Zamknij

Tłuszczak: łagodny, bezbolesny nowotwór. Co należy wiedzieć o tłuszczakach?

11.10.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 06:22

Tłuszczak to łagodny, choć groźnie wyglądający guzek. Może powstawać niemal w każdym miejscu na ciele, pod skórą lub głębiej, w pobliżu narządów wewnętrznych. Małe tłuszczaki nie powodują z reguły żadnych dolegliwości, choć ze względu na lokalizację mogą stanowić defekt kosmetyczny. Choć są to nowotwory, to jednak niezłośliwe. Nie powodują też przerzutów do innych części ciała, ale mogą się powiększać. 

Tłuszczak: łagodny, bezbolesny nowotwór. Co należy wiedzieć o tłuszczakach?
fot. Shutterstock

Tłuszczaki (lipoma) to najczęściej występujące nowotwory tkanek miękkich. Zwykle są dobrze ograniczone i niebolesne. Znajdują się pod skórą i tworzą charakterystyczny guzek. 

Tłuszczaki pojawiają się pod skórą, w tkankach podskórnych, ale mogą także lokalizować się w głęboko w ciele, w pobliżu narządów wewnętrznych i w piersiach. Powstają najczęściej pomiędzy skórą a powięzią podskórną. Mają one cienką torebkę i płatową lub lekko guzowatą powierzchnię. Tłuszczak może występować pojedynczo, ale może być ich też kilka, mówi się wtedy o tłuszczaku mnogim.

Choć tłuszczaki mają charakter nowotworowy, to są to guzy niegroźne, których nie należy się bać. To nie znaczy, że nie trzeba nic z nimi robić. Jak każdy guzek, tłuszczak może się powiększać. Wtedy oprócz defektu kosmetycznego może powodować dolegliwości bólowe związane z uciskaniem okolicznych tkanek. 

Należy wiedzieć, że tłuszczak jest miękki, można go przesuwać palcami. Sam tłuszczak nie boli, z wyjątkiem postaci nazywanej angiolipoma. Tłuszczaki rosną wolno i z reguły wykrywa się je, gdy są naprawdę małe. Jednak guzek pozostawiony bez nadzoru może rozrosnąć do rozmiaru nawet 10-20 centymetrów i ważyć nawet kilka kilogramów.

Tłuszczaki najczęściej lokalizują się na ramionach, karku, plecach, przedramionach po stronie prostowników, w okolicy nadżebrowej, brzuchu, udach.

Tłuszczak: przyczyny

Nie wiadomo, dlaczego tworzą się tłuszczaki. Uważa się, że pewne osoby mają ku temu predyspozycje genetyczne, ale te łagodne guzki mogą powstawać u każdego. 

Są one tworzone głównie przez dojrzałe komórki tłuszczowe, tzw. adipocyty. Możliwe, że działanie pewnych cząstek układu odpornościowego i czynników zapalnych powoduje wzrost i podział zdrowych, dojrzałych komórek tłuszczowych. Przez ich namnożenie się tworzy się guzek tłuszczowy. 

Co należy wiedzieć? Tłuszczak to guz powstający w wyniki nagromadzenia się komórek tłuszczowych w jednym miejscu. Może mieć różną wielkość, ale pozostaje miękki w dotyku i można go przesuwać palcami.

shutterstock_621741044
fot.
Źródło: Shutterstock

Tłuszczak: badania

Kontrolowanie tłuszczaków, nawet małych, jest niezwykle ważne. Nawet małe zmiany mogą się rozrastać i przysporzyć kłopotów.

Większe tłuszczaki mogą powodować ucisk na tkanki i narządy, powodując ból. Jeśli rośnie w pobliżu naczynia, to może powodować obrzęki i przyczynić się do powstania nadciśnienia tętniczego. Umiejscowiony na nerce może powodować zaburzenia w pracy tego narządu. Tłuszczak na wątrobie może także powodować żółtaczkę, a umiejscowiony w jelicie może być przyczyną bólów brzucha, zaburzeń czynności przewodu pokarmowego, a nawet krwawień z odbytu.

W zależności od umiejscowienia tłuszczaków przeprowadza się takie badania jak badanie palpacyjne (ręczne), USG, kolonoskopię, tomografię komputerową, biopsję. 

Wyróżnia się kilka odmian tłuszczaków: naczyniakotłuszczak, ruchomy otorbiony tłuszczak, tłuszczak podpowięziowy, tłuszczak wrzecionowatokomórkowy, tłuszczak polimorficzny.

Tłuszczak: leczenie, usuwanie

Tłuszczak to łagodny nowotwór tkanki łącznej. Nie wymaga zazwyczaj interwencji lekarza, choć należy go różnicować z innymi zmianami. Każdy guzek wymaga bowiem sprawdzenia, wykonania badań, które wykluczą jego złośliwy charakter.

Jeśli tłuszczak nie przekracza kilku centymetrów, to zazwyczaj nie wymaga interwencji chirurga, chyba że znajduje się w widocznym miejscu, sprawia dyskomfort i jest ewidentnym defektem kosmetycznym. Tłuszczaki osiągające duże rozmiary wymagają jednak chirurgicznego usunięcia, szczególnie gdy powodują dolegliwości bólowe. 

Tłuszczaki usuwa się najczęściej chirurgicznie poprzez nacięcie skóry i wydobycie zmiany. Czasami podaje się także zastrzyki sterydowe, które zmniejszają objętość tłuszczaków, ale ich nie likwidują. 

Inną metodą jest zabieg liposukcji, polegający na nacięciu skóry i odessaniu nagromadzonego tłuszczu.

Zobacz także

Źródło: netlekarz.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk