Zamknij

Syntetyczna pajęczyna - nowy sposób na gojenie ran

13.01.2017
Aktualizacja: 17.11.2020 06:28

Sztuczny jedwab wzorowany na pajęczej sieci może już wkrótce zrewolucjonizować dotychczasowe metody leczenia ran. Dzięki jego niezwykłym właściwościom, wszelkie skaleczenia mogą się goić znacznie szybciej a na dodatek skuteczniej uśmierzą ból.

Syntetyczna pajęczyna - nowy sposób na gojenie ran
fot. ---

Choć trudno w to uwierzyć, to jednak pajęczyna może być mocniejsza niż stal. Niektóre gatunki pajęczaków są w stanie wytworzyć wydzielinę, która jest 5 razy bardziej wytrzymała niż kelvar - polimer, z którego tworzy się np. kamizelki kuloodporne. 

Już w starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali pajęcze nici do opatrywania wojowników biorących udział w walkach. Posmarowane miodem oraz octem winnym rany otulano pajęczynami, co przyspieszało ich gojenie i pozwalało na natychmiastową rekonwalescencję żołnierzy.

Zobacz także

Naukowcy od dawna próbowali stworzyć w warunkach laboratoryjnych włókna, które mogłyby być jeszcze bardziej skuteczne niż naturalna, pajęcza sieć.

Przez ostatnich 5 lat na Uniwersytecie Nottingham eksperci pracowali nad syntetycznym jedwabiem odwzorowującym najlepsze cechy prawdziwych pajęczyn, który przydałby się do tworzenia ultranowoczesnych opatrunków.

Korzystając z doświadczenia niemieckich badaczy z Uniwersytetu Bayreuth, Brytyjczycy użyli do wyprodukowania nowego materiału bakterie Escherichia coli, które zmodyfikowano genetycznie w taki sposób, by posiadały elementy DNA pająków.

Zmienione w ten sposób mikroby przysłużyły się do stworzenia syntetycznych jedwabnych włókien, które nie dość, że są tak wytrzymałe jak prawdziwa pajęczyna, to na dodatek charakteryzują się zdecydowanie większą elastycznością.

Pajęczyna z jedwabiu zamiast opatrunku?

Syntetyczny jedwab ma właściwości antybakteryjne, jest biodegradowalny i obojętny dla ludzkiego organizmu (biozgodny). Nie doprowadza do stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Jego największą zaletą jest jednak to, że potrafi samoistnie zwalczać drobnoustroje chorobotwórcze. Wprowadzono do niego cząsteczki antybakteryjnej lewofloksacyny, dzięki czemu szybko niszczy wszelkie zakażenia.

Można też za jego pomocą aplikować leki bezpośrednio w miejscu uszkodzenia, co znacznie przyspiesza czas gojenia się ran. Zdecydowanie łatwiej też przy ich użyciu uśmierzyć ból.

Zobacz także

Nowy materiał został skonstruowany w taki sposób, by łatwo było go wzbogacić o kolejne składniki, przydatne do natychmiastowego regenerowania uszkodzonych miejsc i pobudzania do odbudowy zniszczonych tkanek. 

Opatrunki ze sztucznego jedwabiu mają nie tylko być lepszym sposobem na szybkie leczenie ran, ale też mogą być wykorzystywane jako alternatywna metoda łagodzenia bólu.

Aplikowane za ich pomocą leki przeciwbólowe mogą niemal natychmiast docierać do najbardziej bolesnego miejsca i powoli uwalniać najbardziej przydatne składniki. Naukowcy przekonują, że będą też przydatne diabetykom do leczenia tzw. stopy cukrzycowej.

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π