Zamknij

Zanokcica: choroba ,,skórek''. Zakażenie wałów paznokciowych

21.02.2019 16:39

Zbyt mocno wycinasz skórki? Obgryzasz paznokcie? To może skończyć się zanokcicą - zakażeniem wałów paznokciowych, czyli tkanek otaczających paznokieć. Zanokcica jest nie tylko powodem bólu, może również prowadzić do poważnych powikłań. Skutkiem nieleczonego zakażenie może być na przykład utrata paznokcia lub zahamowanie jego wzrostu. 

Zanokcica jest częstą konsekwencją wrastania paznokci
fot. Shutterstock

Zanokcica to ropne zapalenie związane z zakażeniem wałów paznokciowych znajdujących się wokół paznokci palców dłoni lub stóp. Jest to najczęściej występujące ropne zakażenie ręki, które rozwija się pod naskórkiem wału paznokciowego.

Zanokcica jest ropnym zapaleniem wału paznokciowego - okolicy podstawy paznokcia. Mieści się tam macierz paznokcia, czyli miejsce, z którego wyrasta paznokieć. Powstanie procesu zapalnego w tym miejscu wiąże się z konkretnymi powikłaniami, takimi jak zaburzenie wzrostu paznokcia lub jego całkowita utrata.

Przyczyny zanokcicy

Zanokcica może przybierać postać ostrą, wywoływaną najczęściej przez bakterie gronkowca złocistego, paciorkowce lub pałeczki ropy błękitnej. U dzieci do rozwoju zanokcicy może dochodzić na skutek przeniesienia bakterii beztlenowych z ust podczas ssania palca.

Naruszenie ciągłości skóry, a na przykład na skutek ucięcia jej nożyczkami, nakłucia, czy odparzenia, powoduje, że obrąbek oddziela się od płytki paznokciowej, dając wolną drogę do wnikania bakterii w ranę.

Inną kwestią jest postać przewlekła zanokcicy, która powodowana jest wieloczynnikową reakcją zapalną pod wpływem różnych środków drażniących, których wpływ powoduje oddzielenie się wału paznokciowego od płytki paznokciowej, co zwiększa ryzyko zakażeni.

Wśród przyczyn zanokcicy wymienia się:

 • urazy wału paznokciowego (np. po nieodpowiednim wycinaniu skórek);
 • obgryzanie paznokci;
 • wrastający paznokieć;
 • niewłaściwy, zbyt agresywny sposób obcinania paznokci;
 • korzystanie z zakażonych butów i skarpet;
 • narażenie dłoni na chemikalia (postać przewlekła);
 • częste moczenie rąk (postać przewlekłą).

ZOBACZ: Wrastający paznokieć. Jak sobie z nim radzić?

Objawy zanokcicy

Zanokcica charakteryzuje się zaczerwienieniem i obrzękiem wału paznokciowego. Szybko pojawia się ból, duża tkliwość i uczucie pulsowania. Tkanka wokół paznokcia jest czerwona, ocieplona i nabrzmiała, to znak, że zbiera się ropa. 

Gdy ból narasta, palec pulsuje, jest czerwony i obrzęknięty, to lepiej nie zwlekać i zgłosić się do lekarza. na tym etapie zwykle nie jest jeszcze potrzebna interwencja chirurga, sytuacja pogarsza się jednak w miarę upływu czasu, gdy nasila się proces zapalny.

Objawy zanokcicy:

 • pulsujący ból palca, który nasila się po opuszczeniu kończyny;
 • bolesna, czerwona, ocieplona, obrzęknięta skóra wału paznokciowego;
 • wyciek ropnej treści pod wpływem ucisku wału paznokciowego;
 • ropa widoczna pod paznokciem (nie zawsze);
 • zielonkawe zabarwienie paznokcia w przypadku zakażenia bakteriami ropy błękitnej;
 • złe samopoczucie - zwykle bez gorączki.

Zanokcica czy zastrzał?

Zanokcica jest często mylona z zastrzałem, choć to dwa różne przypadki. Zanokcica to naciek zapalny lub ropień pod paznokciem. Natomiast zastrzał to zapalenie powstające na palcach (opuszkach) po ukłuciu. Dowiedz się więcej.

Leczenie zanokcicy

Leczenie zanokcicy uzależnione jest od zaawansowania procesu zapalnego. W początkowym etapie zwykle wystarczy stosowanie antybiotyków oraz odpowiednia higiena dłoni (okłady z wody i szarego mydła). Gdy dojdzie do utworzenia w okolicy wałów paznokciowych zbiornika ropy, to konieczne będzie rozcięcie skóry i opróżnienie zawartości. 

Zaawansowaną zanokcicę leczy się natomiast  poprzez usunięcie zmienionych chorobowo tkanek. 

Jeśli zanokcica rozwija się pod płytką paznokciową, należy go usunąć częściowo lub całkowicie. Należy również pamiętać, że jeśli proces ropny uszkodził wcześniej macierz paznokcia, to nawet całkowite usunięcie płytki nie spowoduje, że nowy paznokieć będzie miał wygląd taki, jak sprzed zachorowania.

shutterstock_1308964372
fot.

Zanokcica (Fot. Shutterstock)

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl