Zamknij

Problemy psychiczne widać na skórze. Na czym polega psychodermatologia?

07.03.2022
Aktualizacja: 07.03.2022 12:20

Niektóre choroby psychiczne objawiają się też na skórze. Dolegliwościami skórnymi, których przyczyna tkwi w psychice, zajmuje się psychodermatologia. Jakie są najczęstsze, skórne objawy zaburzeń i co powinno nas zaniepokoić?

Problemy psychiczne widać na skórze. Na czym polega psychodermatologia?
fot. Shutterstock
 1. Objawy skórne zaburzeń psychicznych. Jakie dolegliwości występują najczęściej?
 2. O jakich chorobach mogą świadczyć problemy skórne?
 3. Problemy skórne a wtórne zaburzenia psychiczne
 4. Jak wygląda leczenie problemów skórnych w zaburzeniach psychicznych?

Nasze ciało jest silnie połączone z psychiką, a stres zawsze ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie skóry. Problemy o podłożu psychicznym sprawiają, że organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien. Może być też na odwrót – u wielu osób to choroby skóry przyczyniają się do rozwoju zaburzeń psychicznych. Mogą one wystąpić na skutek długotrwałego, nieprzynoszącego efektów leczenia dermatologicznego. Związkiem między psychiką a skórą zajmuje się psychodermatologia, czyli stosunkowo nowa dziedzina medycyny z pogranicza dermatologii i psychiatrii.

Chociaż wiadomo, że psychika ma wiele wspólnego ze skórą, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy to zaburzenia psychiczne wpływają na kondycję skóry, czy jest odwrotnie. Psychodermatologia to skomplikowana specjalność, której zakres jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie dolegliwości, które pojawiają się u pacjenta w wyniku nasilonego stresu. W jaki sposób nasza skóra manifestuje problemy natury psychicznej?

Objawy skórne zaburzeń psychicznych. Jakie dolegliwości występują najczęściej?

Konkretne objawy skórne są oczywiście związane z przyczyną, jaka je wywołuje. Wpływ na nasilenie i rodzaj dolegliwości ma też indywidualny stan pacjenta. Jednak najczęściej diagnozowane schorzenia dermatologiczne, mające swoje podłoże w psychice, to:

 • nadmierne pocenie się
 • świąd
 • przewlekła pokrzywka
 • łuszczyca
 • atopowe zapalenie skóry
 • trądzik
 • łupież
 • liszaj
 • łysienie plackowate

Osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi, często mają problem z różnego rodzaju natrętnymi czynnościami, które wpływają na zaostrzenie się dolegliwości skórnych. Zachowania takie, to między innymi ciągłe mycie rąk, drapanie skóry, wyrywanie włosów, obgryzanie paznokci, „wyciskanie” pryszczy, dotykanie twarzy w momentach silniejszego stresu. Utrzymujące się zmiany skórne mogą być źródłem wielu trudnych emocji. Wpływają na kondycję psychiczną i poczucie własnej wartości pacjenta.

O jakich chorobach mogą świadczyć problemy skórne?

Najczęściej występujące zaburzenia psychiczne, które objawiają się problemami dermatologicznymi, to między innymi:

Problemy skórne a wtórne zaburzenia psychiczne

Zdarza się, że problemy o podłożu psychicznym pojawiają się w wyniku chorób dermatologicznych. Mamy wtedy do czynienia z wtórnymi zaburzeniami psychicznymi. Osoby, które walczą ze zmianami skórnymi, są często źle odbierane przez środowisko, które nie rozumie danego schorzenia. Reakcje otoczenia na daną chorobę skórną mogą być przesadzone i przykre dla chorego.

Jak wygląda leczenie problemów skórnych w zaburzeniach psychicznych?

Po czym poznać, że problemy skórne, które nam towarzyszą, mogą być związane z psychiką? Świadczą o tym dodatkowe objawy, takie jak zaburzenia snu, ataki paniki, bóle głowy, spadek/wahania nastroju, zmiana wagi, spadek libido. Leczenie zmian skórnych pojawiających się w przebiegu zaburzeń psychicznych jest trudne, a terapia w wielu przypadkach trwa wiele miesięcy lub lat. By pacjent otrzymał najskuteczniejsze środki, niezbędna jest ścisła współpraca psychiatry i dermatologa. Połączenie zaburzeń psychicznych z problemami skórnymi jest bardzo trudne dla pacjenta, dlatego leczenie farmakologiczne warto wesprzeć terapią, która pomoże choremu poradzić sobie z codziennymi problemami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: klinikiallenort.pl, centrumdobrejterapii.pl, mp.pl