Zamknij

Majka Jeżowska o chorobie Hashimoto: przez lata byłam źle diagnozowana

06.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:33
Majka Jeżowska w Radiu ZET
fot. Radio ZET

– Robiłam tylko podstawowe badania tarczycy. Dopiero, jak wyszło, że mam dużo przeciwciał, to zostałam właściwie zdiagnozowana – mówiła Majka Jeżowska w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Majka Jeżowska zachorowała na chorobę Hashimoto. Jej organizm niespodziewanie zaczął atakować własne tkanki. „Byłam przerażona, że produkuję coś, co mnie może zniszczyć” – wyjawiła wokalistka w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy

Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. „Nasz organizm produkuje przeciwciała, których nie powinien wyprodukować. Zachodzą zmiany w układzie immunologicznym w wyniku infekcji, stresu, predyspozycji genetycznych. W grę wchodzą też czynniki środowiskowe” – mówiła dr Joanna Ciołek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Endokrynolog przybliżyła mechanizm powstawania choroby: przeciwciała powodują odczyn zapalny w tarczycy, co powoduje niszczenie miąższu, włóknienie i gorszą produkcję hormonów. Tarczyca staje się niedoczynna, a to wpływa na pracę całego organizmu.

Pani doktor przyznała, że lekarze wciąż nie potrafią zapobiec przyczynie schorzenia, czyli wytwarzaniu przeciwciał, ale skutecznie niwelują skutki choroby – niedobór hormonów tarczycy – choć leczenie jest codzienne i uciążliwe.

Choroba Hashimoto – objawy

U Majki Jeżowskiej zaczęło się od nadczynności tarczycy. Nagle schudła, zaczęły jej się trząść ręce. Po lekach nadczynność przeszła w niedoczynność, co z kolei spowodowało wahanie wagi w drugą stronę.

Minęło kilkanaście lat. Po silnym stresie pojawił się niepokój w klatce piersiowej. Endokrynolog zlecił badanie na przeciwciała. „Przez te wszystkie lata robiłam tylko badania podstawowe tarczycy. Dopiero, jak się okazało, że mam dużo przeciwciał, to zostałam właściwie zdiagnozowana” – mówiła Majka Jeżowska w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Objawy, jakie mogą wskazywać na choroby tarczycy, to m.in.:

  • pogorszenie koncentracji,
  • brak energii,
  • labilność emocjonalna,
  • marznięcie,
  • utrata włosów,
  • suchość skóry,
  • zaparcia.

– Chorobę autoimmunologiczną rozpoznajemy na podstawie badania przeciwciał, a nie wyniku badań TSH. TSH nam mówi o funkcji tarczycy – wyjaśniła dr Joanna Ciołek w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.