Zamknij

Srebrzyca, czyli niebieska skóra. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

30.09.2021
Aktualizacja: 30.09.2021 17:12
Lustro
fot. Shutterstock

Niebieskie zabarwienie skóry może być objawem srebrzycy. To stan powodowany nadmiarem srebra w organizmie obserwowany głównie u osób, które stosują preparaty ze srebrem do samoleczenia. Srebrzyca nie zagraża życiu człowieka, ale niebieskie zabarwienie skóry może budzić niepokój. Jak się pozbyć srebrzycy? Jak ją rozpoznać? Zobacz ZDJĘCIA.

  1. Srebrzyca: jakie są przyczyny niebieskiej skóry?
  2. Srebrzyca: jak rozpoznać?
  3. Srebrzyca: jak leczyć argyrię?

Srebrzyca (argyria) to zespół objawów związany z celowym lub niezamierzonym wchłanianiem związków srebra. Może dotyczyć osób, które zażywają preparaty ze srebrem, w tym srebro koloidalne, pył srebra lub osób, które ze względu na wykonywaną pracę narażone są na kontakt ze srebrem.

Według badań zgromadzonych przez Environmental Protection Agency podwyższone stężenie srebra w organizmie nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych, oprócz srebrzycy.

Srebrzyca: jakie są przyczyny niebieskiej skóry?

Narażenie na kontakt ze srebrem, głównie przez zażywanie preparatów zawierających ten pierwiastek, może spowodować, że jony srebra zaczną osadzać się w skórze, błonach śluzowych, narządach wewnętrznych i układzie nerwowym.

Nanosrebro ulega rozkładowi w żołądku i jest wchłaniane do krwiobiegu. Ostatecznie odkłada się w skórze. Pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne skóra zmienia zabarwienie na niebieskie.

Srebrzyca: jak rozpoznać?

Srebrzyca objawia się niebieskim lub sinym zabarwieniem skóry, głównie twarzy, szyi, ramion, dłoni, paznokci i innych części ciała narażonych na kontakt ze słońcem.

Niebieskie zabarwienie może dotyczyć całego ciała lub tylko niektórych części.

Srebrzyca: jak leczyć argyrię?

Srebrzyca może ustąpić samoistnie po odstawieniu preparatów ze srebrem, ale niebieskie zabarwienie może nigdy nie zniknąć. Do tej pory nie odkryto skutecznego sposobu wyleczenia srebrzycy.

Źródło: biotechnologia.pl