Zamknij

Czkawka objawem problemów z tarczycą. Endokrynolog ostrzega

22.09.2022
Aktualizacja: 22.09.2022 10:20

Czy czkawka może sygnalizować problemy z tarczycą? Endokrynolog Szymon Suwała ostrzega, aby nie bagatelizować tej dolegliwości, zwłaszcza gdy ma ona charakter przewlekły. 

Czkawka - objawem nadczynności tarczycy
fot. Shutterstock

Czkawka jest uciążliwą dolegliwością. Objawia się ona rytmicznym skurczem przepony oraz mięśni międzyżebrowych. Po każdym takim skurczu następuje gwałtowny wdech przy jednoczesnym zamknięciu głośni. Towarzyszy temu charakterystyczne, głośne czknięcie.

Czkawka – jakie mogą być jej przyczyny?

Czkawka zwykle trwa kilka minut i może wywołać od 2 do 60 czknięć na minutę. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Najczęstsza z nich to łapczywe jedzenie lub picie – wtedy wraz z jedzeniem i piciem połykamy zbyt dużo powietrza. Czkawkę może wywołać również wypijanie bardzo zimnych lub gorących napojów, ostre jedzenie, napoje gazowane, a także nadmiar alkoholu. Ale nie tylko. Czasami czkawka może być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, np. nadczynności tarczycy.

Na problem ten zwrócił uwagę w swoim poście na Facebooku lek. Szymon Suwała, endokrynolog, obesitolog, w trakcie specjalizacji z diabetologii. Napisał on: "Zwykle czkawka trwa kilka(naście) minut, ale może się też przewlekać, z różnych przyczyn. Jedną z co prawda rzadszych, ale potencjalnych przyczyn jest nadczynność tarczycy. W literaturze opisano kilka przypadków czkawki, będącej pierwszą manifestacją nadczynności tarczycy".

Czkawka objawem nadczynności tarczycy?

Lekarz przywołuje przypadek 50-letniego mężczyzny ze Stanów Zjednoczonych, który rozwinął objawy nadczynności tarczycy krótko po zewnątrzoponowej podaży glikokortysteroidów, mających załagodzić jego silne bóle pleców. Pierwszym objawem problemów z tarczycą, który mężczyzna zauważył, była właśnie czkawka. Trochę inaczej było w przypadku 76-letniej kobiety, opisanej przez lekarzy z Bangkoku. U niej czkawka była wtórnym objawem. Nadczynność tarczycy najpierw objawiała się u niej wymiotami, a dopiero wtórnie do nich pojawiła się właśnie czkawka. Takich przypadków w literaturze medycznej jest jeszcze kilka.

Dlaczego czkawka pojawia się w przypadku nadczynności tarczycy? Zdaniem dr. Szymona Suwały kluczem otwierającym wiele drzwi w skomplikowanym metabolizmie naszego organizmu są hormony tarczycy. Ich nadmiar może w niekontrolowany sposób pobudzać ośrodek czkawki w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN).

Podsumowując, przyczyn czkawki może być wiele. Dlatego jeśli mamy uporczywą czkawkę, należy zgłosić do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie.

Źródło: Facebook, profil Szymon Suwała – lekarz