Zamknij

Chorobę Hashimoto widać na skórze. Zwróć uwagę na te objawy [LISTA]

17.02.2022
Aktualizacja: 17.02.2022 09:08

Tarczyca to tak ważny dla organizmu gruczoł, że zaburzenia jego pracy, które powoduje choroba Hashimoto, mają wpływ na cały organizm, także na skórę. W przebiegu tej choroby może pojawić się aż 7 różnych zmian skórnych. Czy wiesz, co może sugerować chorobę Hashimoto?

Objawy hashimoto pojawiają się na skórze
fot. Shutterstock
  1. Objawy choroby Hashimoto na skórze [LISTA]
  2. Kłopoty ze skórą, włosami i paznokciami w hashimoto – co robić?

Hashimoto, znane także jako przewlekłe autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy, jest jedną z chorób gruczołu tarczowego. Może dotknąć każdego, choć najczęściej występuje u kobiet w wieku 30-50 lat. Zapalenie tarczycy typu Hashimoto występuje u kobiet z częstością 350 przypadków na 100 tys. osób rocznie, a u mężczyzn zaś 80 przypadków na 100 tys.rocznie. Daje różnorodne dokuczliwe objawy, w tym zmęczenie, bóle mięśni, drażliwość, często dość późno kojarzone z zaburzeniami pracy tarczycy. Charakterystycznymi objawami są także zmiany pojawiające się na skórze.

Objawy choroby Hashimoto na skórze [LISTA]

Główną przyczyną występowania objawów skórnych w przebiegu niedoczynności tarczycy, które powoduje hashimoto, jest spowolnienie metabolizmu. Do objawów choroby Hashimoto, które pojawiają się na skórze, należą:

  • suchość i szorstkość skóry
  • chłodna, zimna skóra
  • przewlekłe obrzęki twarzy, ramion, stóp, dłoni
  • nadmierne rogowacenie i łuszczenie się skóry na łokciach oraz stopach (nazywane też „objawem brudnych łokci i kolan”)
  • marznięcie stóp
  • żółtawy odcień skóry
  • marmurkowatość skóry (sinoczerwone smugi o siatkowatym układzie).

Symptomy choroby Hashimoto dotyczą nie tylko skóry, ale także jej okolic, czyli włosów (m.in. wypadanie, suchość i zmniejszenie grubości włosów ) oraz paznokci (m.in. łamliwość, pionowe linie na paznokciach, zespół żółtych paznokci).

Kłopoty ze skórą, włosami i paznokciami w hashimoto – co robić?

Chorobę Hashimoto przede wszystkim należy leczyć - zajmuje się tym lekarz specjalista endokrynolog. W przypadku problemów, które występują w jej przebiegu, oprócz leczenia endokrynologicznego, warto korzystać z pomocy specjalistów zajmujących się problemami skóry, włosów i paznokci. W przypadku problemów ze skórą powinien to być dermatolog lub kosmetolog, w przypadku kłopotów ze stopami czy paznokciami – podolog, a w przypadku włosów – trycholog.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: O. Koczorowska-Talarczyk, K. Kordus, Wpływ choroby Hashimoto na skórę, włosy i paznokcie, Aesthetic Cosmetology and Medicine 6/2021, vol. 10 | Laroche-posay.pl