Zamknij

Zastrzał, czyli ropne zapalenie palca. Jak rozpoznać i jak leczyć?

21.02.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 17:47

Podczas szycia doszło do ukłucia palca igłą. W ciągu kilku godzin zaczyna w tym miejscu tworzyć się wybrzuszenie, skóra jest czerwona, bolesne i pulsuje. To zastrzał, czyli zapalenie powstające na skutek ukłucia, czy też przerwania tkanki zanieczyszczonym przedmiotem. Gdy pod skórą zacznie zbierać się ropa, zastrzał trzeba będzie rozciąć. Choć jest to częsta sytuacja, to nie warto jej lekceważyć. Stan zapalny i towarzyszący mu ból będą narastać. 

Zastrzał powstaje najczęściej po ukłuciu zanieczyszczonym przedmiotem
fot. Shutterstock

Zastrzał to ropne zapalenie powstające na palcach rąk i nóg powstające najczęściej po ukłuciu zanieczyszczonym przedmiotem (np. drzazgą). Najczęstszą lokalizacją jest opuszek palca u dłoni. 

Ze względu na głębokość procesu zapalnego, wyróżnia się:

  • zastrzał skórny: ropa zbiera się pod zgrubiałym fragmentem naskórka, który uległ uszkodzeniu;
  • zastrzał podskórny: zakażeniem objęta jest tkanka podskórna;
  • zastrzał ścięgnisty: zakażenie obejmuje pochewki ścięgniste, powstaje na skutek szerzenia się przez ciągłość lub poprzez bezpośrednie uszkodzenie pochewki;
  • zastrzał kostny: jest powikłaniem zakażenia bardziej powierzchniowych struktur;
  • zastrzał stawowy: zakażenie obejmuje staw i rozwija się przez ciągłość lub poprzez bezpośrednie zranienia stawu.

Podłożem rozwoju zastrzału jest przerwanie powłoki skórnej, co umożliwia drobnoustrojom wnikanie do organizmu. gdy powierzchnię palca uszkodzi zanieczyszczona igła lub inny przedmiot, w ciągu 2-3 godzin zacznie się w tym miejscu tworzyć ropień. 

ZOBACZ: Czyrak to bolesny i nieestetyczny wrzód. Jak sobie z nim radzić?

Objawy zastrzału

Zastrzał skórny (występujący najczęściej) objawia się bólem, silnym i pulsującym, w miejscu ukłucia. Na palcu zaczyna się tworzyć pogrubione, czerwonej i ocieplone miejsce, które pod skórą wypełnia się ropną treścią. 

Inne objawy zależą od lokalizacji zastrzału:

  • Zastrzał skórny: naskórek w miejscu ukłucia jest pogrubiały, zaczerwieniony, obrzęknięty, ocieplony. Pojawia się pulsujący ból, szczególnie silny w nocy. 
  • Zastrzał podskórny: stan zapalny zajmuje tkankę podskórną i jest pierwszym stadium zakażenia głębiej położonych tkanek. Objawy przypominają te, występujące w zastrzale skórnym, charakterystyczny jest natomiast nasilający się ból po opuszczeniu kończyny. 
  • Zastrzał ścięgnisty: jest efektem szerzenia się zakażenia skórnego lub zapalenia pochewki otaczającej ścięgno. Objawia się przykurczem i bolesnością ścięgien, zwłaszcza podczas próby wyprostowania palca. W niektórych przypadkach dochodzi również do martwicy ścięgien.
  • Zastrzał kostny: to nic innego, jak zapalenie kości i paliczków. Objawia się gorączką i dreszczami, a także bólem, obrzękiem i zaczerwieniem palca wraz z demineralizacją paliczka.
  • Zastrzał stawowy: grozi ograniczeniem ruchomości stawu i pojawieniem się przetoki ropnej. Przejawia się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem stawu, czemu towarzyszy gorączka i dreszcze.

Leczenie zastrzału

Leczenie zastrzału skórnego polega na wykonaniu podłużnego nacięcia w miejscu pogrubiałego naskórka i odsączeniu ropnej wydzieliny. Natomiast postępowanie w przypadku zastrzału ścięgnistego wymaga operacji (cięcia bocznego palca). Zastrzał kostny i stawowy wymagają wycięcia zmienionych martwiczo tkanek. Leczenie zwykle uzupełnia się o antybiotykoterapię. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dermatolog.pl