Zamknij

Nadczynność tarczycy zmienia wygląd stóp. 4 najczęstsze objawy

18.03.2022
Aktualizacja: 18.03.2022 09:30

Nadczynność tarczycy to choroba, która powoduje szereg różnych objawów w całym ciele, w tym również w okolicach stóp. Jakie są najczęstsze objawy nadczynności tarczycy widoczne na stopach?

Nadczynność tarczycy: objawy na stopach
fot. Shutterstock
  1. Objawy nadczynności tarczycy widoczne na stopach
  2. Kiedy iść do lekarza? Diagnostyka nadczynności tarczycy

Tarczyca jest gruczołem, który reguluje gospodarkę hormonalną całego organizmu. Zaburzenia związane z tarczycą powodują poważne zmiany w wielu narządach. Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń jest nadczynność tarczycy. To stan polegający na nadmiernej produkcji hormonów.  Najczęstsze przyczyny nadczynności tarczycy to choroba Gravesa-Basedowa, guzki tarczycy,  podostre zapalenie tarczycy i poporodowe zapalenie tarczycy.  Szacuje się, że nadczynność tarczycy dotyka 2 procent dorosłych osób w Polsce.
Nieprawidłowa praca tarczycy powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Nadczynność tarczycy wpływa na wygląd całego ciała, w tym stóp. Jakie zmiany powoduje?

Objawy nadczynności tarczycy widoczne na stopach

Nadczynność tarczycy wpływa na pogorszenie samopoczucia u chorych. Pacjenci skarżą się na ciągłe uczucie gorąca, wzmożoną potliwość, wypadanie włosów. Nadczynność tarczycy może też powodować częstsze oddawanie stolca, nagłe chudnięcie, zaburzenia miesiączkowania. Charakter i nasilenie objawów mogą być różne u każdej osoby. Zmiany, jakie najczęściej pojawiają się na stopach, to między innymi:

  • modzele – to zjawisko polegające na przyśpieszonym namnażaniu się naskórka, który rogowacieje i powoduje nieestetyczne zgrubienia, które mogą powodować ból podczas chodzenia
  • pocenie się stóp – nadczynność tarczycy powoduje pocenie się całego ciała. Wzmożoną potliwość możemy zaobserwować na dłoniach i stopach
  • ból nóg – nadczynność tarczycy prowadzi do osłabienia siły mięśniowej, zwłaszcza mięśni nóg. Chory może odczuwać silny ból w stopach, zwłaszcza wieczorem
  • problemy skórne – u niektórych osób mogą wystąpić czerwone, swędzące plamy, które obejmują nie tylko stopy, ale też łydki i podudzia

Kiedy iść do lekarza? Diagnostyka nadczynności tarczycy

W przypadku gdy zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jedynie wprowadzenie odpowiedniej terapii pomaga zwalczyć dokuczliwe objawy nadczynności tarczycy. Lekarz zleca badanie TSH (które powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku), a na podstawie jego wyników prowadzona jest dalsza diagnostyka (u endokrynologa). U większości pacjentów leczenie polega na przyjmowaniu środków hormonalnych. Zdarza się, że konieczne jest operacyjne usunięcie chorej tkanki tarczycowej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, aptekazawiszy.pl