Zamknij

To może być choroba tarczycy - 12 nietypowych objawów problemów z tarczycą

06.05.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 13:20

Niewyraźne widzenie, brak ochoty na seks, nadciśnienie – czy to mogą być objawy choroby tarczycy? Tak. Takich na pierwszy rzut oka dziwnych symptomów problemów z tym gruczołem jest zresztą więcej. Zobacz, co jeszcze powinno cię skłonić, by zbadać tarczycę.

Chora tarczyca - nietypowe objawy
fot. East News
 1. Co to jest tarczyca?
 2. 1. Mgła mózgowa
 3. 2. Zmiany nastroju
 4. 3. Problemy z ciążą
 5. 4. Kłopoty z miesiączką
 6. 5. Obrzmiała twarz
 7. 6. Niewyraźne widzenie
 8. 7. Zespół cieśni nadgarstka
 9. 8. Zmieniony smak
 10. 9. Niskie libido
 11. 10. Wypadanie włosów
 12. 11. Nadciśnienie tętnicze
 13. 12. Zaparcia i biegunki

Klasyczne objawy chorób tarczycy są zwykle dobrze znane: nadczynność tarczycy powoduje m.in. pobudzenie, zaburzenia rytmu serca czy utratę wagi, natomiast niedoczynność odwrotnie – ospałość, gorszy nastrój czy przybieranie na wadze. Istnieją jednak także inne, mniej oczywiste oznaki związane z problemami z tarczycą, o których także trzeba wiedzieć. Sprawdź, czy nie musisz zgłosić się do lekarza.

Co to jest tarczyca?

Tarczyca to nieduży gruczoł umiejscowiony pod krtanią z przodu szyi. Ma kształt motyla. Produkuje hormony, które są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu – regulują one pracę prawie wszystkich komórek ciała. Pod wpływem hormonu stymulującego tarczycę TSH (tyreotropiny) tarczyca wytwarza T4 (tyroksynę) i T3 (trijodotyroninę). Zaburzenia pracy tarczycy mogą zmieniać metabolizm organizmu, wywoływać problemy trawienne, wpływać na apetyt, stan skóry i włosów, a także na psychikę człowieka.

1. Mgła mózgowa

Za pomocą hormonów tarczyca stymuluje pracę mózgu, by mógł on sprawnie funkcjonować. Niedoczynność tarczycy spowalnia przepływ tych hormonów, a jednym ze skutków są trudności ze skupieniem się, zapamiętywaniem lub jasnym myśleniem, czyli tzw. mgła mózgowa.

2. Zmiany nastroju

Smutek czy niepokój może mieć wiele przyczyn, ale problemy z tarczycą także mogą się przyczyniać do zmian nastroju. Depresja jest często pierwszą oznaką problemów z tarczycą (częściej występuje przy niedoczynności tego gruczołu), podobnie jak stany lękowe (są częstsze przy nadczynności tarczycy).

3. Problemy z ciążą

Badania pokazują, że nieleczone choroby tarczycy zwiększają ryzyko komplikacji w ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy. Większe jest również ryzyko poronienia lub urodzenie martwego dziecka. Przyszłe mamy, które mają nieleczone choroby tarczycy, częściej rodzą przedwcześnie, a ich dzieci mają niską masę urodzeniową.

4. Kłopoty z miesiączką

Oznaką choroby tarczycy u kobiet mogą być problemy z menstruacją, czyli nieregularne, bardzo skąpe lub też bardzo obfite miesiączki. Symptomem może też być całkowity brak okresu. U dziewcząt mające zaburzenia pracy tarczycy pierwsza miesiączka może wystąpić bardzo wcześnie lub bardzo późno.

5. Obrzmiała twarz

Chora tarczyca może powodować zatrzymywanie płynów w organizmie – o właśnie dlatego twarz może wyglądać, jakby była opuchnięta. Zwykle najbardziej widoczne jest to na powiekach, wargach i języku.

6. Niewyraźne widzenie

Gdy tarczyca nie działa prawidłowo, możesz mieć problemy ze skupieniem wzroku lub widzieć nieostro, a nawet podwójnie. W tkankach wokół oczu mogą się bowiem gromadzić dodatkowe płyny, co powoduje nieprawidłową pracę mięśni oka odpowiadających za dobre widzenia.

7. Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie, mrowienie i słabość, które odczuwasz w palcach, to właśnie zespół cieśni nadgarstka. Także on może być spowodowany nadmiarem płynów gromadzących się w organizmie (także w innych miejscach niż okolice oczu czy twarz). Dzieje się tak, gdy na nerwy biegnące do dłoni naciskają opuchnięte z powodu nadmiaru płynów miękkie tkanki w rejonie nadgarstka.

8. Zmieniony smak

Chora tarczyca może spowodować, że jedzenie będzie smakować inaczej. Ponieważ w odczuwaniu smaku bierze udział nie tylko język, ale również mózg (jak wiemy, tarczyca nim zarządza), to nieprawidłowo działający gruczoł tarczowy może zaburzać ten proces i na poziomie mózgu, i na poziomie języka.

9. Niskie libido

Kiedy tarczyca pracuje na zwolnionych obrotach, spowalnia również metabolizm, czyli wszelkie przemiany w organizmie. Tymczasem to on odpowiada za pracę narządów, które wydzielają hormony płciowe. Niski poziom tych hormonów zmniejsza, niestety, chęć na seks.

10. Wypadanie włosów

Codzienna utrata pewnej ilości włosów jest zupełnie normalna. Jednak jeśli zauważasz zmiany na skórze głowy, a twoje włosy stały się zdecydowanie cieńsze i słabsze, to może to oznaczać problem z tarczycą. Takie objawy to jednak najczęściej wynik poważnych i długotrwałych zaburzeń pracy tarczycy.

11. Nadciśnienie tętnicze

Niedoczynność tarczycy może spowodować mniejszą elastyczność naczyń krwionośnych, co utrudnia sercu transport krwi do wszystkich części ciała. Tymczasem nadczynność może przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego, a także przyspieszonego rytmu serca.

12. Zaparcia i biegunki

Oznaką niedoczynności tarczycy mogą być nie tylko zaparcia, ale również zbyt częsta potrzeba korzystania z ubikacji oraz luźne wypróżnienia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMD.com