Zamknij

PORADNIK: Jak samodzielnie badać tarczycę?

Monika Piorun
25.05.2017
Aktualizacja: 16.11.2020 13:38

Nie tylko specjalistyczne badania mogą wykazać, czy nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Pierwsze niepokojące zmiany można zaobserwować nawet za pomocą... zwykłego lusterka i szklanki wody. Z okazji Światowego Dnia Tarczycy polskie Amazonki zachęcają do bezpłatnych badań profilaktycznych i tłumaczą, jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę.

Thyroid cancer, flickr.com, CC BY 2.0
fot. ---

Choroby tarczycy dotykają około 300 milionów ludzi na całym świecie - w przeważającej większości – kobiet. Jedną z chorób tarczycy, której zachorowalność wciąż wzrasta jest rak tarczycy. Jak podkreślają Amazonki, w Polsce wciąż zbyt mało osób korzysta z badań profilaktycznych, dzięki którym można wykryć chorobę na wczesnym etapie. "Badasz piersi? Pamiętaj o tarczycy" - pod takim hasłem polskie Amazonki zachęcają do tego, by przy okazji regularnego samobadania piersi zwrócić uwagę na tarczycę i równie systematycznie obserwować, czy nie dochodzi w jej obrębie do niepokojących zmian.

Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny, podkreśla, że:

Niezwykle cieszymy się, że udało się w Polsce wypracować zasady profilaktyki wobec raka piersi. Coraz więcej Polek pamięta o badaniach piesi. Dlatego warto, by przy okazji dbania o zdrowie piersi, pomyśleć też o tarczycy. Zachęcamy kobiety, by podczas wykonywania USG piersi poprosiły lekarza o sprawdzenie ultrasonografem także gruczołu tarczowego.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rozpoznaje się raka tarczycy u trzech tysięcy pacjentów rocznie.

Prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie, wyjaśnia:

Wczesna diagnoza nowotworu i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje ponad 90% szans na wyleczenie w najczęstszych typach nowotworów złośliwych tarczycy. Dlatego warto korzystać z badań USG tarczycy – przynajmniej raz na dwa lata gdy są zmiany w tarczycy, jeśli zalecenia lekarza nie są inne.

Chociaż badanie USG nie jest badaniem przesiewowym, pozwala w połączeniu z biopsją na wykrycie nowotworu złośliwego w fazie gdy jego pełne wyleczenie jest możliwe.

- Dwie grupy pacjentów, u których należy zachować szczególną ostrożność i wcześniej myśleć o badaniu USG, to pacjenci obciążeni dziedzicznie rakiem tarczycy oraz pacjenci, u których w przeszłości była stosowana radioterapia okolicy szyi – dodaje prof. Dedecjus.

Jak rozpoznać pierwsze objawy problemów z tarczycą?

Zrzut ekranu 2017-05-25 o 15.12.23
fot.
fot. Katarzyna Olczyk/Poradnia dietetyczna

Najczęściej występującym objawem raka tarczycy są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi (guzki). Objawami, które towarzyszą chorobie są:

 • powiększone węzłów chłonne szyi,
 • chrypka,
 • zmiana barwy głosu,
 • trudności z przełykaniem. 

W przypadku nadczynności tarczycy mogą pojawić się takie objawy jak:

 • wytrzeszcz oczu/łzawienie, uczucie piasku pod powiekami
 • pogarszająca się kondycja włosów i paznokci/wypadanie brwi
 • kołatanie serca/migotanie przedsionków
 • nadwrażliwość na ciepło/zwiększona potliwość
 • wzmożone pragnienie
 • zadyszka/szybkie męczenie się
 • drżenie palców/nerwowość/nadpobudliwość
 • swędzenie skóry/dolegliwości skórne/wysypki
 • biegunki/zaparcia/zaburzenia trawienne
 • utrata masy ciała, ale jednoczesne zwiększenie apetytu

- W Polsce dostęp do badań profilaktycznych wciąż jest ograniczony, dlatego jako organizacja staramy się przy każdej możliwej okazji udostępniać możliwość skorzystania z profilaktyki, która jest pierwszym krokiem do zdrowia.

Oprócz korzystania z badań USG tarczycy zachęcamy wszystkich do wprowadzenia nawyku samobadania tarczycy. Takie badanie każdy może wykonać w warunkach domowych. Dzięki takiej profilaktyce, jak w przypadku piersi, możemy lepiej poznać swoją tarczycę, kontrolować jej wygląd i łatwiej zauważyć ewentualne zmiany – np. w postaci guzków – dodaje Elżbieta Kozik. Samodzielne badanie tarczycy jest niezwykle proste.

Jak wykonać samobadanie tarczycy?

Zrzut ekranu 2017-05-25 o 13.53.02
fot.

Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) z okazji Światowego Dnia Tarczycy w ramach prowadzonej „Poradni z Apetytem na życie” zapraszają na bezpłatne badania USG, z których można skorzystać po wcześniejszej rejestracji (tel. 22 643 45 03) na hasło "Amazonki". 

Badania wykonywane są w Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul. Nowoursynowskiej 139 L w Warszawie. Z USG tarczycy skorzystać można w każdą środę w godz. 14:00 – 16:00. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym – jedna cegiełka to koszt 25 PLN.

Organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny od trzech lat prowadzi kampanię edukacyjną na temat raka tarczycy „Motyle pod ochroną”. Projekt wspiera budowanie świadomości na temat nowotworu, a także dostarcza potrzebnych informacji zdiagnozowanym już pacjentom.  

Zobacz także

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rozpoznaje się raka tarczycy u trzech tysięcy pacjentów rocznie.  

Jak wyglądają pierwsze objawy raka tarczycy? Swoimi obserwacjami dzielą się pacjentki, które w pewnym momencie życia musiały zmierzyć się z tą chorobą:

Na stronie www.motylepodochrona.pl dostępny jest bezpłatny poradnik dla osób zmagających się z nowotworem tarczycy.

______

zdrowie.radiozet.pl/π