Zamknij

Ciężarna po dopalaczach trafiła do szpitala. Dziecko zmarło

21.09.2022 14:54

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie trafiła ciężarna kobieta pod wpływem dopalaczy. Lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie, by uratować dziecko. Niestety noworodek zmarł. 22-latka, która jest matką dwojga innych dzieci, usłyszy niebawem zarzuty.

Noworodek w inkubatorze
fot. Shutterstock

Młoda kobieta trafiła do szpitala w poniedziałek, 12 września. Pacjentka znajdowała się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

- Była w zaawansowanej ciąży, znajdowała się pod wpływem substancji psychoaktywnych, tak zwanych dopalaczy - poinformował Przemysław Prais, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Przeżyła dzięki pomocy udzielonej w Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii. By uratować dziecko, lekarze zdecydowali o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Niestety, jak przekazał rzecznik szpitala, po porodzie noworodek nie wykazywał oznak życia. Po przeprowadzeniu akcji reanimacyjnej dziecko żyło jeszcze przez dobę, ale mimo wysiłków lekarzy chłopiec zmarł. 

Lekarze stwierdzili u kobiety zatrucie dopalaczami i zawiadomili prokuraturę. 

Prokuratura Rejonowa Olsztyn - Południe w Olsztynie "wszczęła dochodzenie w sprawie narażenia (...) przez ustaloną osobę dziecka płci męskiej urodzonego w dniu 12 września 2022 roku na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pomimo obowiązku opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo" - powiedział Daniel Brodowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Prokurator poinformował, że w wyniku cesarskiego cięcia "wydobyto płód płci męskiej, bez oznak życia, w stanie zamartwicy urodzeniowej". Dodał, że w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Gdańsku przeprowadzono już sekcję zwłok zmarłego dziecka. Z nieoficjalnych  informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że kobieta ma 22 lata i dwoje innych dzieci.

Jak narkotyki wpływają na rozwój płodu?

Narkotyki, które zażywa ciężarna, zmniejszają ilość krwi docierającej do łożyska, co powoduje niedotlenienie płodu, a w konsekwencji zamartwicę. Substancje psychoaktywne oddziałują na płód, bo przenikają przez łożysko, często uszkadzając je i szybko osiągają we krwi płodu stężenie zbliżone do stężenia we krwi matki. Co więcej, pozostają we krwi płodu dłużej, niż we krwi matki, ponieważ płód nie posiada odpowiednich enzymów rozkładających te substancje. W konsekwencji otrzymuje mniej składników odżywczych, co zaburza jego rozwój. Zażywanie narkotyków przez ciężarną może powodować powstawanie różnych wad u dziecka. Może być również przyczyną powikłań w trakcie trwania ciąży, takich jak poronienie lub przedwczesny poród. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: tvn24.pl