Zamknij

Róg skórny: stan przedrakowy skóry. Jak wygląda? [ZDJĘCIE]

01.09.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 12:20
Jak wygląda róg skórny?
fot. Shuuterstock

Róg skórny to twarda narośl wystająca ponad powierzchnię skóry. Ta zmiana skórna nie wygląda estetycznie i stwarza problemy w życiu codziennym. Róg skórny jest problemem także z innego powodu — zalicza się do tzw. stanów przednowotworowych skóry. 

  1. Róg skórny: jak wygląda?
  2. Róg skórny: jak leczyć?
  3. Róg skórny: czy to rak?

Róg skórny to brodawkowaty rozrost naskórka charakteryzujący się nadmiernym rogowaceniem skóry, czyli nagromadzeniem się (zagęszczeniem) pokrywowych warstw naskórka. 

Róg skórny jest odmianą rogowacenia słonecznego, co jest konsekwencją nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe. 

Promieniowanie UV uszkadza DNA keratynocytów (komórek naskórka), co prowadzi do powstawania mutacji w obrębie białek supresorowych i regulatorowych. Jest to istotny czynnik prowadzący do rozwoju rogowacenia słonecznego oraz jego przemiany w raka.

U dzieci róg skórny może rozwinąć się na podłożu stanu zapalnego lub długotrwałego drażnienia.

Róg skórny: jak wygląda?

Róg skórny ma formę stożkowatą. Jest najczęściej niewielkich rozmiarów, ale opisywano już przypadki naprawdę dużych, nawet  kilkunastocentymetrowych rogów skórnych.

Występuje zazwyczaj w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne. 

Róg skórny ma żółtawy lub brunatny kolor. U podstawy zmiany zazwyczaj widoczny jest naciek zapalny. 

Róg skórny: jak leczyć?

Rogi skórne usuwa się chirurgicznie. Jeśli róg jest mały, zabieg trwa krótko i nie jest inwazyjny. 

Róg skórny: czy to rak?

Róg skórny nie jest nowotworem, choć ta zmiana skórna jest zaliczana do stanów przednowotworowych (przedrakowych). Oznacza to, że na podłożu rogu skórnego może rozwinąć się rak skóry.

Dlatego rogi skórne trzeba usuwać i badać histopatologicznie. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl);