Zamknij

Bierzesz leki na niedoczynność tarczycy? Uważaj na kawę

25.07.2022 15:31

Osoby, które przyjmują leki na niedoczynność tarczycy, powinny uważać na kawę. Napój ten, wypity zbyt wcześnie, może obniżać ich skuteczność. 

Leki na niedoczynność tarczycy a kawa
fot. Shutterstock
  1. Nie pij kawy z mlekiem tuż po przyjęciu leków
  2. Po jakim czasie od przyjęcia leków można wypić kawę?

Uważaj na kawę, jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy i przyjmujesz substytucję hormonalną – apeluje dr Szymon Suwała, endokrynolog, na swoim profilu na Facebooku, i dodaje, że kawa wypita zbyt szybko po przyjęciu leków można obniżać ich skuteczność.

Nie pij kawy z mlekiem tuż po przyjęciu leków

"Kawa tymczasem, wypita zbyt wcześnie po przyjęciu leku, znacząco ogranicza skuteczność leczenia substytucyjnego niedoczynności tarczycy. Dzieje się tak z uwagi na sekwestrację substancji czynnej, czyli lewotyroksyny (LT4). W konsekwencji dochodzi do zaburzenia wchłaniania hormonu (nawet o kilkadziesiąt procent!) i opóźnienie jego działania szczytowego" – tłumaczy lekarz i dodaje: "O ile raczej większość chorych wie, że przy przyjmowaniu hormonu tarczycy, konieczne jest zachowanie minimum 45-60 min odstępu od przyjęcia leku do śniadania, to o kawie często się zapomina".

Zdaniem lekarza na metabolizm leku ma wpływ nie tylko kawa, ale również jej dodatki. Chodzi o mleko. Endokrynolog napisał: "Dodatek mleka jest czynnikiem dodatkowo zaburzającym wchłanianie LT4, choćby ze względu na zawartość wapnia".

I dodaje, że zastosowanie napoju roślinnego (owsianego, sojowego, kokosowego, ryżowego czy migdałowego) może być alternatywą, choć one również zawierają sole wapnia i to może również być problemem.

Po jakim czasie od przyjęcia leków można wypić kawę?

Lekarz w swoim poście podkreśla, że kawę można wypić minimum godzinę od przyjęcia tabletki, ale najoptymalniej byłoby dopiero 2-3 godziny później.

"Mając na uwadze, że absorpcja LT4 ulega nader często wydłużeniu (są badania pokazujące, że do 82% LT4 wchłania się do 3 godzin od jej przyjęcia), coraz częściej wspomina się o konieczności odroczenia wypicia "małej czarnej" (lub innej kawy) do 2-3 godzin od przyjęcia tabletki z hormonem" – tłumaczy dr Suwała i dodaje, że trochę inaczej jest w przypadku pacjentów przyjmujących płynną formę hormonu, ale i oni muszą odczekać co najmniej godzinę.

Źródło: Facebook/ profil lek. Szymon Suwała