Zamknij

Zespół niebieskich dżinsów – co to takiego?

30.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:13

Dowiedz się, czym jest zespół niebieskich dżinsów i co ma ta nazwa wspólnego z zapaleniem mieszków włosowych? Co przyczynia się do powstania krost i grudek wokół włosków? Jakie działania są istotne w leczeniu i profilaktyce zapalenia mieszków włosowych?

Zespół niebieskich dżinsów a zapalenie mieszków włosowych
fot. Shutterstock

Co dżinsy lub kierowcy ciężarówek mają do zapalenia mieszków włosowych? Jak się okazuje, całkiem wiele. Wąskie spodnie, poddawane procesom chemicznym (np. w celu „postarzania” ich wyglądu) mogą być jednym z powodów pojawienia się zapalenia mieszków włosowych. Poza tym, zmiany w postaci grudek lub krostek wokół włosków pośladków i ud bardzo często pojawiają się u osób przebywających długotrwale w pozycji siedzącej. Stąd czasem zamiennie stosuje się inne nazwy tej choroby: zespół niebieskich dżinsów lub zespół kierowców ciężarówek. Choroba ta może pojawić się w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, choć o wiele częściej dotyka mężczyzn.

Do innych przyczyn zapalenia mieszków włosowych — oprócz wspomnianych wyżej mechanicznych, czyli pocierania i drażnienia — zalicza się również:

 • infekcje bakteryjne (np. paciorkowcem ropnym i gronkowcem złocistym), wirusowe (np. wirus opryszczki), grzybicze lub pasożytnicze,
 • stany zapalne skóry (np. trądzik martwiczy),
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry (np. kosmetykami o dużej zawartości substancji zapachowych oraz barwników),
 • stosowane leki, np. preparaty z kortykosteroidami,
 • popromienne zapalenie, które powoduje przebywanie na słońcu,
 • opatrunki okluzyjne stosowane na skórę,
 • ekspozycja zawodowa, czyli narażenie w pracy na substancje, takie jak oleje czy smoły,
 • wyniszczenie organizmu, np. wskutek choroby nowotworowej lub alkoholizmu,
 • choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy niewydolność nerek.

Do zapalenia mieszków włosowych może również dojść wskutek depilacji lub golenia owłosionej skóry, a także z powodu dużej nadpotliwości (w wilgotnym środowisku drobnoustroje odpowiedzialne za zapalenie mieszków włosowych świetnie się rozmnażają).

Zmiany w postaci guzków grudek i krostek często ze stanem zapalnym w formie pęcherza ropnego z przebijających go włosem najczęściej pojawiają się w okolicy ud, pośladków, na nogach, rękach, a także na głowie, brodzie lub szyi. Mogą mieć one powierzchowny lub głęboki charakter.

Niestety chorobę tę bardzo trudno wyleczyć i ma ona charakter nawracający, bo mieszek włosowy stanowi inne mikrośrodowisko niż skóra i jest zasiedlany przez inne drobnoustroje. W przypadku pojawienia się zmian należy skontaktować się z dermatologiem, bo leczenie ich domowymi sposobami może pogłębić chorobę i prowadzić do groźnych powikłań, np. czyraków.

Kluczowe znaczenie w leczeniu tej choroby ma badanie bakteriologiczne z antybiogramem (i wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii) lub badanie mykologiczne. Jednak wykonuje się je jedynie w przypadku, gdy nie ma poprawy stanu zdrowia skóry po zastosowaniu zewnętrznych środków odkażających i przeciwzakaźnych.

Kluczowe znaczenie ma tu również odpowiednia higiena — osoby w trakcie leczenia powinny zadbać o luźną, przewiewną garderobę, która nie będzie podrażniać zmienionych chorobo miejsc.

Zobacz więcej: Zapalenie mieszków włosowych - objawy, metody leczenia

Ważne!

Bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty przyczyniające się do zapalenia mieszków włosowych mogą być przenoszone podczas kontaktu bezpośredniego, poprzez środki higieniczne, czy używanie tych samych maszynek do golenia, ręczników etc.

Aby zapobiec powstaniu zmian zapalnych wokół mieszków włosowych, warto stosować:

 • mydła zawierające środki o działaniu dezynfekującym,
 • kremy czy żele z mocznikiem (mają one działanie nawilżające),
 • kosmetyki odpowiednio dobierane do typu skóry, niezawierające zbyt dużo barwników czy substancji zapasowych.

Ważne jest również, aby przed zastosowaniem maszynek do golenia czy depilatorów zdezynfekować je, np. spirytusem lub wodą utlenioną.

Ważne

W przypadku pojawienia się takich zmian nie należy ich wyciskać ani rozdrapywać, by nie poszerzyć pola chorobowo zmienionego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.