Zamknij

COVID-19 może wywoływać objawy chorób tarczycy. Na co zwrócić uwagę?

13.04.2021 15:37
Tarczyca po COVID-19
fot. Shutterstock

COVID-19 może atakować tarczycę. Lekarze zauważyli, że u niektórych ozdrowieńców przez kilka miesięcy utrzymują się objawy wskazujące na nieprawidłową pracę tarczycy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

COVID-19 może być odpowiedzialny za utrzymujące się przez ponad trzy miesiące u ozdrowieńców dolegliwości tarczycy, wynika z obserwacji, których wyniki zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne z udziałem m.in. badaczy z Włoch i Hiszpanii.

Lekarze wskazali, że u około 15 proc. chorych na COVID-19 pojawiły się w okresie infekcji koronawirusem problemy z tarczycą, objawiające się nawet po kilku miesiącach od przebycia choroby. 

Problemy z tarczycą po COVID-19. Jak długo się utrzymują?

Naukowcy wyjaśnili, że w celu sprawdzenia długości trwania problemów z tarczycą u ozdrowieńców obserwacji poddano grupę blisko 100 osób, które przebyły COVID-19.

Biorąca udział w konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego Ilaria Muller z uniwersytetu w Mediolanie wskazała, że u większości z badanych po wyjściu ze szpitala pacjentów, u których wraz z COVID-19 pojawiły się problemy z tarczycą, dysfunkcje te zniknęły w ciągu trzech miesięcy po opuszczeniu placówki medycznej. Deklaracje takie złożyło ponad 66 proc. badanych pacjentów.

Badaczka wskazała, że u około 30 proc. osób leczonych w szpitalach z COVID-19, u których pojawiły się problemy z tarczycą, po upływie trzech miesięcy od hospitalizacji wciąż występują jednak zaburzenia w działaniu hormonów tego gruczołu.

Objawy chorej tarczycy. Na co zwrócić uwagę?

Naukowcy wskazują, że najpowszechniejszym schorzeniem tarczycy pojawiającym się u zakażonych koronawirusem jest zapalenie tarczycy. Ma ono jednak nieco inne objawy niż w przypadkach niezwiązanych z SARS-CoV-2. Pacjenci, których przypadki analizowano, nie odczuwali m.in. bólów szyi.

Zapalenie tarczycy objawia się powiększeniem gruczołu, bólem i wrażliwością przedniej części szyi w miejscu, gdzie znajduje się tarczyca. Stan ten rozwija się szybko, nawet w ciągu 24-48 godzin. Może pojawić się ból gardła promieniujący w stronę szczęki, ramion oraz uszu, objawy grypopodobne i gorączka. Na początku występuje faza nadczynności, podczas której mogą pojawić się drgawki, nerwowość, kołatanie serca, bezsenność, uczucie gorąca po tym jednak może nastąpić faza niedoczynność z odwrotnymi objawami: powolnością, zmęczeniem, uczuciem chłodu.

W przypadku choroby Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, chora tarczyca informuje o problemach m.in. bezbolesnym obrzękiem szyi oraz wolem. Tym problemom towarzyszy jednocześnie kolejna choroba, czyli nasilająca się niedoczynność tarczycy.

Objawy wynikające ze niedoczynności tarczycy to ospałość, spadek nastroju i brak sił witalnych. Chorzy zauważają problemy ze zrzuceniem wagi. Mogą pojawiać się choroby układu krążenia, związane z podwyższonym stężeniem cholesterolu, który wiąże się ze spadkiem stężenia hormonów tarczycowych.

Zupełnym przeciwieństwem są symptomy nadczynności tarczycy, czyli nadmiar energii, pobudzenie, czy zaburzenia rytmu serca, dotykające głównie osób starszych.

PRZECZYTAJ więcej na ten temat:  Chora tarczyca daje charakterystyczne objawy. Co powinno zaniepokoić?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP