Zamknij

Po szczepieniu na COVID-19 mogą zanikać kurzajki, pieprzyki, znamiona

11.01.2022 11:26
Pieprzyki na skórze
fot. Shutterstock

Australijskie media opisują przypadki zanikania na skórze kurzajek, pieprzyków, wykwitów łuszczycowych po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatami mRNA. O sytuacji informują zaszczepieni pacjenci w mediach społecznościowych. Okazuje się, że szczepienia mogą mieć związek ze zmianami skórnymi.

Po szczepieniu na COVID-19 mogą zanikać kurzajki (brodawki wirusowe), pieprzyki, znamiona, wykwity łuszczycowe i plamy związane z egzemą.

Choć związek między szczepionkami na koronawirusa a brodawkami wirusowymi nie został jeszcze dokładanie przeanalizowany, to na podstawie badania opublikowanego w październiku 2021 roku w czasopiśmie naukowym Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) wywnioskowano, że stosowanie preparatów przeciw COVID-19 może mieć związek ze zmianami na skórze.

Jako potencjalne wytłumaczenie tego zjawiska wymienia się m.in. wzmocnioną po szczepieniach odpowiedź układu immunologicznego, co przekłada się na zwalczanie kurzajek. Podobnie organizm może reagować po szczepieniu przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

Jak wskazano w badaniu opublikowanym przez EADV, pomimo zgłaszanych przypadków nagłego zanikania brodawek wirusowych na skórze po szczepieniu preparatami mRNA, naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań i obserwacji, by jednoznacznie potwierdzić tę zależność.

Źródło: PAP/ska/ap