Onycholiza: choroba paznokcia. Przyczyny, objawy, leczenie onycholizy

30.01.2020
Aktualizacja: 30.01.2020 17:13
Choroba paznokci
fot. Shutterstock

Gdy płytka paznokciowa zaczyna robić się nienaturalne biała lub żółta, wiele osób myśli, że może to być znak niedoboru witamin i minerałów. Tymczasem jest to charakterystyczny objaw onycholizy - choroby paznokci polegającej na oddzielaniu się płytki od łożyska. Onycholiza może być objawem choroby, ale może być także wynikiem nakładania na paznokcie chemicznych substancji. Sprawdź, czym jest onycholiza i jak ją rozpoznać.

Onycholiza to morfologiczna choroba paznokci, która polega na oddzielaniu się płytki paznokciowej od łożyska. Onycholiza dotyczy zarówno paznokci dłoni, jak i stóp.

Onycholiza: przyczyny

Przyczyną onycholizy mogą być choroby wirusowe (opryszczka, półpasiec), bakteryjne (zakażenie pałeczką ropy błękitnej), pasożytnicze (świerzb), grzybicze.

Na rozwój onycholizy wpływ mogą mieć także choroby ogólnoustrojowe, na przykład:

  • choroby tarczycy,
  • cukrzyca,
  • niedokrwistość,
  • niedobór żelaza,
  • kolagenozy,
  • toczeń rumieniowaty,
  • kiła,
  • rak płuc,
  • łuszczycowe zapalenie stawów.

Oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska może być również powodowane przez szkodliwe substancje chemiczne zawarte w preparatach do paznokci oraz w środkach, z którymi mają styczność dłonie. Przyczyną mogą być także powtarzające się urazy mechanicznie, nieprawidłowo i nadgorliwie obcinane paznokcie, zbyt agresywne podważanie płytki paznokciowej, źle dopasowane obuwie.

Onycholiza może towarzyszyć: łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry, wypryskowi kontaktowemu, łysieniu plackowatemu. Często dotyka też kobiety w ciąży.

Onycholiza: objawy

Onycholiza polega na samoistnym odklejaniu się płytki paznokcia od łożyska.

Jak rozpoznać onycholizę? Paznokieć dotknięty tą chorobą jest biały lub lekko żółty, dlatego, że przestrzeń pomiędzy płytką a łożyskiem wypełniona jest powietrzem. Przestaje zatem prześwitywać naturalne, różowe zabarwienie skóry.

Oddzielanie się paznokcia od łożyska zaczyna się zwykle od jego końca lub boków i postępuje w stronę macierzy. 

Onycholiza: leczenie

Onycholizę diagnozuje dermatolog. Jeśli pojawią się objawy mogące wskazywać na chorobę, to należy zgłosić się na wizytę do lekarza.

Przede wszystkim zaleca się obcięcie paznokci na krótko i wyeliminowanie wszelkich szkodliwych czynników, na przykład lakierów i zmywaczy do paznokci. Należy utrzymywać paznokcie w czystości i suchości (unikać zmywania i moczenia dłoni, o ile to możliwe).

Lekarz zleca wykonanie badania mikrobiologicznego, które wykaże, czy nie doszło do infekcji bakteryjnej. Jeśli badanie to potwierdzi, zostanie wdrożone leczenie przeciwbakteryjne.

W zależności od stanu paznokci i przyczyny onycholizy, lekarz może zalecić chirurgiczny zabieg usunięcia części lub całego paznokcia. W przebiegu onycholizy wytwarza się wolna przestrzeń pod płytką paznokciową, w której niestety może gromadzić się brud i fragmenty keratyny. Z tego powodu po usunięciu płytki może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.