Zamknij

Trądzik hormonalny: jak rozpoznać? Dermatolodzy mówią o 5 sygnałach

27.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 19:52
Trądzik hormonalny: jak rozpoznać? Dermatolodzy mówią o 5 sygnałach
fot. Shutterstock

Na trądzik hormonalny narażone są głównie osoby, które nie dbają o swoją dietę, są przemęczone i zestresowane. Stres nasila nadreaktywność androgenu, odpowiedzialnego za nadprodukcję łoju – a duże ilości sebum zatykają ujścia porów skóry, co powoduje bolesne zmiany. Dermatolodzy mówią o 5 objawach na skórze, które wskazują na trądzik hormonalny.

  • Trądzik hormonalny powstaje głównie u kobiet, które prowadzą niezdrowy tryb życia – nie dbają o swoją dietę, są przemęczone i zestresowane.
  • Dermatolodzy podpowiadają, jak rozpoznać, czy masz do czynienia z trądzikiem hormonalnym, czy ze zwykłym.

Co to jest trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny wywoływany jest  przez męskie hormony płciowe. Zazwyczaj ma postać dużych, bolesnych grudek i zaskórników, które pojawiają się na szyi, czole, brodzie i plecach.

Najczęściej pojawia się u dorosłych kobiet, w wieku od 20 do 40 lat. Może wystąpić też w okresie menopauzy z powodu fluktuacji hormonalnych w ciele. Na ten typ trądziku często cierpią również osoby z chorą tarczycą.

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między trądzikiem hormonalnym a zwykłym. Jak się domyślasz, trądzik hormonalny jest nieodłącznie związany z hormonami. Hormonami wywołującymi ten rodzaj trądziku są fluktuacje estrogenu i progesteronu, które różnią się znacznie w ciągu miesiąca cyklu miesiączkowego.

Istnieje kilka oznak, że twój trądzik jest związany z hormonami. Według dermatologów decyduje o tym 5 czynników.

1. Nie jesteś już w wieku nastoletnim

Hormonalny trądzik jest typem, który najczęściej  atakuje w okolicach 20 roku życia. To dlatego, że w tych latach kobiety są najbardziej aktywne hormonalnie. Ale decyduje o tym nie tylko wiek, ale  też genetyka i to kiedy zacznie się i skończy wybuch hormonalny. „W trakcie mojej kariery zawodowej odkryłam, że prawie połowa kobiet po dwudziestym roku życia ma trądzik - a menopauza może spowodować odrodzenie wybuchów”, mówi Marina Peredo, dermatolog i profesor kliniczny dermatologii w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

2. Trądzik występuje wokół podbródka i linii żuchwy

Jednym z charakterystycznych oznak wybuchu hormonalnego jest jego lokalizacja. Jeśli zauważysz zapalenie torbieli wokół dolnej części twarzy - szczególnie podbródka i okolicy szczęki - możesz być pewna to trądzik hormonalny. Nie wiadomo, dlaczego to broda trądzikowa jest tak powszechna, szczególnie u kobiet, ale sprowadza się do zbyt dużej produkcji ropy, która zapycha twoje pory.

„Dzieje się tak, ponieważ nadmiar hormonów w ciele stymuluje gruczoły olejowe - z których wiele znajduje się w okolicy podbródka”, podkreśla lekarka.  „Te nadmiarowe gruczoły olejowe sprawiają, że twoja skóra jest doskonałym miejscem na tego rodzaju wysypy.” Chociaż podbródek i szczęka są niezwykle częstymi miejscami trądziku hormonalnego, może również pojawiać się wzdłuż twarzy lub szyi.

3. Wypryski występują raz w miesiącu

Trądzik hormonalny często objawia się cyklicznie, podobnie jak u kobiet cykle miesiączkowe. Jest tak nawet u kobiet po menopauzie, ponieważ kobiety te wciąż doświadczają wahań estrogenu i progesteronu, choć niższe niż u kobiet przed menopauzą.

Trądzik hormonalny pojawiają się zwykle w tym samym miejscu na twarzy. Jest to najczęściej wynikiem powiększenia porów o poprzedni wyprysk.

4. Jesteś zestresowana

Kortyzol, hormon stresu, może również wpływać na wszystkie inne hormony, powodując że są one na niewłaściwym poziomie. „Kobiety, które są podatne na comiesięczne wahania hormonalne, odczuwają silny stres, przygotowują dla siebie >idealną burzę<, aby uzyskać hormonalne zaostrzenie trądziku”, wyjaśnia dermatolog.

5. Masz do czynienia z bolesnymi torbielami

Bolesne torbiele w przypadku trądziku hormonalnego objawiają się jako głębsze i bolesne bulwy. Są zwykle delikatne w dotyku, ponieważ nagromadziły  się w nich olej, co następnie powoduje reakcję zapalną.

Zwykle pojawiają się w tym samym miejscu, co miesiąc czy dwa miesiące temu, stając się stanem przewlekłym. Ponieważ mają one składnik zapalny, wymagają bardziej klinicznego podejścia do leczenia.

Jak pozbyć się trądziku hormonalnego?

Na szczęście istnieje wiele metod leczenia trądziku hormonalnego.  Większość osób na początku próbuje to robić na własną rękę. Najczęściej jest jednak potrzebna pomoc dermatologa.

Kontakt z lekarzem jest szczególnie ważny, gdy na twarzy występują głębokie lub torbielowate pryszcze, mogą być oznaką poważniejszych chorób, takich jak schorzenia tarczycy lub nieprawidłowy poziom hormonów.

U pacjentów z trądzikiem, w każdym wieku, większość dermatologów zaleca miejscowe stosowanie retinoidów. Retinoidy pomagają skórze złuszczać martwe komórki, aby nie zatykały porów. Są zalecane do długotrwałego leczenia, ze względu na ograniczone poważne działania niepożądane i są znane z zapobiegania nowemu trądzikowi w dłuższej perspektywie.

Podczas gdy możesz otrzymać produkty zawierające retinol, takie jak Differin Gel (dostępny bez recepty), twój dermatolog może przepisać ci znacznie wyższe stężenie płynu, którego potrzebujesz, aby pozbyć się trądziku hormonalnego.

Retinoidy, szczególnie te na receptę, mogą być bardzo trudne w przyjęciu przez skórę, szczególnie przy pierwszym użyciu. Mówimy o suchej, czerwonej, łuszczącej się, bolesnej skórze. Upewnij się więc, że dokładnie przestrzegasz instrukcji swojego dermatologa. Powinnaś również unikać retinoidów, jeśli jesteś w ciąży.

Doustne terapie pomagają zmniejszyć ilość nadmiaru androgenów. Leki przeciwandrogenowe, takie jak pigułka spironolaktonowa, działają poprzez blokowanie receptorów androgenowych, w celu zmniejszenia działania testosteronu w organizmie. Spironolakton podawany w małych dawkach bardzo dobrze działa na trądzik torbielowaty i zmniejsza ogólną produkcję oleju w skórze.

Źródło: www.self.com