Zamknij

Chorobę Hashimoto widać na skórze. Zwróć uwagę na te objawy [LISTA]

17.02.2022
Aktualizacja: 17.02.2022 09:08
Objawy hashimoto pojawiają się na skórze
fot. Shutterstock

Tarczyca to tak ważny dla organizmu gruczoł, że zaburzenia jego pracy, które powoduje choroba Hashimoto, mają wpływ na cały organizm, także na skórę. W przebiegu tej choroby może pojawić się aż 7 różnych zmian skórnych. Czy wiesz, co może sugerować chorobę Hashimoto?

  1. Objawy choroby Hashimoto na skórze [LISTA]
  2. Kłopoty ze skórą, włosami i paznokciami w hashimoto – co robić?

Hashimoto, znane także jako przewlekłe autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy, jest jedną z chorób gruczołu tarczowego. Może dotknąć każdego, choć najczęściej występuje u kobiet w wieku 30-50 lat. Zapalenie tarczycy typu Hashimoto występuje u kobiet z częstością 350 przypadków na 100 tys. osób rocznie, a u mężczyzn zaś 80 przypadków na 100 tys.rocznie. Daje różnorodne dokuczliwe objawy, w tym zmęczenie, bóle mięśni, drażliwość, często dość późno kojarzone z zaburzeniami pracy tarczycy. Charakterystycznymi objawami są także zmiany pojawiające się na skórze.

Objawy choroby Hashimoto na skórze [LISTA]

Główną przyczyną występowania objawów skórnych w przebiegu niedoczynności tarczycy, które powoduje hashimoto, jest spowolnienie metabolizmu. Do objawów choroby Hashimoto, które pojawiają się na skórze, należą:

  • suchość i szorstkość skóry
  • chłodna, zimna skóra
  • przewlekłe obrzęki twarzy, ramion, stóp, dłoni
  • nadmierne rogowacenie i łuszczenie się skóry na łokciach oraz stopach (nazywane też „objawem brudnych łokci i kolan”)
  • marznięcie stóp
  • żółtawy odcień skóry
  • marmurkowatość skóry (sinoczerwone smugi o siatkowatym układzie).

Symptomy choroby Hashimoto dotyczą nie tylko skóry, ale także jej okolic, czyli włosów (m.in. wypadanie, suchość i zmniejszenie grubości włosów ) oraz paznokci (m.in. łamliwość, pionowe linie na paznokciach, zespół żółtych paznokci).

Kłopoty ze skórą, włosami i paznokciami w hashimoto – co robić?

Chorobę Hashimoto przede wszystkim należy leczyć - zajmuje się tym lekarz specjalista endokrynolog. W przypadku problemów, które występują w jej przebiegu, oprócz leczenia endokrynologicznego, warto korzystać z pomocy specjalistów zajmujących się problemami skóry, włosów i paznokci. W przypadku problemów ze skórą powinien to być dermatolog lub kosmetolog, w przypadku kłopotów ze stopami czy paznokciami – podolog, a w przypadku włosów – trycholog.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: O. Koczorowska-Talarczyk, K. Kordus, Wpływ choroby Hashimoto na skórę, włosy i paznokcie, Aesthetic Cosmetology and Medicine 6/2021, vol. 10 | Laroche-posay.pl