Maffashion o niedoczynności tarczycy: sieje spustoszenie w organizmie

18.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 03:02
Maffashion w Radiu ZET
fot. Radio Zet

Julia Kuczyńska, czyli popularna blogerka modowa „Maffashion”, od lat zmaga się z chorobą przewlekłą. O tym, jak choroba wpływa na jej życie, opowiedziała Michałowi Figurskiemu w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Julia Kuczyńska jako nastolatka dowiedziała się, że choruje na niedoczynność tarczycy. Diagnoza została postawiona nieco przypadkiem, przy okazji wizyty u lekarza z zupełnie innego powodu. „Lekarz rodzinny dobrze mnie znał. Spojrzał na mnie i od razu zlecił badania na niedoczynność tarczycy” – wspominała blogerka w Radiu ZET.

Niedoczynność tarczycy: objawy

– Waga była niska, ale nabrałam wody, moja twarz była opuchnięta – mówiła Maffashion w audycji Michała Figurskiego. Obecna w studiu Radia ZET dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog, endokrynolog, potwierdziła, że opuchlizna ciała, głównie twarzy, to charakterystyczny objaw niedoczynności tarczycy. Drugim takim jest nadwrażliwość na zimno.

Inne objawy, które mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, to m.in.:

  • zmęczenie,
  • duża senność,
  • brak siły mięśniowej,
  • labilność emocjonalna,
  • nastroje depresyjne.

W przypadku niedoczynności tarczycy zdarzają się również objawy fizyczne, takie jak zwiększenie masy ciała, łamliwość włosów i paznokci, suchość skóry. W pracy blogerki modowej tego typu dolegliwości mogą pokrzyżować plany, o co zatroskał się Michał Figurski.

– Niezależnie czym się zajmujesz, ta choroba przeszkadza. Oprócz tego, że wpływa na to, jak wyglądamy, to sieje spustoszenie w organizmie i wpływa na samopoczucie. Byłam tak zmęczona, że nawet nie miałam siły być wściekła – mówiła Maffashion w Radiu ZET.

Choroba, której nie widać

Potrzeba podzielenia się diagnozą z fanami zrodziła się naturalnie, w trakcie rozwoju kariery zawodowej. „Ludzie analizowali zdjęcia, mówili, że przytyłam. Gdy przyjechałam do Warszawy, rzadziej odwiedzałam endokrynologa. W końcu okazało się, że mam za małe dawki leków, stąd opuchlizna na twarzy” – wspominała Julia Kuczyńska w Radiu ZET.

Zobacz takżeTo oni rządzą polską blogosferą. Maffashion i Lewandowscy na czele rankingu 

Dzięki temu, że zaczęła otwarcie mówić o swojej chorobie, pomogła nie tylko rzeszom fanek, ale i... swojemu partnerowi. „W momencie, gdy opowiadałam swoim obserwatorom o niedoczynności tarczycy, mój facet powiedział: chyba pójdę się zbadać, bo kilka rzeczy pasuje do mnie. Poszedł, zbadał się: niedoczynność tarczycy i Hashimoto, czyli nawet gorzej niż ja” – zdradziła Maffashion.

Na koniec poruszyła jeszcze jeden ważny wątek: przez to, że choroba nie boli, nie jest traktowana poważnie. „Wolałabym, żeby lekki ból był odczuwalny, bo wtedy człowiek wie, że powinien zgłosić się do lekarza. Jak jest ból, to inni ludzie też traktują to poważnie. W przypadku, gdy choroba nie daje objawów, człowiek słyszy: co tam niedoczynność tarczycy, są gorsze rzeczy” – mówiła Julia Kuczyńska w Radiu ZET.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Posłuchaj podcastu