Zamknij

Niedoczynność tarczycy a skóra: nadmierna suchość, złuszczanie, obrzęki

27.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:44

Sucha, łuszcząca się, blada i zimna skóra? To może być objaw niedoczynności tarczycy. Gdy gruczoł produkuje zbyt mało hormonów, organizm stara się do takiego stanu przystosować. Robi to również skóra, która staje się matowa, pozbawiona blasku. Mocno się wysusza i łuszczy na łokciach oraz kolanach. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem.

Niedoczynność tarczycy a skóra
fot. Shutterstock

Niedoczynność tarczycy to zespół objawów wynikających z niedoboru hormonów tarczycy lub defektu ich receptora. Jednym z wyraźnych objawów niedoczynności są problemy ze skórą. Gdy hormonów jest zbyt mało, skóra stara się do tego stanu dostosować, zmienia się na gorsze, zaczyna sprawiać problemy. Choć objawy skórne mogą być naprawdę wyraźne, to nie zawsze kojarzone są właśnie z zaburzeniami tarczycy, często chorzy szukają pomocy u dermatologa, a prawdziwym problemem może być właśnie tarczyca.

Gruczoł tarczowy to mały narząd położony z przodu, u podstawy szyi. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu, oraz wpływających na metabolizm naszego organizmu i produkcję ciepła. Funkcjonowanie tarczycy regulowane jest przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji T3 i T4.

Tarczyca i przysadka są od siebie zależne, a tą zależność nazywa się ujemnym sprzężeniem zwrotnym. Polega to na tym, że podwyższone stężenie hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie uwalniania TSH przez przysadkę, a niedobór hormonów stymuluje produkcję TSH.

Gdy z jakiegoś powodu czynność tarczycy zostaje zaburzona i gruczoł ten nie produkuje takiej ilości hormonów, by wypełnić zapotrzebowanie organizmu, ten nie jest już w stanie funkcjonować prawidłowo, a człowiek zaczyna odczuwać konkretne objawy. Im bardziej rozwinięta jest niedoczynność i im mocniej brakuje hormonów, tym bardziej dokuczliwe są objawy.

Niedoczynność tarczycy a skóra

Gdy tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu i u człowieka rozwija się niedoczynność, metabolizm staje się spowolniony, a skóra dostosowuje się do tych warunków.

Staje się blada, matowa, zimna i sucha. Skóra łuszczy się, szczególnie na łokciach i kolanach. To właśnie nadmierna suchość skóry i ciągłe uczucie jej ,,ściągnięcia'' są częstą przyczyną wizyty u lekarza.

Niedoczynność tarczycy często powoduje również obrzęk tkanki łącznej, przez co powieki i dłonie stają się spuchnięte. Kobiety często też borykają się z problemem nadmiernego owłosienia typu męskiego.

Objawy niedoczynności tarczycy związane ze skórą:

  • obrzęki dłoni, twarzy, powiek;
  • zmniejszona potliwość, a także bladość i żółtawy odcień skóry, będący wynikiem zaburzenia przemiany karotenu;
  • nadmierne rogowacenie naskórka, szczególnie na łokciach i kolanach, czyli „objaw brudnych kolan i łokci”;
  • suchość skóry i włosów.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Postawienie prawidłowej diagnozy po badaniach hormonalnych i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na wyrównanie zaburzeń hormonalnych, a co za tym idzie, zlikwidowanie objawów.

Objawy, w tym objawy skórne, występują w przypadku niewyrównanej - niezdiagnozowanej lub nieleczonej niedoczynności tarczycy. 

Niedoczynność tarczycy leczy się uzupełniając regularnie brakujące hormony tarczycy poprzez przyjmowanie tebletek z lewotyroksyną. Jest to produkowany syntetycznie hormon, identyczny i mający takie samo działanie jak hormon wytwarzany w tarczycy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.