Zamknij

Torbiel tarczycy: czy trzeba ją usuwać? Postępowanie po wykryciu torbieli tarczycy

05.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:42

Gdy na USG tarczycy wychodzi zmiana ogniskowa, pacjent boi się, że to rak tarczycy. Tymczasem większość tego typu zmian to guzki łagodne lub torbiele wypełnione płynem.

Torbiel tarczycy
fot. Shutterstock

W trakcie oceny ultrasonograficznej zmiany ogniskowej na tarczycy, radiolog opisuje lokalizację oraz charakterystykę zmiany. W zależności od ustaleń, lekarz podejmuje decyzję o biopsji. Sprawdź, jakie są zalecenia po wykryciu torbieli tarczycy.

Torbiel tarczycy - charakterystyka zmiany

Zamiana uwidoczniona w badaniu USG może być pojedyncza lub wieloogniskowa. Jej wielkość podawana jest w trzech wymiarach. Struktura zmiany opisywana jest jako ognisko torbielowate, lite lub mieszane. Echogeniczność podawana jest w odniesieniu do miąższu tarczycy: ognisko bezechowe, hipoechogeniczne, izoechogeniczne lub hiperechogeniczne.

Ogniska bezechowe to zazwyczaj torbiele proste, które zawierają w sobie płyn surowiczy, surowiczo-krwisty lub białko. Torbiele proste mają regularny, okrągły lub owalny kształt, regularne granice oraz charakterystyczne wzmocnienie tylnej ściany. USG wyposażone w obrazowanie z zastosowaniem techniki Dopplera pozwala ocenić przepływ krwi przez zmianę. W przypadku torbieli nie powinno być przepływu.

Torbiele mogą być również wielokomorowe, zawierać przegrody lub zwapnienia. Zdarzają się również torbiele krwotoczne.

Torbiel tarczycy - wskazania do biopsji

Zgodnie z Polskimi Rekomendacjami Dotyczącymi Diagnostyki i Leczenia Raka Tarczycy (2010), o kwalifikacji zmiany ogniskowej do biopsji cienkoigłowej BAC decyduje nie wielkość zmiany, ale jej cechy ryzyka złośliwości.

Cechy ryzyka złośliwości zmiany ogniskowej to m.in.:

  • nieregularny kształt,
  • nieregularne krawędzie,
  • unaczynienie zmiany.

Polska Grupa Ekspertów nie zaleca wykonywania BAC zmian o średnicy mniejszej niż 5 mm ze względu na trudności w ocenie cech ultrasonograficznych i małe ryzyko kliniczne.

Torbiel powinna być opróżniona, a ewentualnie uwidaczniająca się część lita poddana biopsji cienkoigłowej (BAC). O konieczności badania cytologicznego aspirowanego płynu decyduje wykonujący BAC. Ponieważ w przypadku torbieli "czystych" według kryteriów USG ryzyko raka wynosi zaledwie 1–4 proc., ocena wszystkich płynów pobranych podczas biopsji jest nieprzydatna klinicznie.

Jeżeli torbiel jest ultrasonograficznie „czysta” bez części litej, a w pierwszej BAC nie uzyskano materiału diagnostycznego, ponowną BAC można rozważyć za 6–18 miesięcy. Ryzyko raka jest bardzo małe, ale nie da się go całkiem wykluczyć.

W „czystych” torbielach przy dwóch niediagnostycznych BAC należy uwzględnić, że ryzyko raka jest bardzo małe (< 1 proc.), chociaż nie da się go całkiem wykluczyć.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zrobić USG tarczycy każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, M.Ruchała, E.Szczepanek, Katedra i Klinika Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny, Poznań, Endokrynologia Polska 2010; Diagnostyka i leczenie raka tarczycy — rekomendacje polskie, Endokrynologia Polska 2010