Zamknij

Odparzenia skóry nie tylko od pieluszki. Jak radzić sobie z odparzeniami?

22.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:42
Odparzenia skóry
fot. Shutterstock

Odparzenia skóry kojarzone są zwykle z niemowlętami i odparzeniem pieluszkowym. Tymczasem odparzenia skóry dotyczą bardzo często osób dorosłych, które intensywnie ćwiczą, lubą zwiedzać lub mają problem z nadprogramowymi kilogramami. Odparzenia są bolesne i sprawiają dyskomfort, dlatego trzeba je leczyć jak najszybciej. Sprawdź, jak to robić. 

Odparzenia skóry to określenie zmiany zapalnej, która powstała w wyniku działania wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności (na przykład w wyniku pocenia się) na skórę oraz tarcia przylegających do siebie powierzchni - może to być sytuacja, gdy but ociera o skórę lub gdy ocierają się o siebie fałdy skórne.

Przyczyny odparzeń skóry

Odparzenia skóry są często wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji niemowlęcia (np. zbyt ciasnego zapinania pieluszek lub zbyt rzadkiego ich zmieniania) lub osoby starszej, a także niepełnosprawnej, która ma ograniczone ruchy i możliwości samopielęgnacji. 

Odparzenia powstają w wyniku ocierania się skóry o skórę lub skóry o odzież. Skutkiem jest przekrwienie, a w dalszej fazie obrzęk i sączenie. Odparzeniom towarzyszy ból, pieczenie, swędzenie skóry. Odparzenia powstają zazwyczaj w pachwinach, zagłębieniach fałdów skórnych, a u noworodków na pośladkach lub między pośladkami. 

Powstawaniu odparzeń sprzyja również niedostateczna higiena, nadmierna potliwość i noszenie odzieży ze sztucznych materiałów.  

Lokalizacje odparzeń skóry

Powstawaniu odparzeń sprzyja ciepło i wilgoć. Dlatego występują one zwykle w miejscach, w których często się pocimy, a dodatkowo nie dociera tam powietrze, jest ciepło, mokro. Najczęściej odparzenia pojawiają się w okolicach pośladków i miejsc intymnych u niemowląt i ludzi starszych oraz niepełnosprawnych noszących pieluchy. Zbyt mocno zaciśnięta pieluszka lub za rzadko zmieniana powoduje, że skóra poci się, ociera i zaparza.

U osób otyłych natomiast odparzenia powstają często fałdami skórnymi, które ocierają się o siebie, a skóra jest tam spocona i rozgrzana. Natomiast u kobiet z obfitym biustem odparzenia często tworzą się pod piersiami, zwłaszcza gdy biustonosz jest źle dobrany, zbyt ciasny lub pogoda jest upalna i skóra nadmiernie się poci.

Odparzenia dotyczą również często stóp. Wielogodzinne zwiedzanie, uprawianie sportów, noszenie zakrytego, nieprzepuszczającego powietrza obuwia w czasie upałów powoduje, że skóra stóp poci się, ociera o obuwie i ulega uszkodzeniu. 

Warto wiedzieć

Jak rozpoznać odparzenie?

Odparzona skóra jest czerwona i obrzęknięta. Czasami z powierzchni odparzonej skóry zaczyna sączyć się płyn surowiczy. Skóra boli i piecze, jest wrażliwa na dotyk. Niezabezpieczona i nieodpowiednio pielęgnowana odparzona skóra jest niestety dobrym podłożem do rozwoju i wnikania bakterii oraz grzybów.

Leczenie odparzeń skóry

Podstawą leczenia odparzeń jest zapewnienie uszkodzonej skórze stałego dostępu powietrza. Odparzona skórę należy osłonić materiałem delikatnym i przewiewnym. Wcześniej jednak skóra powinna zostać oczyszczona z potu i osuszona. Następnie na odparzony fragment skóry nałożyć można maść pielęgnacyjną na odparzenia, najlepiej taką, która zawiera substancje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (dostępne w aptece). 

Jeśli odparzenia dotyczą stóp lub innych miejsc, które pomimo starań będą narażone na otarcia, skórę należy zabezpieczyć opatrunkiem lub specjalnym plastrem. 

  • Uwaga! Odparzonej skóry nie wolno drapać, przemywać spirytusem lub drażnić kosmetykami. Do pielęgnacji należy używać środków przeznaczonych do leczenia odparzeń. Skórę można przemywać wyłącznie wodą i szarym mydłem lub naparem z rumianku, jeśli nie występuje uczulenie. Wszelkie niepokojące dolegliwości należy konsultować z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.