Zamknij

Rogowacenie słoneczne to problem seniorów. Jak rozpoznać groźne zmiany?

27.05.2020
Aktualizacja: 13.06.2022 08:45

Plamki ,,posłoneczne'' u osób w podeszłym wieku nie są niczym nadzwyczajnym. Niewiele osób jednak wie, że zwykłe przebarwienia nijak się mają do rogowacenia słonecznego. Jeśli na skórze pojawiła się sucha, wystająca szarożółta narośl, to należy szybko zgłosić się do lekarza. To stan, który może prowadzić do rozwoju raka.

Rogowacenie słoneczne
fot. Shutterstock

Rogowacenie słoneczne to częsta choroba skóry występująca głównie u osób starszych. Schorzenie to rozwija się w obrębie skóry jako konsekwencja nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i niesie za sobą ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego.

Rogowacenie słoneczne: przyczyny

Rogowacenie słoneczne jest konsekwencją nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe. 

Promieniowanie UV uszkadza DNA keratynocytów (komórek naskórka), co prowadzi do powstawania mutacji w obrębie białek supresorowych i regulatorowych. Jest to istotny czynnik prowadzący do rozwoju rogowacenia słonecznego oraz jego przemiany w raka.

Rogowacenie słoneczne: objawy

Rogowacenie słoneczne występuje najczęściej na powierzchni skóry, która jest odsłonięta i narażona na działanie promieni słonecznych. Zazwyczaj jest to twarz (często nos), dekolt, dłonie, uszy, skóra głowy, gdy brakuje włosów.

Rogowacenie słoneczne ma postać szarożółtych lub szarobrunatnych nawarstwień rogowych o suchej, nierównej powierzchni lub ognisk rumieniowo-złuszczających niekiedy o brodawkowatej powierzchni, niektóre z nich przypominają strukturą i kształtem róg zwierzęcy.  Zmiany skórne są one szorstkie w dotyku.

Objawami mogącymi wskazywać na progresję do raka są: duży rozmiar zmiany, tendencja do powstawania owrzodzeń i krwawień.

rogowacenie słoneczne
fot.

Rogowacenie słoneczne: leczenie

Rogowacenie słoneczne trzeba leczyć, ponieważ jest to stan przedrakowy. Wyleczenie rogowacenia zapobiega zatem rozwojowi raka kolczystokomórkowego.

Pojedyncze zmiany skórne usuwa się za pomocą krioterapii, elektrokoagulacji, łyżeczkowania.

Leczenie skierowane na obszar stosuje się w przypadku zmian mnogich, jest preferowane z uwagi na możliwość usunięcia niewidocznych gołym okiem zmian. W takich przypadkach stosuje się: preparaty działające miejscowo, laseroterapię, dermabrazję, pilingi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: euromelanoma.com