Zamknij

Usunięcie tarczycy to ostateczność. Kiedy przeprowadza się operację?

24.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:41

Usunięcie tarczycy, częściowe lub całkowite, to zabieg poważny i zwykle ostateczny. Tarczycę usuwa się wtedy, gdy są ku temu poważne wskazania, takie jak rozwijający się rak tarczycy, duże wole uciskające drogi oddechowe. Choć tarczyca jest narządem potrzebnym, to jej usunięcie wcale nie znaczy, że życie człowieka zmieni się diametralnie. Sprawdź, na czym polega usunięcie tarczycy.

Blizna po usunięciu tarczycy
fot. Shutterstock

Usunięcie tarczycy (tyroidektomia) to zwykle ostateczność. Tarczyca to bardzo ważny narząd w ciele człowieka, ponieważ odpowiada za produkcję hormonów, które regulują metabolizm całego organizmu. 

Wskazania do usunięcia tarczycy

Tarczycy nie usuwa się z byle powodu, jest to narząd potrzebny, dlatego wskazania do operacji muszą być poważne. Tarczycę usuwa się w całości lub jedynie w pewnej części, gdy stwierdza się obecność dużego wola uciskającego drogi oddechowe lub powodującego niekorzystny efekt kosmetyczny. 

Wskazaniem do wycięcia tarczycy jest także złośliwy nowotwór oraz obecność podejrzanych guzków tarczycy, oraz powiększanie się wola mimo stosowania odpowiednich leków. 

ZOBACZ: Rak tarczycy: wszystko, co musisz o nim wiedzieć 

Przebieg operacji usunięcia tarczycy

Tarczycę usuwa się operacyjnie w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Chirurg dokonuje nacięcia o długości kilku centymetrów w poprzek szyi, w jej dolnej części i przez nie usuwa część lub całą tarczycę.

Następnie zszywa skórę, pozostawiając niewielką rurkę (dren), za pomocą której odpływają płyny gromadzące się w miejscu po usuniętej tarczycy. Rurkę usuwa się zwykle już następnego dnia, a pacjent może wyjść do domu po dwóch dobach od zabiegu.

Cały zabieg trwa ok. 1,5 - 2 godzin.

  • Tyreoidektomia częściowa: usunięcie fragmentu tarczycy, pozostawia się co najmniej połowę objętości miąższu gruczołu tarczowego
  • Tyreoidektomia subtotalna: usunieęcie 50-90 proc. miąższu gruczołu tarczycy, w tym płaty z łączącą je węziną
  • Hemityroidektomia: całkowite usunięcie płata gruczołu tarczowego, włącznie z węziną
  • Prawie całkowita tyreoidektomia: usuwa się ok. 90 proc. miąższu tarczycy, co oznacza całościowe usunięcie jednego płata gruczołu tarczowego wraz z węziną i sporą częścią drugiego płata
  • Całkowita tyreoidektomia: usunięcie węziny z obydwoma płatami gruczołu tarczowego (zabieg typowy przy nowotworach złośliwych tarczycy)

Życie po usunięciu tarczycy

Wycięcie tarczycy niesie za sobą ryzyko powikłań. Specyficznym powikłaniem usunięcia tarczyc jest podrażnienie lub uszkodzenie nerwów przebiegających w okolicy gardła i odpowiedzialnych za unerwienie strun głosowych, co może być przyczyną chrypki tuż po zabiegu. Chrypka mija zwykle w ciągu kilku dni, ale zdarza się, że nerwy ulegają trwałemu uszkodzeniu i wtedy pojawiają się problemy z mówieniem. Jest to jednak rzadkie powikłanie.

Jakie funkcje pełni tarczyca?

Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów, które regulują czynności metaboliczne całego organizmu. Są niezbędne do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego w życiu płodowym i we wczesnych latach rozwojowych, są również potrzebne do prawidłowego wzrostu kości.

Oprócz chrypki, która jest częstym następstwem operacji, po zabiegu pacjenci mogą czuć ból w okolicy blizny.

Trwałym następstwem usunięcia części lub całości tarczycy jest jej niedoczynność, ponieważ brak tarczycy łączy się również z brakiem hormonów tarczycy. Z tego powodu, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować, do końca życia trzeba przyjmować hormony tarczycy w postaci tabletek i regularnie monitorować ich poziom w organizmie.

Jeśli tarczyca została usunięta z powodu raka, to zaleca się również kontrole onkologiczne. 

ZOBACZ: Dieta po usunięciu tarczycy. Sprawdź, co jeść po usunięciu tarczycy (tyroidektomia) 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.