Zamknij

Niedoczynność tarczycy: leczenie. Jak leczyć niedobór hormonów?

09.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:42
Leki na niedoczynność tarczycy
fot. Shutterstock

Ponieważ niedoczynność tarczycy jest stanem niedoborów hormonu tarczycy w organizmie, to leczenie niedoczynności polega na ich uzupełnianiu i utrzymywaniu na odpowiednim poziomie. Przyjmowanie hormonów w odpowiednich dawkach pozwala na uregulowanie pracy organizmu i złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie meczących objawów.

Leczenie niedoczynności tarczycy jest w większości przypadków konieczne, bo nieodpowiednie stężenie hormonów tarczycy we krwi wpływa negatywnie na pracę całego organizmu.

Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi, w jej przedniej części. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu i wpływających na metabolizm organizmu i termogenezę, czyli produkcję ciepła. Pracę tarczycy kontroluje przysadka mózgowa, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji T3 i T4. Jeśli tarczyca z jakiegoś powodu produkuje mniej hormonów, niż potrzebuje organizm, to zaczynają pojawiać się objawy wynikające z ich niedobory, w tym ciągłe uczucie zimna, zmęczenie, zaburzenia pamięci, obniżenie nastroju, przyrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania. 

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. 

Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy zalicza się:

  • Chorobę Hashimoto: to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, wywołane przez własne przeciwciała. W chorobie Hashimoto dochodzi do powstawania niebolesnego zapalenia w tarczycy, niszczącego ten gruczoł przez lata i prowadzącego do zmniejszenia produkcji hormonów.
  • Operacyjne usunięcie tarczycy: po wycięciu tarczycy nie ma już gruczołu, który mógłby produkować hormony, dlatego występuje stan niedoczynności. Operację tarczycy przeprowadza się z różnych powodów, w przypadku dużego wola, raka tarczycy.
  • Leczenie jodem radioaktywnym: to metoda leczenia nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa i wola. Celem leczenia jest wyleczenie nadczynności tarczycy, ale konsekwencją w wielu przypadkach jest niedoczynność.

Rzadziej przyczyną niedoczynności tarczycy są zapalenia tarczycy (podostre zapalenie tarczycy, poporodowe zapalenie tarczycy), leki, choroby przysadki.

Niedoczynność tarczycy: leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na ciągłym przyjmowaniu hormonów tarczycy, czyli uzupełnianie ich niedoboru. Zazwyczaj przyjmuje się tyroksynę zawartą w lekach: Euthyrox, Letrox i innych, w pojedynczej dawce rano. Lewotyroksyna syntetyczna jest identyczna i ma takie samo działanie jak hormon wytwarzany w tarczycy. Dawkę hormonów ustala lekarz indywidualnie na podstawie wyników badań hormonalnych.

Jeśli przyczyną choroby jest niedobór jodu, to przyjmuje się również preparaty jodu.

Regularne przyjmowanie hormonów tarczycy ma na celu normalizację stężenia TSH i powrót do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Czy niedoczynność tarczycy można całkowicie wyleczyć? Niestety, większość chorych na niedoczynność tarczycy musi do końca życia przyjmować lewotyroksynę i badać okresowo TSH. Jedynie w niektórych przypadkach, na przykład w poporodowym zapaleniu tarczycy, może dojść do samoistnego wyzdrowienia.

Niedoczynność tarczycy: skutki uboczne leczenia

Prawidłowe leczenie hormonami tarczycy, czyli przyjmowanie ich w odpowiednich dawkach, nie powoduje skutków ubocznych. Uzupełnianie niedoborów hormonów tarczycy powoduje ustępowanie objawów choroby, nie wywołuje nowych. Odpowiednio dawkowane hormony nie są również przyczyną tycia. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.