Zamknij

Zapalenie mieszków włosowych - objawy, metody leczenia

06.12.2017
Aktualizacja: 16.11.2022 21:23

Zapalenie mieszków włosowych dotyczy bardzo wielu osób. Pojawia się najczęściej po depilacji, wygląda nieestetycznie i jest stosunkowo trudne do wyleczenia. Zmian pojawiających się na skórze nie wolno lekceważyć, bo mogą przerodzić się w groźne dla zdrowia choroby skóry. Najlepiej do czasu wyleczenia skóry zrezygnować z depilacji w tym miejscu, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego. Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych i jak je leczyć?

fot. East News
fot. ---

Zapalenie mieszków włosowych pojawia się najczęściej po goleniu włosów i depilacji. Jeśli po krótkim czasie w obrębie mieszków włosowych pojawiają się charakterystyczne czerwone wykwity, może to świadczyć o zapaleniu mieszków włosowych. Jednak depilacja nie jest jedyną przyczyną występowania tych przykrych dolegliwości. Zapalenie mieszków włosowych może mieć charakter infekcyjny i nieinfekcyjny.

  • Infekcyjne zapalenie mieszków włosowych jest wywoływane przez patogeny bakteryjne (paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty), wirusowe i grzybicze, które wnikają do mieszka, mnożą się w nim i prowadzą do powstania zmian chorobowych.
  • Zmiany nieinfekcyjne powstają na skutek nadmiernego drażnienia skóry - na przykład poprzez pocieranie ubraniem. Do zapalenie mieszków włosowych skłonności mają osoby, które mocno się pocą, bo powoduje to macerację skóry i zwiększoną podatność na podrażnienia.

Choroba może być również efektem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Mówimy wtedy o popromiennym zapaleniu mieszków włosowych, zaliczanym je do zmian nieinfekcyjnych. Przewlekłe, nieleczone zapalenie mieszków włosowych prowadzić może do powstania czyraków lub figówki - groźnych dla zdrowia zapaleń skórnych.

Zobacz także

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Objawem zapalenia mieszków włosowych są wykwity skórne w obrębie ujścia włosa, które mogą być wypełnione płynem surowiczym lub ropą. Czerwone krostki tworzą najczęściej duże skupiska obejmując nawet cała powierzchnię depilowanej lub podrażnionej skóry. Mogą powodować ból i swędzenie, ale należy za wszelką cenę powstrzymać się od ich rozdrapywania i wyciskania. Zapalenie mieszków włosowych występuje najczęściej na powierzchni skóry głowy, rąk, nóg, pod pachami, w okolicach łonowych, na twarzy i na pośladkach. Nie występuje natomiast na powierzchni stóp i dłoni, ponieważ skóra je pokrywająca pozbawiona jest mieszków włosowych.

  • Jeśli krosta zaczyna się rozrastać i rozmiarem przypomina pestkę wiśni, możemy wtedy mówić o czyraku. Jego objawy są bardzo charakterystyczne, szybko pojawia się ból w obrębie rosnącej krosty, uczucie gorąca, swędzenie i pieczenie. Krosta jest czerwona z charakterystycznym czopem ropnym na środku, wokół zmiany również pojawia się mocne zaczerwienienie. Rozwojowi zapalenia towarzyszy nie tylko bolesność, ale również gorączka i złe samopoczucie. Czyraków nie wolno nakłuwać, wyciskać i podrażniać, bo to prowadzi do zaostrzenia się stanu zapalnego. Z widocznym czyrakiem należy zgłosić się do lekarza chirurga, który natnie zmianę, oczyści ranę i założy opatrunek.

Zapalenie mieszków włosowych - leczenie

Leczenie powierzchownego zapalenia mieszków włosowych może być miejscowe lub ogólne. W przypadku zapalenia na tle bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię, ale nie zawsze zaleca się leczenie antybiotykami na gronkowce. W większości przypadków wystarcza zastosowanie okładu z antybiotykiem, który wysusza zmiany i zdezynfekuje skórę.

W czasie leczenia należy szczególnie dbać o higienę, by infekcja nie przeniosła się na inne części ciała. Nie należy wyciskać zmian i rozdrapywać ich. Zaleca się noszenie luźnej odzieży (w przypadku leczenia skóry rąk, nóg, pośladków) i powstrzymanie się od depilacji na czas całkowitego wyleczenia. Należy unikać stosowania kosmetyków na skórę dotkniętą zmianami.

Zapalenie mieszków włosowych - zapobieganie

Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych? Najlepiej unikać agresywnej, częstej depilacji. W niektórych przypadkach konieczna jest całkowita rezygnacja z golenia włosów na skórze, jeśli zapalenie powraca lub przeradza się w groźne dla zdrowia choroby skóry. Osoby, które mają naturalne skłonności do zapalenia mieszków włosowych lub mają obniżoną odporność, powinny szczególnie uważać na podrażnienia, dokładnie oczyszczać skórę, by nie dopuścić do zakażeń. W zapobieganiu chorobie pomaga także noszenie luźnej i przewiewnej odzieży, która nie drażni skóry i nie wywołuje nadmiernego pocenia. Niestety, występowaniu zapalenia mieszków włosowych sprzyja zażywanie glikokortykosteroidów, a także stosowanie niektórych kosmetyków.

Zapalenie mieszków włosowych
fot.

Ilustracja wycinka ludzkiej skóry ukazująca normalny mieszek włosowy i ten objęty zapaleniem fot. East News

Ilustracja ludzkiej skóry porównująca zdrowy mieszek włosowy i objęty zapaleniem.  Fot. East News

Czym są mieszki włosowe?

Mieszek włosowy przypomina wąską rurkę umieszczoną w skórze, z której wyrasta włos. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, dzięki czemu produkowany łój wydostaje się na powierzchnię tworząc na skórze ochronny płaszcz lipidowy. Ta ochronna warstewka jest niezwykle potrzebna, bo chroni delikatną skórę przed podrażnieniami. Nadmierne usuwanie łoju z powierzchni skóry zwiększa ryzyko podrażnień i otarć, prowadzi też do wysuszenia skóry, wywołuje uczucie ściągnięcia. W wyniku uszkodzenia ujścia mieszka włosowego, na skutek zdarcia płaszcza lipidowego, do wnętrza skóry dostają się bakterie i drobnoustroje. Organizm chcąc bronić się przed ich inwazją, wywołuje stan zapalny.

Zobacz także

Uważaj na golenie!

Podrażnienia i zranienia po goleniu skóry są bardzo częstą przyczyna rozwoju zapalenia mieszków włosowych. Osoby wrażliwe, które mają skłonności do podrażnień skóry powinny szczególnie zwracać uwagę na metodę i sposób golenia, a także na pielęgnację skóry po zabiegu. Na co zwrócić uwagę w czasie golenia i tuż po?

  • Nigdy nie gól skóry na sucho! Najlepiej depilować skórę w czasie kąpieli, gdy jest rozgrzana i miękka. Nakładaj łagodny preparat myjący, np. delikatne mydło naturalne lub kremową odżywkę.
  • Gól włosy delikatnie, nie wykonuj gwałtownych ruchów i uważaj, by nie zaciąć skóry podczas zabiegu.
  • Rany i podrażnienia dezynfekuj wodą utlenioną i zaklejaj plastrem. Dezynfekcji wymagają także ostrza wielorazowej maszynki, do tego celu można użyć spirytusu lub wody utlenionej.
  • Zawsze dbaj o nawilżenie skóry po zabiegu. W tym celu używaj delikatnych, bezzapachowych balsamów lub żelu aloesowego, który ma właściwości łagodzące.
  • Jeśli masz skłonności do wrastania się włosków pod skórę, regularnie używaj kremów z mocznikiem, które zmiękczają skórę pozwalając włoskom przebicie się na jej powierzchnię. Stosuj też delikatny peeling usuwający martwy naskórek i ułatwiający wyrastanie włosów na powierzchnie skóry.
  • Nie zakładaj obcisłej odzieży bezpośrednio po depilacji, nie pocieraj skóry i nie wystawiaj jej na słońce.
  • Nigdy nie depiluj skóry, jeśli na jej powierzchni zauważysz podrażnienia i stany zapalne. Odczekaj, aż wszelkie zmiany całkowicie się zagoją.

________
zdrowie.radiozet.pl/nk