Zamknij

Nadczynność tarczycy powoduje zmiany w mózgu. Są odwracalne

11.02.2022
Aktualizacja: 11.02.2022 12:50

Tarczyca to niezwykle ważny gruczoł, który reguluje pracę całego organizmu. Wiadomo, że nieprawidłowa ilość hormonów produkowanych przez tarczycę negatywnie wpływa na cały organizm. Teraz wiadomo już, że ich nadmiar ma znaczący wpływ również na mózg.

Nadczynność tarczycy a zmiany w mózgu
fot. Shutterstock

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Göteborgu wykazało, że nadczynność tarczycy i związane nim wole toksyczne wpływa na mózg w większym stopniu niż wcześniej przypuszczano. Wiąże się ze zmianami wielkości centralnych części mózgu: ciała migdałowatego i hipokampu, które odpowiadają za emocje i pamięć. To ważne odkrycie dla pacjentów z nadczynnością tarczycy.

Nadczynność tarczycy powoduje objawy fizyczne i psychiczne

Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych – dotyczy ok. 1-2 proc. dorosłych w Polsce. Chorują głównie kobiety w wieku 20-40 lat. Choroba ta charakteryzuje się nadmierną produkcją hormonów w gruczole tarczowym, co przyspiesza metabolizm i sprawia, że wiele procesów w organizmie przebiega szybciej niż normalnie. Częstymi objawami są pocenie się, kołatanie serca, zmęczenie, a także nerwowość, niepokój i rozdrażnienie.

Wiadomo, że zaburzenia pracy tarczycy powodują zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne. Wcześniej sądzono, że objawy te są związane jedynie z nieprawidłowym poziomem hormonów. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu i Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska odkryli jednak, że w przebiegu nadczynności tarczycy pojawiają się fizjologiczne zmiany w mózgu.

Zmiany w mózgu są odwracalne

W badaniu wzięły udział 62 kobiety, u których niedawno zdiagnozowano chorobę Gravesa-Basedowa, najczęstszą postać nadczynności tarczycy. Kobiety zostały przebadane, a po leczeniu 48 z nich było obserwowanych przez okres 15 miesięcy. Wyniki porównano z wynikami grupy z prawidłową czynnością tarczycy, które przeszły te same badania w analogicznych odstępach czasu.

– U każdej uczestniczki zbadano objawy psychiczne i wykonano rezonans magnetyczny (MRI) mózgu, ze szczególnym uwzględnieniem centralnych części mózgu, takich jak hipokamp i ciało migdałowate. To obszary, w których często pojawiają się zmiany także w przebiegu innych chorób – mówi Mats Holmberg, specjalista w dziedzinie endokrynologii i główny autor badania.

Wyniki badania, opublikowanego w „The Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism”, wykazały, że hipokamp i ciało migdałowate kurczą się, gdy poziom hormonów tarczycy jest wysoki, ale w dużej mierze powracają do swoich normalnych rozmiarów, gdy poziom hormonów się normalizuje, a objawy ustępują.

Nadmiar hormonów tarczycy rzeczywiście powoduje więc zmiany w mózgu, które nie są jednak trwałe, choć wpływają na wystąpienie objawów psychicznych choroby. Ustabilizowanie poziomu hormonów gruczołu tarczowego w organizmie odwraca zmiany w hipokampie i ciele migdałowatym. To dobra wiadomość dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Neurosciencenews.com / University of Gothenburg