Zamknij

Trądzik różowaty to nie pryszcze, to choroba naczyń. Jak wygląda trądzik różowaty?

09.07.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 15:57

Czerwone policzki, nos, powieki. Skóra wygląda, jakby płonęła, jest wrażliwa i usiana popękanymi naczynkami lub grudkami. Jeśli tak wygląda Twoja twarz, to musisz wiedzieć, że nie jest to stan przejściowy. To objawy trądziku różowatego, przewlekłej choroby zapalnej skóry. Dowiedz się, jak wygląda trądzik różowaty na twarzy. Jak leczyć skutecznie leczyć tę chorobę?

Trądzik różowaty objawia się rumieniem na środkowej części twarzy
fot. Shuttertsock

Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy. Obejmuje zazwyczaj środkową część twarzy, na której pojawia się wyraźny rumień i naczynka (teleangiektazje). Następnie w tym miejscu pokazują się grudki i krosty.

U niektórych chorych dochodzić może do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, co często doprowadza do przerostu ograniczonego (rhinophyma).

Trądzik różowaty nie jest tak naprawdę tradycyjnym trądzikiem z pryszczami. Nazwa trądzik związana jest raczej z grudkami i krostkami, które mogą pojawiać się na skórze oprócz rumienia i popękanych naczynek. Krostki przeważnie nie są ropne i nie zawierają charakterystycznego rdzenia.

Trądzik różowaty dotyka osób dorosłych w wieku 30-55 lat. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 10 proc. osób w tym przedziale wiekowym, głównie o jasnej karnacji, z jasnymi włosami i oczami.

Trądzik różowaty: przyczyny

Trądzik różowaty to w zasadzie zespół objawów zaliczany do nerwic naczynioruchowych skóry. Początek choroby związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń krwionośnych, bez trwałych zmian skórnych. Głównym objawem na początku choroby jest napadowe czerwienienie się skóry twarzy.

Niestety nadal nie wiadomo, czym dokładnie jest trądzik różowaty i jakie są przyczyny jego występowania. Na pewno dużą rolę w powstawaniu tej choroby mogą odgrywać stany zapalne w skórze. Trądzik różowaty występuje również u osób z pewną predyspozycją genetyczną (może występować rodzinnie) lub predyspozycją do tworzenia się tego typu zmian skórnych.

Wiadomo natomiast, że pewne czynniki mogą wpływać na zaostrzenie stanu skóry dotkniętej trądzikiem różowatym:

 • częsta, zbyt mocna ekspozycja na słońce;
 • stres;
 • spożywanie ciężkostrawnych i ostrych potraw oraz alkoholu;
 • korzystanie z sauny i basenów z chlorowaną wodą;
 • zaburzenia endokrynologiczne (w tym choroby tarczycy);
 • stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego;
 • stosowanie zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy;
 • występowanie opryszczki wargowej, a także obecność Demodex folliculorum (pasożyta z rodziny roztoczy) oraz drożdżaków.

Warto mieć na uwadze, że trądzik różowaty nie znosi wszystkiego, co rozszerza naczynia krwionośne. Ogrzewanie skóry twarzy, a nawet jedzenie ostrych potraw może powodować zaostrzenie choroby.

Trądzik różowaty: objawy

Trądzik różowaty jest zazwyczaj łatwy do zauważenia, bo objawia się pokrywającym twarz rumieniem. Niestety niewiele osób wie, jak dokładnie wygląda ta choroba. Dotknięci trądzikiem różowatym potrafią latami żyć z chorobą, przypisując objawom różne przyczyny i nie zdając sobie sprawy z tego, że ten stan można leczyć.

Trądzik różowaty ma cztery postacie i jedną odmianę:

 1. Postać rumieniowa (teleangiektatyczno-rumieniowata): występuje rumień przelotny i przetrwały, a czerwieni na twarzy towarzyszą dodatkowo popękane naczynka (teleangiektazje), obrzęk twarzy, uczucie palenia i pieczenia w obrębie skóry dotkniętej trądzikiem. 
 2. Postać grudkowo-krostkowa: obecny jest przetrwały rumień na środku twarzy, z okresowo występującymi grudkami i krostkami. 
 3. Postać przerosła (z dominacją zmian przerostowych): skóra staje się pogrubiała, o nieregularnej powierzchni i ze zmianami guzowatymi (rhinophyma). Zmiany obejmują zazwyczaj nos, który wygląda na przerośnięty i utworzony z guzków. Zmiany mogą również obejmować brodę, czoło, policzki i uszy. W obrębie zmian przerostowych często stwierdza się zapalenie mieszków włosowych.
 4. Postać oczna: jest niestety stosunkowo trudna do rozpoznania. Objawia się zazwyczaj (co rzadko kojarzone jest trądzikiem) przewlekłym stanem zapalnym brzegów powiek, spojówek i rogówek. Chorzy mogą odczuwać wzmożone łzawienie, przekrwienie oczu, pieczenie, kłucie i swędzenie, światłowstręt, uczucie obecności ciała obcego w oku. Objawem trądziku różowatego jest także dysfunkcja lub zapalenie gruczołów Meiboma (nawracające gradówki i jęczmienie, jako wynik infekcji gronkowcowej).

Natomiast odmiana trądziku różowatego, czyli ziarniakowy trądzik różowaty, charakteryzuje się występowaniem twardych, czerwonych, żółtych lub brązowych grudek na skórze, które mają tendencję do bliznowacenia.

Zobacz, jak wyglądają zmiany skórne (guzowate) w przebiegu trądziku różowatego:

Rhinophyma_01
fot.

Źródło: wikimedia.org

Trądzik różowaty: leczenie

Leczenie trądziku różowatego prowadzi się jednocześnie na kilku etapach. Wyróżnia się trzy metody terapeutyczne: leczenie miejscowe, leczenie doustne i odpowiedni dobór (oraz stosowanie) kosmetyków.

LECZENIE MIEJSCOWE polega na smarowaniu skóry dotkniętej trądzikiem różowatym kremem lub żelem (metronidazol). W niektórych przypadkach stosuje się również miejscową terapię antybiotykiem. Popękane naczynka na twarzy zamknąć można przy pomocy lasera.

LECZENIE OGÓLNE obejmuje usuwanie czynników, które mogą prowadzić do występowania lub zaostrzania się zmian skórnych, w tym niedokwaśność soku żołądkowego, zaburzenia hormonalne. Zmiany grudkowo-krostkowe wymagają zazwyczaj podawania antybiotyków doustnie, natomiast u pacjentów, u których zawiodły podstawowe metody leczenia, zaleca się izotretynoinę (leczenie retinoidami). Ta metoda leczenia, choć zazwyczaj skuteczna, niesienie niestety za sobą ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych.

ZABIEG CHIRURGICZNY konieczny jest w przypadku przerostu ograniczonego (rhinophyma). Zabieg polega na ścinaniu nieestetycznych zmian nożem elektrycznym, co ma na celu uzyskanie gładkiej skóry.

Masz trądzik różowaty? Nigdy tego nie rób:

 1. Nie stosuj zabiegów złuszczających z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego.
 2. Nie stosuj na twarz peelingów i nie pocieraj jej zbyt mocno.
 3. Unikaj perfumowanych kosmetyków i preparatów zawierających kwasy owocowe.
 4. Nie rozgrzewaj skóry! Unikaj sauny, solarium i opalania twarzy, a także wszelkich zabiegów rozgrzewających i gorących kąpieli.
Bardzo trudno jest doprowadzić do całkowitego zaniku zmian skórnych występujących w przebiegu trądziku różowatego. Stosując odpowiednie leczenie, można zminimalizować postęp choroby.

Trądzik różowaty: pielęgnacja skóry

Należy pamiętać, że skóra dotknięta trądzikiem różowatym jest bardzo delikatna i wrażliwa. Potrzebuje zatem specjalnej pielęgnacji, która pozwoli jej odbudować uszkodzoną wcześniej warstwę ochronną.

Do oczyszczania skóry zaleca się stosowanie delikatnych dermokosmetyków, które zamiast odzierać skórę z ochronnej warstwy lipidowej, nawilżą ją i zmiękczą. W pielęgnacji tak wrażliwej cery trzeba unikać używania mydeł i detergentów syntetycznych, ponieważ działają wysuszająco i drażniąco, przez co mogą pogorszyć stan skóry.

Nie zaleca się również stosowania na zmienioną skórę kosmetyków zapachowych, z olejkami eterycznymi, peelingów i wszelkich substancji, które mogłyby podrażnić wydelikaconą skórę.

Zobacz także

Źródło: dermatologia.mp.pl; wyborcza.pl; kosmetolozki.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk