Zamknij

Wysypka po szczepionce na COVID-19. Jak wygląda?

21.01.2022
Aktualizacja: 21.01.2022 15:52
Piotr Korczak/REPORTER
fot. East News/Piotr Korczak/REPORTER

Po szczepieniu przeciw COVID-19, jak po każdym innym szczepieniu, mogą wystąpić efekty niepożądane. Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) obserwowane po szczepieniu na COVID-19 obejmują przede wszystkim łagodne objawy, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia, a także wysypki. Jak wygląda wysypka po szczepieniu? Sprawdź, co zgłaszali pacjenci.

Niepożądany odczyn poszczepienne (NOP) to zaburzenie stanu zdrowia związane ze szczepieniem, które wystąpiło po podaniu szczepionki.

Wśród najczęściej występujących NOP-ów po szczepieniu przeciw COVID-19 wyróżnia się między innymi: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, gorączkę, ból głowy, a także wysypki.

Badania wskazują, że wysypki mogą występować po przyjęciu każdej z dostępnych w Polsce szczepionek: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson.

Wysypka po szczepionce przeciw COVID-19

Z Raportu "Niepożądane Odczyny Poszczepienne po szczepionkach przeciw COVID-19 w Polsce" za okres 27.12.2020 – 10.05.2021 publikowanego w ramach prowadzonego w NIZP-PZH nadzoru epidemiologicznego wynika, że pacjenci po szczepieniu zgłaszali:

  • wysypkę różyczkopodobną: wysypka u chorych na różyczkę pojawia się najpierw za uszami, a następnie schodzi na twarz. Po upływie doby pojawia się na tułowiu i kończynach, gdzie przybiera drobną i różową postać (przypomina płoniczą);
  • wysypkę odropodobną: wysypka w przypadku odry to plamki i grudki o barwie od ciemnoczerwonej do fioletowej i średnicy 0,1–1 cm, ma tendencję do zlewania się. Przeważnie pojawia się za uszami i rozprzestrzenia po głowie, twarzy i szyi. Po kilku dniach zaczyna pojawiać się na całym ciele, łącznie z nogami i pośladkami.
  • wysypkę występującą na niektórych obszarach skóry (np. na twarzy i rękach);
  • wysypkę uogólnioną występującą na całym ciele.

Niepożądane odczyny poszczepienne po podaniu szczepionek przeciwko COVID-19 są zazwyczaj łagodne i nie powinny utrzymywać się dłużej niż kilka dni.

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 pojawią się następujące objawy:

  • silny ból głowy, którego nie łagodzą leki przeciwbólowe lub który się nasila;
  • ból głowy, który nasila się, gdy kładziesz się lub pochylasz;
  • ból głowy, który uważasz za nietypowy dla Ciebie oraz który przebiega z niewyraźnym widzeniem, nudnościami lub wymiotami, problemami z mówieniem, osłabieniem, sennością lub drgawkami;
  • wysypka, która wygląda jak małe siniaki lub krwawienie pod skórą;
  • duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg lub uporczywy ból brzucha.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl; pzh.gov.pl