Zamknij

Mgła mózgowa (zamglenie umysłu) w Hashimoto: czym jest?

07.08.2019
Aktualizacja: 28.10.2020 14:30

Może dotknąć każdego w różnym okresie życia. Mgła mózgowa - to stan, który przypomina spacer dziecka we mgle. Często występuje w chorobach autoimmunologicznych, m.in. w Hashimoto. Samo mgła mózgowa jest związana z zaburzeniem regulacji neuroprzekaźników w mózgu i układzie nerwowym.

Co mogą oznaczać problemy z koncentracją?
fot. Shutterstock

Mgła mózgowa: czym jest?

Pojęcie mgły bardzo dobrze oddaje to, co czuje osoba nią dotknięta. Stan ten przypomina niebezpieczne zawroty głowy przed utratą przytomności. Występuje zespół objawów, takie jak: problemy z koncentracją, kłopoty ze skupieniem uwagi, zmęczenie, chwilowe problemy z pamięcią, brak motywacji do podjętych działań, a nawet migrena.

Ważna informacja

Mgła umysłowa nie jest jednostką chorobową, chociaż może być bezpośrednim następstwem choroby w każdym jej stadium.

Mgła mózgowa to bardzo nieprzyjemne uczucie, spowodowane zaburzeniem pracy mózgu, neuroprzekaźników. Najistotniejsze znaczenie ma tutaj: dopamina, acetylocholina, serotonina, kwasu gamma aminokwasowego (GABA).

  • Dopamina jest podwyższona i jest to wynik życia w stresie, eksploatacji organizmu ponad normę, nadmiaru stymulantów, takich jak: kofeina. 
  • Acetylocholina jest na niskim poziomie. To kluczowy neuroprzekaźnik, który odpowiada za pamięć, uwagę, bierze udział w procesie odpoczynku, regeneracji oraz pracy mięśni. Niski poziom acetylocholiny ma wpływ na rozwój choroby Alzheimera

Niedożywiony mózg niesie wiele innych groźnych konsekwencji zdrowotnych. np.: słabej kondycji fizycznej, niedoboru snu, a nawet chorób. Nasilają się stany zapalne - dotyczy to całego organizmu. Taki stan przewlekły prowadzi do tego, że organizm sam w sobie znajduje wroga, w efekcie atakuje narządy i tkanki. Stany zapalne powstają z różnych powodów, najczęściej wymienia się choroby zakaźne i autoimmunologiczne. 

Ważna informacja

Brak równowagi pomiędzy reaktywnymi formami tlenu a zdolnością organizmu do ich szybkiej detoksykacji prowadzi do stresu oksydacyjnego.

Mgła mózgowa w chorobie Hashimoto 

Mgła mózgowa z tarczycą idzie w parze, dlatego w chorobie Hashimoto zdarza się bardzo często. Nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca pogarsza koncentrację, dodatkowo stan zapalny organizmu nasila występowanie mgły mózgowej. 

Pacjencji z mgłą mózgową często mają wrażenie, że nie mogą się skoncentrować, mają problem z przetwarzaniem i reagowaniem na informacje. Oprócz frustracji, może doprowadzić to do smutku, depresji. Ludzie zaczynają się koncentrować na zapominaniu i błędach.. Martwią się, że mogą być nieskuteczni w domu i pracy. 

Jeśli uważasz, że masz mgłę mózgową spowodowaną lekami, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Ostatecznie osoby z problemami z tarczycą i mgłą mózgową, powinny zrozumieć, że można to leczyć za pomocą odpowiednich hormonów i zmian w diecie. Mgła mózgowa może wystąpić również w innych chorobach: boreliozienerwicyceliakii

Ważna informacja

Mgła mózgu może wystąpić przy niedoczynności tarczycy, ponieważ mózg wymaga odpowiedniego poziomu hormonu tarczycy do prawidłowego funkcjonowania.

Mgła mózgowa: jak sobie z nią radzić? 

  1. Zadbaj o zdrową dietę. 
  2. Zadbaj o aktywność fizyczną. 
  3. Zadbaj o zdrowy sen.
  4. Odetnij się od szumu informacyjnego.
  5. Regularnie ćwicz swój mózg.
  6. Pomyśl o medytacji. 

Źródło: firstforwomen.com