Zamknij

Niedobór hormonów tarczycy: objawy, przyczyny, leczenie

03.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:47

Niedobór hormonów tarczycy wpływa na pracę całego organizmu. W zależności od tego, jak duży jest deficyt hormonów, mogą występować mniej lub bardziej nasilone objawy skórne, zmiany nastrojów, ospałość, problemy z tyciem. Niedobór hormonów tarczycy, czyli niedoczynność, może być powodowany zapaleniem gruczołu, działaniem leków, niedoborem jodu.

Uczucie zimna z powodu niedoczynności tarczycy
fot. Shutterstock

Niedobór hormonów tarczycy to stan, gdy w organizmie znajduje się ich zbyt mało, by mogły pokryć zapotrzebowanie. Niedobór ten to inaczej niedoczynność tarczycy - fachowy termin opisujący zaburzenie, w którym tarczyca produkuje i wydziela niedostateczną ilość hormonów.

Niedobór hormonów tarczycy nie zawsze jest zauważalny i nie zawsze wymaga pilnego leczenia. Wszystko zależy od tego, jak długo organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości hormonów i jak głębokie jest to zaburzenie. Większość objawów związanych z niedoczynnością tarczycy występuje u osób, u których niedobór hormonów to stan ciągnący się miesiącami lub latami. Jeśli niedobór jest przejściowy lub mieści się w przyjętych granicach, to zwykle objawy wcale nie występują lub są mało wyraźne.

Niedobór hormonów tarczycy: przyczyny

Najczęstszą przyczyną niedoboru hormonów jest zapalenie tarczycy, w szczególności choroba Hashimoto. Niedoczynność tarczycy, czyli stan niedostatecznego wydzielania hormonów, może być również powodowana przez niedobory jodu, wrodzone zaburzenia lub choroby przysadki mózgowej. Niedoczynność może być także wywołana działaniem niektórych leków.

Warto wiedzieć, że uzyskanie wyniku TSH nieco powyżej normy nie przesądza jednoznacznie o rozpoznaniu niedoczynności tarczycy. Nieprawidłowe wyniki mogą występować także bez chorób tarczycy, co zdarza się na przykład w okresie zdrowienia po infekcji. W takich przypadkach najlepiej odczekać kilka tygodni i powtórzyć badanie.

Niedobór hormonów tarczycy: objawy

Co się dzieje, gdy brakuje hormonów tarczycy? Organizm stara się przystosować do sytuacji, a to skutkuje konkretnymi dolegliwościami. 

Na niedobór hormonów tarczycy wskazywać może nadmierna senność (np. zasypianie w pracy), problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, ciągłe uczucie zimna. Objawem niedoczynności jest również sucha, łuszcząca się skóra, szczególnie na łokciach i kolanach, oraz słaba wydolność fizyczna, apatia, brak chęci do życia i podejmowania aktywności, depresja, rozdrażnienie, chwiejność nastroju. 

U osób z niedoczynnością może zmienić się wygląd: obrzęki rąk, nóg, obrzęki pod oczami, przyrost masy ciała, suche włosy to często wymieniane objawy. U kobiet niedobór hormonów może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania i niepłodności, u mężczyzn natomiast do spadku libido.

Warto wiedzieć

Rozpoznanie niedoboru hormonów tarczycy

Pierwszym badaniem, jakie wykonuje się w diagnostyce niedoczynności jest badanie stężenia TSH we krwi. Jeśli stężenie jest podwyższone, zleca się badanie stężenia tyroksyny (FT4). Pierwotną niedoczynność tarczycy rozpoznaje się, jeżeli podwyższonemu stężeniu TSH towarzyszy obniżone stężenie FT4.Dodatkowe badania, takie jak USG tarczycy, zleca się, by ustalić przyczynę niedoczynności.

Niedobór hormonów tarczycy: leczenie

Niedobór hormonów tarczycy leczy się poprzez ich uzupełnienie. Polega to na przyjmowaniu lewotyroksyny produkowanej syntetycznie, która jest identyczna i ma takie samo działanie jak hormon wytwarzany w tarczycy.

Regularne przyjmowanie hormonów prowadzi do normalizacji stężenia TSH oraz powrotu prawidłowego funkcjonowania organizmu.

ZOBACZ: Niedoczynność tarczycy: wyniki badań. Jak interpretować wynik?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.