Zamknij

Hirsutyzm, czyli niechciane włosy. Jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia?

14.09.2018
Aktualizacja: 29.10.2020 14:48

Winą za nadmierne owłosienie u kobiet obarczyć można androgeny, czyli hormony męskie. To właśnie nadmiar tych hormonów w organizmie powoduje, że włosy zaczynają intensywnie rosnąć w miejscach, w których naturalnie u kobiety nie występują. Hirsutyzm objawia się wąsikiem, owłosieniem klatki piersiowej czy pleców. Bywa trudny do leczenia, gdy jest wynikiem choroby (np. PCOS czy wrodzonego przerostu nadnerczy). Dowiedz się, skąd się bierze nadmierne owłosienie. Jak leczyć hirsutyzm?

Niechciane owłosienie - hirsutyzm
fot. Shutterstock

Hirsutyzm to schorzenie charakteryzujące się nadmiernym owłosieniem występującym u kobiet w miejscach, w których naturalnie nie występuje lub występuje w małych ilościach.

Naturalnie w organizmie mężczyzny i kobiety występują zarówno androgeny, jak i estrogeny, kluczowe jest jednak to, że androgenów jest u mężczyzn więcej niż u kobiet, a u kobiet jest więcej estrogenów. Z tego również powodu mężczyźni odznaczają się bardziej obfitym owłosieniem ciała. Gdy ta równowaga zostanie zachwiana i poziom czy aktywność biologiczna androgenów bądź proporcja do estrogenów w organizmie kobiety będzie podwyższona, to może to skutkować hirsutyzmem.

Sytuacja, w której w kobiecym orgazmie zaczyna panować dysproporcja hormonów na rzecz androgenów, nazywa się hiperandrogenizmem. Gdy stężenie androgenów jest zbyt wysokie, to oprócz nadmiernego owłosienia w miejscach, w których naturalnie to owłosienie nie występuje, kobieta może mieć również problem z regularnym miesiączkowaniem, obniżeniem tonu głosu, trądzikiem czy łysieniem typu męskiego tzw. skroniowym.

Androgeny w organizmie mają pochodzenie jajnikowe i nadnerczowe. Ich nadmiar w organizmie kobiety związany jest zatem najczęściej z zaburzeniami pracy jajników lub nadnerczy.

Przyczyny hiperandrogenizmu:

 • wrodzony przerost nadnerczy;
 • guzki nadnerczy produkujące hormony;
 • guzki jajników produkujące hormony (rzadko);
 • zespół policystycznych jajników PCOS (często);
 • hipertekoza, czyli przerost komórek osłonki jajnika;
 • czynnościowa hiperandrogenizacja jajnikowa (często);
 • menopauza (zaburzenie proporcji pomiędzy aktywnością hormonów żeńskich i męskich);
 • hiperprolaktynemia;
 • niektóre leki (np. Danazol).

Jak wykrywa się hiperandrogenizm? Należy oznaczyć poziom męskiego hormonu testosteronu (TTE), a w przypadku wątpliwości również jego wolną (niezwiązaną z białkami) frakcję. Wykrycie zaburzeń hormonalnych skutkuje podjęciem dalszej diagnostyki: badania ginekologicznego i USG w celu określenia zaburzeń jajnikowych, oznaczenia hormonów nadnerczowych, wykluczenia hiperprolaktynemii.

Objawy hirsutyzmu

Należy wiedzieć, że hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała, stwierdza się wtedy, gdy włosów jest naprawdę dużo, nie wtedy, gdy są to włoski pojedyncze. O hirsutyzmie świadczy ponadto występowanie owłosienia w miejscach, w których naturalnie nie rosną włosy u kobiet, a rosną u mężczyzn, na przykład na twarzy (wąsik, broda), na klatce piersiowej, na plecach, piersiach czy na udach.

Hirsutyzm określa tzw. skala Ferrimana-Gallweya, która ocenia nadmierne owłosienie w 9 punktach:

 • owłosienie w skali 1 określa pojedyncze włoski;
 • skala od 2 do 4 określa gęste owłosienie;
 • skala 5-6 (czasami 8-9) to nadmierne owłosienie, które jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki.

Nasilenie hirsutyzmu można natomiast oceniać skalą Barona:

 • Stopień I. Owłosienie na tzw. linii białej (obszar od górnej granicy owłosienia łonowego do pępka).
 • Stopień II. Jak w stopniu I oraz podbródek i wewnętrzna powierzchnia ud.
 • Stopień III. Jak w stopniu II i dodatkowo na klatce piersiowej okolice mostka, pośladki i barki.

Leczenie hirsutyzmu

Leczenie hirsutyzmu, jeśli jest wynikiem hiperandrogenizmu, polega na usunięciu czynnika odpowiedzialnego za nadmierną produkcję androgenów. Leczenie może zatem obejmować usunięcie guzków, odstawienie lub zmianę leków, leczenie hiperprolaktynemii czy takich zaburzeń jak PCOS – zazwyczaj za pomocą leków antykoncepcyjnych.

Leczenie wrodzonego przerostu nadnerczy polega na podawaniu odpowiednich leków z grupy glikosteroidów.

Może się jednak zdarzyć, że potwierdzony hirsutyzm nie jest wynikiem hiperandrogenizmu. Mówi się wtedy o hirsutyzmie idiopatycznym, czyli bez uchwytnej przyczyny. Wtedy pozostaje depilacja – metodami nietrwałymi lub laserowa – a także stosowanie leków zmniejszających miejscową aktywność androgenów w mieszkach włosowych. Leki te stosuje się jednak przy wyraźnych wskazaniach, a ich zażywanie wymaga dodatkowo stosowania antykoncepcji.

Zobacz także

Źródło: endokrynologia.net