Zamknij

Jak zadbać o swoją tarczycę? Poznaj trzy najprostsze metody

04.09.2017
Aktualizacja: 16.11.2020 13:38

Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy. Sprawdź, kogo może dotyczyć ta choroba, jak można się przed nią uchronić, a także jak powinno się badać tarczycę. Poznaj 3 kroki profilaktyki w ramach kampanii edukacyjnej „Motyle pod ochroną”.

BSIP/East News
fot. ---

Kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni mają problemy z tarczycą

Rak tarczycy trzykrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Każdego roku diagnozowany jest u 3 tysięcy osób w Polsce - a zachorowalność na ten typ nowotworu uważana jest za jedną z najszybciej rosnących w USA i Europie. Eksperci przewidują, że przy utrzymaniu tej tendencji, rak tarczycy do 2025 roku stałby się najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych.

W 90 proc.  przypadków raka tarczycy można skutecznie wyleczyć. Prof. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie tłumaczy, że:

Kluczem do leczenia raka tarczycy jest wciąż wczesna diagnostyka.
Zrzut ekranu 2017-09-04 o 12.06.32
fot.

Zobacz także

Podstawowe objawy raka tarczycy

 • guzki w przedniej części szyi
 • powiększone węzły chłonne
 • chrypka lub zmiany głosu
 • trudności w połykaniu

We wczesnym stadium, nowotwór może nie dawać żadnych symptomów, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie tarczycy.

Z okazji światowego miesiąca budowania świadomości o raku tarczycy, organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) zaprasza do obejrzenia filmu, zawierającego trzy podstawowe kroki profilaktyki:

Zobacz także

1 krok - USG tarczycy: co 2 lata

Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian, w tym małych guzków tarczycy, jest USG, które należy wykonywać raz na dwa lata, jeśli poprzednie badania nie wykazały niepokojących zmian i lekarz nie wydał innego zalecenia.

Jak podkreśla Elżbieta Kozik, prezes PARS:

Badamy się przede wszystkim po to, by upewnić się, że wszystko jest w porządku, a profilaktyki nie należy się bać, bo to ona daje nam poczucie komfortu. 

Gdzie można wykonać badania tarczycy?

Z badań USG tarczycy można skorzystać w Poradni z Apetytem na życie, prowadzonej przez organizację Polskie Amazonki Ruch Społecznych. Poradnia działa w ramach Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul.  Nowourysnowskiej 139L w Warszawie. Badania USG tarczycy odbywają się przez cały rok, w każdą środę, w godz. 14:00 – 15:00.

Można się na nie zapisać pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym, a symboliczny koszt USG tarczycy wynosi 25 PLN. Zebrane środki przeznaczone są na finansowanie kolejnych badań.

Tylko 10 proc. guzków tarczycy może świadczyć o nowotworze

Prof. Marek Dedecjus wyjaśnia, że: 

Guzki tarczycy to powszechny problem, zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Należy pamiętać, że jedynie 10 proc. guzków, to guzki nowotworowe. Pozostałe są zmianami niegroźnymi, które mimo wszystko należy kontrolować. Guzki dotyczą około 50% kobiet i mężczyzn po 65 roku życia.

2 krok – samobadanie tarczycy: wykorzystaj szklankę wody i lusterko!

Zrzut ekranu 2017-09-04 o 11.23.52
fot.

Około 5 proc. guzków wykryć można w badaniu palpacyjnym. Jego wykonanie jest bardzo proste - każdy może je zrobić samodzielnie w domu.

 • Weź szklankę wody oraz lustro;
 • Ustaw lustro tak, by widzieć przednią część szyi;
 • Wyciągnij szyję ku górze;
 • Nabierz w usta łyk wody;
 • Przełykając wodę obserwuj w lustrze szyję, sprawdzając czy nie ma widocznych guzków lub asymetrii.

Regularne wykonywanie samobadania pozwoli na poznanie wyglądu szyi i umożliwi łatwiejsze zaobserwowanie ewentualnych zmian.

3 krok – dieta i zdrowy tryb życia

Zrzut ekranu 2017-09-04 o 11.24.01
fot.

Zalecaną forma profilaktyki we wszystkich nowotworach, w tym w raku tarczycy, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowana dieta. Balans aktywności fizycznej i odpoczynku sprzyja regeneracji organizmu. Aktywność fizyczna poprawia motorykę ciała, krążenie i samopoczucie, niwelując stres.

Zbilansowana dieta pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy. Wśród nich są  m.in.:

 • jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
 • selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni;
 • witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka.

Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów, w tym także raka tarczycy, wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/ m2  podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

Więcej informacji na temat raka tarczycy oraz pierwszej kampanii edukacyjnej o raku tarczycy „Motyle pod ochroną” można odnaleźć na stronie internetowej www.motylepodochrona.pl  

Zobacz także

Sprawdź, czy masz chorą tarczycę! Test online

Ciągle walczysz z utrzymaniem prawidłowej masy ciała? Gwałtownie tyjesz lub chudniesz? Przekonaj się, czy nie masz objawów niedoczynności bądź nadczynności tarczycy. Odpowiedz na kilka pytań, które pomogą Ci sprawdzić, czy powinieneś zgłosić się na wizytę u endokrynologa.

loader
Rozwiąż quiz

Czy masz problem z tarczycą?

Zrzut ekranu 2016-11-08 o 11.59.00
fot.
fot. East News

Czy obwód Twojej szyi w ostatnim czasie się zwiększył? Czy zauważasz w tym miejscu powiększenie gruczołu tarczowego w postaci wola?

___

zdrowie.radiozet.pl/π