Zamknij

Ugryzienie pluskwy: swędzi i boli. Jak poznać, że ukąsiła pluskwa?

08.03.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:22
Pluskwy bytują najczęściej w pościeli
fot. Shutterstock

Pluskwy to znienawidzone pasożyty. Żywią się ludzką krwią, nieprzyjemnie kąsają i bardzo trudno się ich pozbyć. Ugryzienia pluskiew zwykle swędzą niemiłosiernie, ale nie są groźne dla zdrowia. Są jednak sygnałem, że do domu wprowadziły się pluskwy. To powinno zmusić do ich poszukiwania i próby pozbycia się intruzów. Lekceważone pluskwy będą bowiem rozmnażać się i dotkliwie kąsać. 

Ugryzienie pluskwy domowej jest bardzo bolesne. Jest też często pierwszym sygnałem, że w domu grasują pluskwy. Są to bowiem tak małe stworzenia, że trudno je zauważyć na przykład w pościeli. 

Obecność pluskiew kojarzy się z brudem, brakiem higieny, złymi warunkami sanitarnymi. Tymczasem pluskwy są na te wszystkie czynniki zupełnie obojętne. Pluskwy nie przychodzą do domu same, nie wchodzą przez okno, nie czyhają pod drzwiami, przenoszone są przez zupełnie nieświadomych ludzi. Wystarczy jeden nocleg w zapluskwionym miejscu, przyjęcie starych mebli, przeprowadzka, czy pobyt w gęsto zaludnionym, często odwiedzanym przez ludzi miejscu, by sprowadzić sobie do domu pluskwy.

Pluskwy mają na odnóżach specjalne haczyki, dzięki którym łatwo utrzymują się na powierzchni mebli i łatwo trzymają się na skórze ofiar. To pasożyty, które żywią się krwią ludzi, a wyglądem przypominają pestkę jabłka. 

Warto wiedzieć

Czy pluskwy roznoszą choroby?

W badaniach nie potwierdzono, by pluskwy przenosiły choroby. Ewentualne powikłania po ukąszeniach mogą być efektem wnikania drobnoustrojów do przerwanego naskórka (rozdrapanej rany). Nie jest to jednak bezpośrednim udziałem pluskiew.

Objawy ugryzienia przez pluskwy

Ugryzienia pluskiew poznać można po zaczerwienieniu na nieowłosionych lub mało-owłosionych partiach skóry. Przy czym u niektórych pojawi się większe, u innych mniejsze zaczerwienieni. To reakcja organizmu na ukłucia pluskiew. 

Ukąszenia rzadko są pojedyncze, częściej występują w grupach i zwykle układają się w linie prostą i bardzo mocno swędzą. Rozdrapywanie czerwonych bąbli powoduje ból, a drażnione, lecz nie rozdrapane zmiany mogą wypełnić się płynem surowiczym pod skórą na ich środku na wzór pęcherza. Samo ukąszenie nie jest bolesne, bo pluskwa podczas ataku wstrzykuje ofierze substancję znieczulającą. Ból pojawia się zwykle podczas drapania i drażnienia bąbli.

Pluskwy gryzą najczęściej na:

 • zewnętrznej stronie dłoni;
 • przedramionach;
 • twarzy;
 • odsłoniętych partiach nóg;
 • szyi;
 • pomiędzy palcami dłoni;
 • wierzchniej części stóp;
 • plecach;
 • z boku tułowia;
 • na brzuchu około linii pasa;
 • podudziach.

Ukąszenia pluskiew mogą boleć i swędzieć kilka razy bardziej niż ukąszenie komara, ale mogą nie swędzieć wcale. Ślady po ugryzieniu mogą być małe lub naprawdę duże i bolesne. Zdarza się również, że ślad po ukąszeniu znika już tego samego dnia, co usypia czujność. Czasami jednak  bolesne bąble utrzymują się na ciele przez kilka tygodni.Co ciekawe, nie wszystkie osoby są kąsane przez pluskwy. Zdarza się, że śpiących w jednym łóżku osób, tylko jedna zostanie pokąsana. 

Czerwone, swędzące ślady na ciele powinny skłonić do oględzin łóżka i jego okolic w poszukiwaniu pluskiew. Warto wiedzieć, że pluskwy zostawiają często ślady krwi w pościeli, co jest ważnym tropem w ich poszukiwaniu.

shutterstock_1105852814
fot.

Ukąszenia pluskiew na skórze (Fot. Shutterstock)

Leczenie ugryzienia przez pluskwy

Ukąszeń pluskiew nie leczy się żaden specjalny sposób. Ważne, by powstałych na skórze zmian nie drapać i w tym celu można stosować preparaty łagodzące swędzenia, na przykład te, których używa się po ukąszeniu komarów. Można również zażyć lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty, który zahamuje swędzenie. 

Ugryzienia znikają w różnym tempie. Najlepiej unikać ich drapania, bo rozdrapane ranki i bąble mogą ulec zakażeniu, a wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza. 

Ważne

Jak zapobiec inwazji pluskiew?

Nie da się całkowicie obronić przed inwazją pluskiew, ale można ograniczyć ich rozprzestrzenianie się poprzez zastosowanie kilku łatwych zabiegów. Można ograniczyć liczbę sprzętów koło łóżka, które mogłyby stać się siedliskiem pluskiew, warto często ogladac łóżko i jego okolice, zabezpieczyć szczeliny, czesto prać pościel. Należy także zachować czujność w hotelach, hostelach i innych miejscach noclegowcyh, zajrzeć pod materac, sprawdzić pościel, a po powrocie z zwakacji torbę i plecach potraktować parownicą.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: odpluskwianie.pl