Zamknij

Adrenalina – jak działa na organizm i dlaczego jej potrzebujemy?

Alicja Bartosiak
03.09.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 22:41

Adrenalina jest nazywana hormonem stresu. Dzięki niej stawiamy czoła niebezpieczeństwu – uaktywnia się i dodaje nam sił w trudnych sytuacjach. To również hormon, który sprawia, że chce nam się żyć. Jakie są funkcje adrenaliny w ludzkim organizmie i dlaczego jest tak ważna?

Adrenalina – jak działa na organizm i dlaczego jej potrzebujemy?
fot. Shutterstock
  1. Adrenalina: czym jest?
  2. Adrenalina: działanie
  3. Adrenalina – zastrzyk. Zastosowanie adrenaliny w medycynie
  4. Nadmiar adrenaliny w organizmie – czym grozi?
  5. Uzależnienie od adrenaliny

Adrenalina, inaczej epinefryna, to hormon wydzielany przez rdzeń nadnerczy. Można go wytworzyć syntetycznie. Epiferynę nazywa się hormonem strachu/ucieczki. W stanach zagrożenia to właśnie ona szybko mobilizuje organizm do działania. Jednak adrenaliny potrzebujemy nie tylko po to, by reagować w sytuacjach zagrożenia życia czy uprawiać sporty ekstremalne. Jest niezwykle ważna także w codziennych sytuacjach, takich jak rozmowa o pracę czy przekraczanie własnych barier. Adrenalina towarzyszy nam każdego dnia. Jakie są jej właściwości i jak wykorzystuje się ją w medycynie?

Adrenalina: czym jest?

Adrenalina to naturalny neuroprzekaźnik, który zaliczamy do grypy katecholamin. W sytuacji stresowej niewielkie ilości adrenaliny są uwalniane do krwi. Następnie hormon wiąże się z receptorami adrenergicznymi rozmieszczonymi w różnych miejscach organizmu. Dzięki temu procesowi nasz organizm mobilizuje się do ucieczki. Adrenalina łagodzi również ból (na przykład podczas porodu). Kiedy czynnik stresujący znika, adrenalina utrzymuje się w naszym organizmie jeszcze przez godzinę.

Adrenalina: działanie

Adrenalina zapewnia naszemu organizmowi stan gotowości w sytuacjach, w których czujemy się zagrożeni. Podczas wyrzutu adrenaliny do organizmu mamy do czynienia z następującymi symptomami:

Adrenalina – zastrzyk. Zastosowanie adrenaliny w medycynie

Adrenalina to niezwykle cenna substancja z medycznego punktu widzenia. Pomaga w sytuacjach zagrożenia życia (na przykład gdy nastąpi zatrzymanie akcji serca i krążenia krwi). Kiedy jeszcze wykorzystujemy adrenalinę? Zastrzyk adrenaliny stosuje się w nagłych przypadkach, do których należą:

  • wstrząs anafilaktyczny – zastrzyk z adrenaliny podaje się osobom, które doznały wstrząsu anafilaktycznego, czyli silnej reakcji alergicznej. Wstrząs może być wywołany przez niektóre pokarmy czy ukąszenia owadów. Adrenalina zmniejsza opuchliznę i działa rozluźniająco na mięśnie oskrzeli.
  • znieczulenie miejscowe – adrenalinę podaje się razem ze znieczuleniem Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu lek działa dłużej.
  • astma – podanie adrenaliny pomaga rozszerzyć drogi oddechowe.
  • zapalenie krtani – adrenalinę wykorzystuje się w przypadku nasilenia objawów choroby.

Nadmiar adrenaliny w organizmie – czym grozi?

Wzmożona produkcja adrenaliny dotyczy zwykle osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi (takimi jak nerwica, depresja, fobia społeczna i wiele innych). O ile wyrzut adrenaliny do organizmu w stresujących sytuacjach jest uzasadniony i potrzebny, utrzymujący się wysoki poziom adrenaliny przez dłuższy czas może być szkodliwy. Stały przepływ adrenaliny powoduje zmęczenie, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia układu pokarmowego. Taka sytuacja może prowadzić do miażdżycy, chorób serca i choroby Parkinsona.
Wśród przyczyn zwiększonego wydzielania adrenaliny w organizmie możemy wymienić:

Nie bez znaczenia jest również to, jaką pracę wykonujemy i w jaki sposób żyjemy. Wszystko to przekłada się na działanie naszego organizmu. Badanie stężenia adrenaliny w organizmie wykonuje się przy diagnostyce innych chorób (np. nadciśnienia tętniczego). W niektórych przypadkach za natężoną produkcję hormonu może być odpowiedzialny guz w rdzeniu nadnerczy.

Uzależnienie od adrenaliny

Adrenalina na każdego z nas działa inaczej. Niektórzy na tyle dobrze czują się podczas wyrzutu adrenaliny do krwi, że specjalnie prowokują sytuacje stresowe (na przykład uprawiając ekstremalny sport). Niestety, od takiego stanu można się uzależnić. Coraz wyższe dawki adrenaliny mogą spowodować, że organizm zacznie zupełnie inaczej działać. Uzależnienie od adrenaliny powoduje wiele chorób i prowadzi do wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci (zawał serca).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:mp.pl/wapteka.pl/doz.pl