Zamknij

Niedoczynność tarczycy wpływa na wygląd stóp. Na co zwrócić uwagę?

10.02.2022
Aktualizacja: 10.02.2022 14:40

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, które objawia się również na stopach. Ważne są szczególnie 3 objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u endokrynologa. Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy powoduje zmiany w stopach: 3 objawy
fot. Shutterstock

Niedoczynność tarczycy to najczęściej występujące zaburzenie czynności tarczycy. To sytuacja, kiedy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Na niedoczynność tarczycy choruje około 5 procent kobiet, ale dotyka ona również mężczyzn (1 procent). Najczęstsze przyczyny niedoczynności tarczycy to choroba Hashimoto, usunięcie całej tarczycy czy zapalenia tarczycy. Do niedoczynności może dojść również w wyniku chorób przysadki czy długotrwałego stosowania niektórych leków.

Objawy niedoczynności tarczycy widoczne na stopach

Zaburzenia pracy tarczycy wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Osoby z niedoczynnością tarczycy skarżą się na ciągłe, chroniczne zmęczenie, brak sił i senność. Poza tym, z w wyniku niedoczynności tarczycy może nastąpić nagły przyrost wagi, spowodowany zaparciami. Zmienia się również wygląd chorego – nieleczona niedoczynność tarczycy sprawia, że włosy stają się suche i zaczynają wypadać. Jeśli chodzi o zmiany widoczne na stopach, najczęściej są to:

  • blade, zmarznięte stopy – nieustannie zimne stopy (mimo rozgrzewania) to jeden z głównych objawów choroby. Uczucie zimna może dotyczyć również innych części ciała, na przykład rąk
  • sucha, łuszcząca się skóra na stopach (głównie na piętach) – naskórek staje się chropowaty, a u niektórych osób może nawet oddzielać się płatami
  • obrzęki – opuchlizna towarzysząca zaburzeniom tarczycy pojawia się najczęściej w okolicy kostek. Może to świadczyć zarówno o niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy

Podobne objawy mogą pojawić się również w innych miejscach na ciele, m.in. łokciach czy dłoniach. Dolegliwości mogą mieć różne nasilenie w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Co robić, gdy zaobserwujemy powyższe objawy?

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badanie TSH. Oznaczenie poziomu hormonu TSH powinno być wykonywanie przynajmniej raz w roku. Szczególnie ważne jest to dla kobiet planujących ciążę, ponieważ zaburzenia tarczycy wpływają na rozwój dziecka. W przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości, dalsze leczenie prowadzone jest przez endokrynologa. Terapia polega na przyjmowaniu brakujących hormonów. Choć czasami może dojść do samoistnego ustąpienia niedoczynności tarczycy, w większości przypadków zaburzenie wymaga leczenia przez całe życie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, ktomalek.pl