Oceń
Włókniaki to łagodne nowotwory powstające z tkanki łącznej, czyli tkanki, która zapewnia podporę narządom i ochrania wrażliwe części organizmu. Wyróżnia się włókniaki miękkie oraz włókniaki twarde.
Włókniaki: przyczyny
Włókniaki powstają w wyniku niekontrolowanego namnażania się komórek tkanki łącznej. Są to małe guzki przypominające strzępki skóry. Rosną na różnych częściach ciała, najczęściej jednak spotykane są na szyi, powiekach i skórze głowy.
Nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób tworzą się włókniaki, a u innych nie. Dokładna przyczyna namnażania się komórek tkanki łącznej nie została poznana. Wiadomo natomiast, że niektóre czynniki mogą sprzyjać wyrastaniu włókniaków. Do stanów sprzyjających powstawaniu włókniaków nabytych należą m.in. zaburzenia gospodarki hormonalnej, cukrzyca, otyłość, miejscowy stan zapalny, miejscowe uszkodzenie tkanek, choroby związane z zaburzeniami układu odpornościowego, zakażenie wirusem HIV.
Ryzyko powstawania włókniaków zwiększa także przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
Włókniaki: objawy
Włókniaki to zmiany niebolesne. Guzki nie swędzą i na co dzień nie są wcale odczuwalne. Mogą jednak powodować dyskomfort, gdy znajdują się w miejscach narażonych na ucisk odzieżą lub drażnienie.
Wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków:
- Włókniaki miękkie: mogą mieć charakter wrodzony lub rosnąć w ciągu całego życia. Są to miękkie guzki o barwie cielistej lub brunatnej, które zwisają luźno ze skóry. Włókniaki miękkie występują zazwyczaj licznie na całym ciele, nie wchłaniają się.
Włókniak miękki charakterystyczny jest dla choroby Recklinghausena. Schorzenie to jest nieuleczalną chorobą genetyczną dającą objawy skórne (nerwiakowłókniaki, plamy typu kawy z mlekiem) i zaburzenia układu nerwowego (padaczkę, opóźnienie rozwoju umysłowego).
- Włókniaki twarde: występują z reguły pojedynczo, są mniejsze od włókniaków miękkich i twarde w dotyku. Umiejscowione są na skórze i wraz z nią mogą być przesuwane względem podłoża. Zwykle występują na kończynach.
Włókniaki twarde skóry to zmiany nabyte. Występują u osób starszych, a ich ilość rośnie wraz z wiekiem.
Włókniaki: leczenie
Włókniaki to nowotwory łagodne, które nie są groźne dla zdrowia. Te małe guzki nie bolą, nie dają przerzutów. Usuwa się je ze względów estetycznych lub wtedy, gdy włókniak znajdują się w miejscach narażonych na drażnienie, na przykład pod pachami, w pachwinach, na powiekach, w miejscu, gdzie przylega biustonosz.
Włókniaki można usuwać chirurgicznie poprzez ich wycinanie, elektrochirurgiczne za pomocą prądu elektrycznego, laserowo lub kriochirurgiczne za pomocą ciekłego azotu. Niestety włókniaki mają tendencje do nawrotów i mogą odrastać nawet po ich wcześniejszym usunięciu.
Niepokój powinny budzić włókniaki, które szybko rosną, zmieniają wygląd i kolor (np. ciemnieją), towarzyszy im ból swędzenie, tworzenie się strupa. Tego typu narośle wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.
Oceń artykuł