Zamknij

Schodząca skóra po opalaniu. 6 najgorszych błędów, które popełniamy

28.06.2022
Aktualizacja: 28.06.2022 10:20

Łuszczenie i schodzenie naskórka po opalaniu to naturalne następstwo nadmiernej ekspozycji na słońce. Cały proces trwa zwykle kilka dni. W tym czasie warto unikać błędów, które mogą dodatkowo podrażnić poparzoną skórę. Czego lepiej nie robić?

Jak dbać o skórę po opalaniu? 6 błędów
fot. Shutterstock
  1. Gorące kąpiele
  2. Ekspozycja na słońce
  3. Nieodpowiednie nawilżanie
  4. Odwodnienie
  5. Stosowanie peelingów bezpośrednio po opalaniu
  6. Zrywanie skóry

Ze słońcem bardzo łatwo przesadzić – zwłaszcza jeśli zapominamy o używaniu kremów z filtrem. Mocne promienie słoneczne uszkadzają barierę lipidową skóry, przez co komórki obumierają i łuszczą się. Zniszczony naskórek zwykle zaczyna tworzyć nieestetyczne plamy zwykle około 3 dni po zbyt długim opalaniu. Chociaż proces odpadania martwego naskórka trwa maksymalnie tydzień, często chcemy go przyśpieszyć… To może być bardzo szkodliwe dla skóry. Jakie są najgorsze błędy w pielęgnacji skóry po opalaniu? Oto one:

Gorące kąpiele

Po opalaniu lepiej sprawdzi się chłodny prysznic niż przesiadywanie w wannie z gorącą wodą. Zimna woda łagodzi proces zapalny.

Ekspozycja na słońce

Jeżeli widzimy, że schodzi nam skóra, przez kilka dni zrezygnujmy z opalania. Łuszczenie się naskórka to znak, że musimy odpocząć od słońca. Jeżeli nie możemy całkowicie unikać ekspozycji na słońce, stosujmy preparaty z wysokim filtrem SPF.

Nieodpowiednie nawilżanie

Zmęczona skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Na podrażnienia warto stosować piankę lub balsam po opalaniu z pantenolem. Możemy nakładać je kilka razy dziennie, tak żeby skóra była cały czas nawilżona.

Odwodnienie

To, ile wody pijemy, również wpływa na stan naszej skóry. Po opalaniu należy szczególnie zadbać o dzienną ilość płynów (przynajmniej 2 litry wody).

Stosowanie peelingów bezpośrednio po opalaniu

Po opalaniu zrezygnujmy z peelingów. Ich stosowanie w czasie gdy łuszczy się skóra, może doprowadzić do powstawania przebarwień. Skóra potrzebuje chwili na regenerację, a nasza ingerencja może tylko pogorszyć i opóźnić cały proces. Martwy naskórek powinien łuszczyć się sam. Peeling możemy zastosować gdy znikną podrażnienia.

Zrywanie skóry

Takie działanie może tylko uszkodzić naskórek, który jest zdrowy. Pamiętajmy, że łuszcząca się skóra musi odpaść sama.