Zamknij

Te sposoby przyniosą ulgę skórze poparzonej słońcem. Kiedy iść do lekarza?

28.06.2022
Aktualizacja: 28.06.2022 15:42

Wystarczy chwila nieuwagi i brak ochrony przeciwsłonecznej, by skóra stała się czerwona, piekąca, a nawet by pojawiły się na niej bąble. To oparzenie słoneczne. Nie każde wymaga od razu wizyty u lekarza – dolegliwości można spróbować zmniejszyć samemu, w domu. Co możesz zrobić?

Sposoby na poparzoną słońcem skórę
fot. Schutterstock
  1. Zejdź ze słońca i weź chłodną kąpiel
  2. Nawilżaj skórę, ale mądrze
  3. Złagodź pieczenie skóry
  4. Pij dużo wody
  5. Chroń oparzoną skórę podczas gojenia
  6. Idź do lekarza, jeśli skóra źle się goi

To się po prostu czasami zdarza, nawet osobom, które doskonale wiedzą, jak ważna jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym (za pomocą kremów z filtrem UV lub ubrania). Skóra poparzona słońcem piecze, kłuje, jest czerwona i tkliwa. Jeśli pojawiają się pęcherze, to znak, że sytuacja wymaga szczególnej uwagi. Co złagodzi skutki oparzenia słonecznego i przyniesie ulgę? Wypróbuj te sposoby.

Zejdź ze słońca i weź chłodną kąpiel

– Chociaż nie można cofnąć szkód wyrządzonych przez oparzenia słoneczne, zejście ze słońca i wzięcie chłodnej kąpieli przyniesie ulgę, a jednocześnie zmniejszy stan zapalny – mówi dr Eliza Notaro, dermatolożka z University of Washington School of Medicine. I dodaje, że to, jak długo potrwa rekonwalescencja, zależy od ciężkości oparzenia.

Podczas całej kąpieli woda w wannie powinna być chłodna, jej temperaturę trzeba utrzymywać na stałym poziomie – podwyższenie jej może spowodować dodatkowy stan zapalny na już zaognionej skórze. Najlepiej też niczego nie dodawać do wody – żadnej soli czy płynu do kąpieli, które mogłyby podrażnić skórę. Jeśli nie masz wanny, chłodny prysznic również pomoże.

Nawilżaj skórę, ale mądrze

Po oparzeniu słonecznym warstwy uszkodzonej skóry będą się złuszczać. W tym czasie trzeba zrezygnować z takich zabiegów pielęgnacyjnych, jak peeling, bo może to pogorszyć stan i tak już podrażnionej skóry. Należy też zrezygnować z wszelkich kosmetyków zawierających silnie działające substancje, np. kwas salicylowy. Najważniejsze jest teraz nawilżanie za pomocą produktu niepowodującego podrażnień, takiego jak krem hipoalergiczny, który wspomoże skórę, gdy jej warstwy będą się odbudowywać. Pomocny będzie też być żel aloesowy – przyspieszy gojenie.

Złagodź pieczenie skóry

Kłucie, pieczenie, szczypanie, swędzenie – dolegliwości, które daje poparzona słońcem skóra trudno uśmierzyć. Miejscową ulgę może przynieść dostępny bez recepty krem z małą dawką hydrokortyzonu – smaruje się nim skórę bezpośrednio. Po nałożeniu kremu należy umyć ręce, by nie dostał się do oczu. Ból wynikający ze stanu zapalnego skóry pomogą złagodzić ogólnodostępne środki przeciwbólowe: ibuprofen czy paracetamol. Stosuj je zgodnie z zaleceniami na ulotce.

Pij dużo wody

Choć picie wody nie zapobiega oparzeniom słonecznym, to gdy już je masz koniecznie zadbaj o dobre nawodnienie organizmu. Oparzenie słoneczne powoduje, że do skóry ściągana jest woda z całego organizmu, co może doprowadzić do odwodnienia, zwłaszcza gdy poparzeniu uległa duża powierzchnia skóry.

Warto pamiętać, że dzieci odwadniają się szybciej niż dorośli ze względu na małą masę ciała, więc o ich nawodnienie trzeba zadbać szczególnie. Pomogą w tym produkty zawierające dużo wody, takie jak arbuz, ogórki czy truskawki, jeśli dziecko ma już dość picia wody.

Chroń oparzoną skórę podczas gojenia

Skóra to nasz pierwsza linia obrony przed chorobami i urazami, w tym przed bakteriami, które mogą zainfekować otwartą ranę. Jeśli zatem na oparzonej skórze pojawią się pęcherze – wypełnione płynem zgrubienia – nie należy ich przekłuwać. Warto za to je chronić, luźno przykrywając gazą. Dr Notaro mówi, że „najlepiej byłoby, gdyby powierzchnia pęcherza osiadła z powrotem na skórze, z której pęcherz powstał”.

Podczas gojenia się skóry lepiej nie wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, skóra powinna być zakryta, najlepiej ubraniem z filtrem przeciwsłonecznym (UPF50). Na niepoparzoną skórę, bez pęcherzy, należy nałożyć krem z filtrem UV.

Idź do lekarza, jeśli skóra źle się goi

Jeśli pęcherze po oparzeniu słonecznym rozprzestrzeniają się lub sączy się z nich żółto-zielona ropa, należy iść do lekarza. Wizyty w przychodni wymaga też gorączka, mdłości, wymioty, dreszcze, ból głowy, ból, z którym nie można sobie poradzić w domu, oraz dezorientacja, utrata świadomości lub inne zmiany stanu psychicznego – tłumaczy dr Notaro. Również z dziećmi z poważnymi oparzeniami słonecznymi, pęcherzami lub objawami udaru cieplnego trzeba iść do lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Rightasrain.uwmedicine.org