Zamknij

Znamię Suttona u dzieci. Czy to rak? Czy wymaga leczenia?

09.06.2022
Aktualizacja: 09.06.2022 13:00
Znamię Suttona
fot. Shutterstock/ Leonard C. Sperling, M.D., COL, MC, USA (pl.m.wikipedia.org)

Znamię Suttona to charakterystyczna zmiana skórna wieku dziecięcego. Choć dla wielu rodziców znamię to wygląda groźnie, to nie jest niebezpieczne. Znamię Suttona to nie rak, nie wymaga specjalistycznego leczenia, nie boli i nie wywołuje innych przykrych objawów. Jak rozpoznać znamię Suttona? Zobacz ZDJĘCIE.

  1. Znamię Suttona: wygląd. Jak rozpoznać?
  2. Znamię Suttona: przyczyny. Skąd się bierze?
  3. Znamię Suttona: leczenie. Czy jest groźne?

Znamię Suttona (znamię "halo") to znamię charakteryzujące się odmiennym zabarwieniem niż skóra. Znamię rozpoznaje się głównie u dzieci i osób młodych przed 20 rokiem życia. Choć zmiana Suttona wzbudza u wielu rodziców niepokój, to nie jest zmiana złośliwa i nie wymaga leczenia.

Znamię Suttona: wygląd. Jak rozpoznać?

Znamię Suttona to ciemniejsza plamka (wybrzuszenie) znajdująca się w jaśniejszym okręgu (otoczce). Obwódka pojawiająca się wokół znamienia Suttona stopniowo się rozszerza. Znamię cechuje regularny brzeg, wyraźnie odgraniczony od otoczenia. Znamię wyraźnie odznacza się na tle skóry, odcień ciemnobrązowy lub jasnobrązowy. Jednak oprócz wrażeń wizualnych, nie dostarcza problemów — nie boli, nie swędzi, nie krwawi. Znamię występuje zazwyczaj na tułowiu, ale może pojawić się w innych miejscach na skórze, również na twarzy.

Jasne przebarwienie wokół znamienia świadczy o gromadzeniu się limfocytów i powstawaniu przeciwciał niszczących gromadzące się melanocyty. 

Znamię Suttona często współwystępuje z innymi zaburzeniami barwnikowymi skóry, zwłaszcza z bielactwem, a czasami także z czerniakiem.

Znamię Suttona: przyczyny. Skąd się bierze?

Przyczyna powstawania znamion Suttona nie została poznana. Wiadomo, że znamię częściowo wiąże się z nadmierną ekspozycją skóry dziecka na promieniowanie UV, ale nie jest to reguła.  

Znamię Suttona: leczenie. Czy jest groźne?

Każde znamię barwnikowe powinno budzić czujność. Choć znamię Suttona to zmiana łagodna, która nie wymaga leczenia, to w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości (zaczerwienienia, powstania strupa, niesymetryczności aureoli) usuwa się zmianę i poddaje badaniu histopatologicznemu. 

Znamię Suttona najczęściej nie wymaga leczenia. Zazwyczaj zmniejsza się z czasem lub całkowicie zanika.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: akademiaczerniaka.pl