Zamknij

Świąd skóry głowy: przyczyny, leczenie. Dlaczego swędzi głowa?

28.10.2021
Aktualizacja: 28.10.2021 16:20

Świąd skóry głowy to uporczywa dolegliwość. Zdarza się, że skóra swędzi z powodu niedokładnie spłukanego szamponu lub po podrażnieniu kosmetykami do stylizacji. Przyczyną świądu mogą być także choroby, takie jak łojotokowe zapalenie skóry. Dlaczego swędzi skóra głowy? Jak łagodzić świąd? WYJAŚNIAMY.

Swędzenie skóry głowy
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego swędzi skóra głowy?
  2. Jak łagodzić świąd skóry głowy?

Świąd skóry głowy może być objawem chorób dermatologicznych. Może też wskazywać na nieodpowiednie stosowanie kosmetyków. Wiele zależy od charakteru świądu, czasu trwania swędzenia i objawów towarzyszących.

Dlaczego swędzi skóra głowy?

Skóra głowy jest obszarem niezwykle delikatnym. Pokrywa czaszkę, z którą wspólnie tworzą ''pancerz'' chroniący mózg.  

Składa się z 3 części: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Pokrywa ją ogromna liczba gęsto rozmieszczonych mieszków włosowych – nawet 200-300 mieszków na 1 centymetr kwadratowy skóry. Włosy, choć chronią skórę głowy przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, nie tworzą idealnej bariery. Ujścia mieszków włosowych umożliwiają wnikanie bakterii, grzybów czy zanieczyszczeń i pyłów.

Skórę na głowie pokrywa sebum. W tym miejscu produkcja łoju skórnego jest bardziej obfita niż gdziekolwiek indziej na ciele i związane to jest z większą ilością gruczołów łojowych. Skóra głowy jest też silnie unerwiona, co sprawia, że nawet niewielkie podrażnienia odczuwane są wyjątkowo dotkliwie.

Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry głowy:

  • Swędząca skóra i krosty — takie objawy mogą wskazywać na stan zapalny skóry głowy, zwykle zapalenie mieszków włosowych. Typowe dla tej przypadłości są niewielkie żółte krostki, zazwyczaj przebite włosem, oprócz swędzenia występuje pieczenie skóry głowy.
  • Swędząca skóra i białe płatki to objaw łupieżu suchego.
  • Swędząca skóra i żółte łuski to objaw łupieżu tłustego, któremu towarzyszy łojotok.
  • Swędząca skóra i łojotok — świąd skóry głowy i przetłuszczające się włosy mogą wskazywać na łojotokowe zapalenie skóry. Choroba ta spowodowana jest dysfunkcją gruczołów łojowych. 
  • Swędząca skóra z gródkami i srebrzystymi łuskami to objaw łuszczycy skóry głowy
  • Swędzenie skóry w konkretnych miejscach (obszarach) może świadczyć o grzybicy skóry. Grzybica objawia się też zaczerwienieniem oraz wrażeniem ucięcia włosów w miejscu zaatakowanym przez dermatofity.

Jak łagodzić świąd skóry głowy?

Leczenie świądu zależy od jego przyczyny. Na łupież suchy można stosować szampony przeciwłupieżowe. Łupież tłusty leczy się za pomocą szamponów przeciwłupieżowych, preparatów przeciwłojotokowych i przeciwgrzybiczych.

Swędząca skóra głowy wymaga konsultacji z lekarzem.

Zapalenie mieszków włosowych, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry należy leczyć specjalistycznymi preparatami dostępnymi na receptę lub preparatami dobranymi przez dermatologa na podstawie stanu/wyglądu skóry głowy. 

W przypadku zapalenia mieszków włosowych na tle bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię, ale nie zawsze zaleca się leczenie antybiotykami na gronkowce. W większości przypadków wystarcza zastosowanie okładu z antybiotykiem, który wysusza zmiany i zdezynfekuje skórę. 

Łuszczycę skóry głowy należy leczyć specjalistycznymi preparatami. Suchą, pokrytą łuskami skórę trzeba regularnie nawilżać.

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosuje się zarówno leki przeciwzapalne, jak i przeciwgrzybicze. 

Świąd skóry głowy można ograniczyć, stosując delikatne szampony (np. na bazie rumianku lub zielonej herbaty) i lekkie odżywki. Gdy swędzi głowa lepiej zrezygnować z kosmetyków do stylizacji i suszenia gorącym powietrzem, bo może to dodatkowo podrażniać skórę. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); nizoral.pl