Zamknij

Nadczynność tarczycy a skóra: łojotok, potliwość i świąd

28.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:46

Nadczynność tarczycy to nie tylko kołatanie serca, drażliwość, uczucie gorąca, to również problemy ze skórą, włosami, paznokciami. Nadmierna ilość hormonów tarczycy wzmaga metabolizm, powoduje, że człowiek mocniej się poci, skóra jest ciepła, wilgotna, występuje łojotok na twarzy, głowie, klatce piersiowej. Sprawdź, jakie objawy skórne mogą wskazywać na nadczynność tarczycy.

Problemy ze skórą w przebiegu nadczynności tarczycy
fot. Shutterstock

Nadczynność tarczycy charakteryzuje nadmierna produkcja i wydzielanie hormonów przez tarczycę. O tym zaburzeniu można mówić wtedy, gdy tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. To zachwianie równowagi hormonalnej nie pozostaje obojętne dla organizmu, który stara się zaadoptować do nowych warunków, a to skutkuje występowaniem mniej lub bardziej nasilonych objawów.

Tarczyca jest narządem położonym w dole szyi, w jej przedniej części. Gruczoł ten wytwarza i uwalnia hormony: rijodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4), które regulują funkcję większości tkanek organizmu wpływających na metabolizm organizmu i produkcję ciepła. Czynność tarczycy regulowana jest przez przysadkę mózgową, która uwalnia TSH, hormon pobudzający tarczycę do wytwarzania T3 i T4. 

Nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy, wynikające z pierwotnych zaburzeń czynności tarczycy lub z nadmiernego wydzielania tyreotropiny prowadzi do przyspieszenia tempa metabolizmu, nasilenia procesów katabolicznych i zwiększenia wydatku energetycznego, a w konsekwencji do zaburzeń ogólnoustrojowych.

Chorzy na nadczynność tarczycy mogą narzekać na ciągłe uczucie gorąca, nadmierną potliwość, nerwowość , biegunkę, kołatanie serca. Zbyt duża ilość hormonów odbija się również na wyglądzie, zwłaszcza na skórze.

Nadczynność tarczycy a skóra

Nadczynność tarczycy to zaburzenie, które cechuje się zbyt dużą ilością hormonów w organizmie i co za tym idzie, wzmożony metabolizm. Z tego powodu skóra staje się ciepła i  wilgotna. Nadczynność charakteryzuje się również wzmożonym wydzielaniem potu i łojotokiem, zatem skóra u osób z nadczynnością może być tłusta, lepka, święcąca. Łojotok obejmuje głównie skórę twarzy, klatki piersiowej, głowy. 

Warto również wiedzieć, że nadczynności towarzyszy nadmierna pobudliwość, co przekłada się na wzmożony świąd skóry.

Chorzy na nadczynność, oprócz ciepłej i wilgotnej skóry, często zgłaszają lekarzowi pogorszenie się kondycji włosów i paznokci. Struktura paznokci staje się rozluźniona, przez co czubki paznokci podwijają się. Paznokieć staje się łamliwy, pomarszczony, o nierównej powierzchni. Włosy natomiast są osłabione, łamliwe i częściej wypadają. 

Leczenie nadczynności tarczycy

Leczenie nadczynności tarczycy rozpoczyna się zwykle od stosowania leków przeciwtarczycowych, czyli zmniejszających produkcję hormonów. W zależności od nasilenia nadczynności, stanu tarczycy, występujących objawów, oprócz stosowania leków przeciwtarczycowych wykorzystuje się także leczenie radiojodem, a nawet leczenie operacyjne.

Forma leczenia nadczynności tarczycy zależy od przyczyny tego zaburzenia. Do najczęstszych zalicza się: chorobę Gravesa i Basedowa, guzki tarczycy, podostre zapalenie tarczycy, poporodowe zapalenie tarczycy.

ZOBACZ: Jak leczyć nadmiar hormonów?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.