Zamknij

Torbiel włosowa między pośladkami. Jak się jej pozbyć?

13.07.2022
Aktualizacja: 13.07.2022 16:30

W miejscu kości ogonowej masz bolesny guzek? To może być torbiel włosowa, powstająca z zakażonych mieszków włosowych. Nieleczona torbiel powiększa się, powoduje ból, gorączkę, dreszcze. Skąd się bierze torbiel włosowa i jak się jej pozbyć? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Torbiel włosowa między pośladkami. Jak się jej pozbyć?
fot. ---
  1. Jak wygląda torbiel włosowa? 
  2. Jak leczyć torbiel włosową?

Torbiel włosowa krzyżowo-guziczna to choroba zapalna, której objawem jest pęcherz zlokalizowany w dole pleców w miejscu kości ogonowej lub nieco niżej między pośladkami. Przyczyną torbieli jest powiększenie i zakażenie mieszków włosowych. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby zalicza się nadmierną potliwość, otyłość, niski poziom higieny osobistej oraz powtarzające się otarcia.

Jak wygląda torbiel włosowa? 

Torbiel włosowa ma postać guza zlokalizowanego w miejscu kości guzicznej (ogonowej), może też znajdować się nieco niżej na samym początku szpary pośladkowej. Guz jest wypełniony ropą oraz włosami rosnącymi we wnętrzu torbieli. Wydzielina ta może wydostawać się na zewnątrz przez jeden lub kilka otworów. Skóra w tej okolicy jest zaczerwieniona, bolesna i obrzęknięta. Może temu towarzyszyć gorączka i dreszcze.

Jak leczyć torbiel włosową?

Wydaje się, że wyciśniecie zawartości torbieli, przyniesie ulgę, jednak guza nie wolno samodzielnie wyciskać, bo może dojść do zakażenia rany. Z problemem należy zgłosić się do lekarza POZ, który następnie skieruje do chirurga. Specjalista nacina torbiel i usuwa jej zawartość. 

Pacjent po zabiegu musi zażywać antybiotyki i specjalnie oczyszczać ranę - należy codziennie myć skórę, a otaczające włosy golić co 2 tygodnie co najmniej przez 3 miesiące po zagojeniu się rany.

W większości przypadków udaje się uzyskać pełne wyleczenie za pierwszym razem, ale zdarza się, że torbiel nawraca po pewnym czasie i wtedy procedurę trzeba powtórzyć. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)