Zamknij

Kto leczy tarczycę? Jak nazywa się specjalista od chorób tarczycy?

03.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:47
Endokrynolog
fot. Shutterstock

Masz objawy chorej tarczycy i zastanawiasz się, czy endokrynolog to dobry wybór? Sprawdź, czym się zajmuje endokrynolog i jak nazywa się specjalista od leczenia chorób tarczycy.

W powszechnej świadomości specjalistą od leczenia chorób tarczycy jest endokrynolog. Ale czy na pewno? Dowiedz się, czym zajmuje się endokrynolog i jak nazywa się specjalista od tarczycy.

Czym zajmuje się endokrynolog?

Endokrynologia to szeroka dziedzina nauki, zajmująca się fizjologią i patologią gruczołów wydzielania wewnętrznego. Endokrynolog to specjalista od zaburzeń funkcjonowania tarczycy, przytarczyc, przysadki, podwzgórza, nadnerczy, jajników, jąder, trzustki, grasicy i szyszynki, ale także aktywnej hormonalnie tkanki tłuszczowej, czyli w zasadzie ekspert od funkcjonowania niemal całego organizmu.

W endokrynologii mogą specjalizować się lekarze posiadający specjalizację II stopnia w chirurgii ogólnej, chorobach wewnętrznych, medycynie ogólnej, pediatrii lub położnictwie i ginekologii. W ramach endokrynologii istnieje kilka specjalizacji: endokrynologia ginekologiczna, endokrynologia pediatryczna oraz tyreologia.

Lekarz zajmujący się chorobami tarczycy to właśnie tyreolog.

Lekarz od chorób tarczycy

Tyreolog specjalizuje się w leczeniu chorób tarczycy, m.in.: niedoczynności i nadczynności tarczycy, zapalenia tarczycy, choroby Hashimoto, choroby Gravesa-Basedowa, nowotworów tarczycy.

Objawy niedoczynności tarczycy to m.in.: przewlekłe zmęczenie, ciągłe uczucie zimna, nadmierne wypadanie włosów, przesuszenie skóry, zwiększenie masy ciała bez zmiany nawyków żywieniowych i zmniejszenia aktywności fizycznej, zaparcia. W tym objawy charakterystyczne dla choroby Hashimoto: uczucie obrzmiałego ciała, depresyjny nastrój.

Objawy nadczynności tarczycy to dla kontrastu: nadpobudliwość, spadek masy ciała bez zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej, przyspieszenie akcji serca, osłabienie mięśni, biegunki. W tym charakterystyczne dla choroby Gravesa-Basedowa: wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie, ból gałek ocznych.

Badania zlecane przez tyreologa to najczęściej:

  • badanie stężenia TSH we krwi,
  • badanie stężenia FT3 i FT4 we krwi,
  • badanie Anty-TPO,
  • badanie USG tarczycy.

Do tyreologa dostać się można bezpłatnie, po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu, na podstawie skierowania do endokrynologa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.