Zamknij

Jak leczyć zajady? Sprawdzone sposoby na stan zapalny kącików ust

06.12.2017
Aktualizacja: 10.11.2022 12:24

Zajady są wyjątkowo bolesne i mało estetyczne. Stan zapalny pojawiający się w kącikach ust uniemożliwia swobodne mówienie i spożywanie niektórych posiłków, a także uśmiech. Bolesne owrzodzenie powstaje z powodu zakażenia infekcją grzybiczą lub bakteryjną i chętnie rozwija się w obrębie ust, gdzie jest ciepło i wilgotno. Zajady pojawiają się także z powodu podrażnienia i pękania skóry ust. Jak powstają zajady i kto jest na nie wyjątkowo narażony?

Zajady w kącikach ust
fot. Shutterstock

Zajady to wyjątkowo nieestetyczna przypadłość. Owrzodzenia pojawiające się w kącikach ust uniemożliwiają swobodne mówienie i jedzenie, powodują ból i duży dyskomfort. Zajady, inaczej zapalenie kątów ust lub kątowe zapalenie warg, mogą pojawić się w jednym lub w dwóch kącikach ust jednocześnie. Nie są zaraźliwe, choć długo i ciężko się goją. W przeciwieństwie do opryszczki, zajady nie są chorobą wirusową. Powodowane są przez grzyby i bakterie, które namnażają się w ciepłym i wilgotnym miejscu, jakim są kąciki ust. Powstawaniu zajadów sprzyja częste oblizywanie ust, szczególnie gdy są spękane i suche. Na zajady narzekają też osoby, które cierpią na niedobór żelaza i składników odżywczych. Zapalenie katów ust lubi towarzyszyć chorobie, a równie często pojawia się po wizycie u dentysty, czy w czasie noszenia źle dopasowanych protez. Przerwanie naskórka w kącikach ust zwiększa szanse na wystąpienie zajadów.

Pojawienie się zajadów następuje w kilku charakterystycznych etapach:

 1. Na początku pęka wysuszona skóra w kącikach ust.
 2. W miejscu pęknięcia zaczynają tworzyć się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które pękają po kilku dniach.
 3. Następnie zaczyna tworzyć się bolesna nadżerka, która ze względu na wciąż sączący się z rany płyn surowiczy i krew, goi się długo i brzydko wygląda.
 4. Na koniec rana przysycha i tworzą się strupki, których nie wolno zdrapywać. Naruszając uszkodzoną skórę, doprowadza się do nawarstwiania się strupków, a także opóźnia gojenie rany.

Co jest przyczyną zajadów?

Przyczyn pojawiania się zajadów jest naprawdę dużo. Od nieodpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry ust, po niedobory witamin. Jednak w każdym z przypadków, zajadów nie wolno lekceważyć. Rozrastające się zakażenie i długotrwały okres gojenia mogą prowadzić do powstawania blizn w kącikach ust, które będą widoczne przez całe życie.

 • Infekcja grzybicza lub bakteryjna – ciepłe, wilgotne kąciki ust są idealnym środowiskiem do namnażania się grzybów i bakterii. Jeśli masz skłonności do zajadów, staraj się nie oblizywać ust. Utrzymuj te okolice w czystości, ale również często je nawilżaj (np. bezbarwną i bezzapachową pomadką), by nie dopuścić do pękania skóry.
 • Antybiotykoterapia – wyjaławia organizm i pozbawia go bakterii, także tych dobrych, które chronią przed powstawaniem zajadów. Antybiotykoterapia sprzyja zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym, dlatego tak ważne jest przyjmowanie probiotyków w czasie leczenie antybiotykiem.
 • Niedobory witamin i składników odżywczych – zajady występują często u osób, które cierpią na niedobór witaminy B12, a także niedobór żelaza. Witamina B12 wraz z witaminą A odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, natomiast niedobór żelaza jest przyczyną niedokrwistości, która objawia się m.in. kątowym zapaleniem warg.
 • Cukrzyca – jednym z objawów choroby jest wyjątkowo sucha, pękająca skóra. Cukrzycy mają niestety problem również z zajadami.
 • Izotretynoina – terapia z wykorzystaniem izotretynoiny, najczęściej w przypadku leczenia trądziku, hamuje rozwój komórek łojowych, co prowadzi do suchości skóry, a także do pękania warg i powstawania zajadów.
 • Zabiegi dentystyczne, nieodpowiednia higiena – zabiegi dentystyczne, a także ortodontyczne i noszenie niedopasowanej protezy powodują często urazy w kącikach ust, które przeradzają się w bolesne zajady. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi także do namnażania się w kącikach bakterii i grzybów.

Jak uniknąć zajadów?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zajadów jest utrzymywanie zdrowej, zbilansowanej diety i spożywanie pokarmów zawierających żelazo i białko. Należy także dbać o kondycję ust i ich okolic, często nawilżać skórę i nie dopuszczać do jej pękania. Najlepiej także powstrzymać się od oblizywania ust, szczególnie w okresie zimowych, gdy cienka skóra ust dodatkowo narażona jest na działanie mrozu.

 • Nosisz protezę lub aparat ortodontyczny? Często oblizujesz usta? Masz niedobory witamin, cierpisz na anemię lub chorobę przewlekłą, która obniża odporność? Masz tendencję do ssania kciuka, obgryzania skórek lub trzymania w buzi różnych przedmiotów (np. długopisów)? Te wszystkie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zajadów. Jeśli chcesz ich uniknąć, dbaj o kąciki ust, w których zbiera się ślina, nawilżaj delikatną skórę i ograniczaj złe nawyki.

Jak leczyć zajady?

Jednym z najlepszych sposobów leczenia zajadów jest utrzymanie obszaru zakażonego bakteriami lub grzybami w czystości i suchości, by skóra nie została ponownie zainfekowana. Jeśli zajady zostały wywołane przez grzyby, konieczne będzie stosowane maści przeciwgrzybicznej. Jeśli zajady pojawiły się z powodu zakażenia bakteryjnego, kluczowe będzie stosowanie preparatu przeciwbakteryjnego. Metodą leczenia zajadów jest używanie kremu przeciwgrzybowego lub miejscowego antybiotyku, można także spróbować kremu zawierającego 1% hydrokortyzonu.

Jeśli kątowe zapalenie warg nie jest spowodowane zakażeniem grzybiczym lub bakteryjnym, zajady można smarować wazeliną lub maścią nawilżającą, aby nie dopuścić do pękania skóry. Dobrze w tym celu korzystać z żelu aloesowego, który ma właściwości łagodzące i przyspiesza gojenie się ran. Pozostawia również przyjemne uczucie chłodu. Na bolące zajady można przykładać okłady ze schłodzonego zielonego ogórka lub smarować kąciki ust oliwą z oliwek. Należy powstrzymać się od jedzenia kwaśnych i ostrych potraw, które mogą podrażnić skórę i zaostrzyć stan zapalny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.