Oceń
Paznokcie mówią wiele o stanie zdrowia, dlatego gdy zmienia się ich barwa, warto zastanowić się nad przyczyną. Żółte paznokcie ma wiele osób - palacze, osoby zaniedbujące higienę paznokci, a także kobiety, które często malują paznokcie ciemnymi kolorami i nakładają hybrydę.
Zdarza się również, że oprócz żółtego koloru, paznokieć zmienia kształt, mięknie lub twardnieje, odstaje od macierzy, pęka, pokrywa się bruzdami. Wtedy podejrzewać można konkretną chorobę.
Dlaczego paznokcie są żółte? Jakie są przyczyny żółtej płytki paznokci?
Żółte paznokcie: przyczyny
CZĘSTE MALOWANIE: Jedną z częstszych przyczyn zażółcenia płytki paznokcia jest częste malowanie lakierem. Zwłaszcza ciemne lakiery prowadzą do powstawania przebarwień. Aby pozbyć się zażółcienia, warto na jakiś czas z rezygnować z malowania paznokci.
GRZYBICA: częstym i poważnym problemem związanym z żółtą barwą paznokci jest grzybica. Zakażenie grzybicze częściej dotyczy paznokci stóp, niż dłoni. Grzybica objawia się zażółceniem płytki paznokcia, jego pogrubieniem, zmianą kształtu. Grzybica paznokci jest częstą konsekwencją nieleczonej grzybicy stóp, jest dla innych zaraźliwa.
ONYCHOLIZA: to morfologiczna choroba paznokci, która polega na oddzielaniu się płytki paznokciowej od łożyska. Onycholiza dotyczy zarówno paznokci dłoni, jak i stóp. Przyczyną onycholizy mogą być choroby wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze, grzybicze. Paznokcie dotknięte onycholizą są żółte lub białe i odklejają się od łożyska.
ŁUSZCZYCA: zmiany łuszczycowe paznokci związane są z nieprawidłowym procesem rogowacenia. W płytce paznokciowej powstają punktowe zagłębienia, widoczne jest też żółtawe przebarwienie, które przypomina kroplę oleju pod płytką paznokcia. Zaawansowane zmiany łuszczycowe prowadzą do całkowitej zmiany wyglądu paznokci, które stają się zgrubiałe, matowe, białawożółte, kruche i poprzecinane poprzecznymi bruzdami.
ZESPÓŁ ŻÓŁTYCH PAZNOKCI: to rzadki zespół chorobowy o nieznanej przyczynie, w którym obserwuje się wrodzoną hipoplazję naczyń chłonnych, zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, wysięk w jamie opłucnej, rozstrzenie oskrzeli, obrzęki limfatyczne oraz płytki paznokciowe żółtej barwy, od których schorzenie wzięło swoją nazwę.
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY: niedobór hormonów tarczycy powoduje nadmierną suchość skóry ze skłonnością do pękania. Zmiany mogą dotyczyć również paznokci, które w przebiegu niedoczynności tarczycy stają się łamliwe i przybierają żółtą barwę.
LEKI: żółte paznokcie mogą być wynikiem zażywania niektórych leków - np. mających w składzie beta-karoten lub antybiotyki na bazie tetracykliny.
PALENIE PAPIEROSÓW: żółte paznokcie są domeną nałogowych palaczy. Żółte są zwykle te paznokcie, w których osoba uzależniona od nikotyny najczęściej trzyma papierosa, głównie palec środkowy i wskazujący.
Źródło: The Ohio State University (Wexner Medical Center/ wexnermedical.osu.edu)
Oceń artykuł