Oceń
Modzele to rodzaj pogrubienia naskórka, które powstaje w wyniku powtarzalnego ucisku na skórę stóp i dłoni. Do rozwoju modzeli przyczyniają się zwykle zbyt ciasne, niewygodne buty, a także obuwie z nieodpowiednią wkładką, zbyt cienką podeszwą. Modzele pojawiają się często u osób z płaskostopiem, bywają też konsekwencją długotrwałego chodzenia (np. po zwiedzaniu).
Mocny, długotrwały nacisk powoduje, że skóra obumiera i wytwarza warstwę rogową naskórka, która nie ulega złuszczeniu, a narasta i tworzy grubą i twardą warstwę.
Jak wyglądają modzele?
Modzele to rodzaj odpowiedzi obronnej organizmu na powtarzający się ucisk. Lokalizują się najczęściej na podeszwach stóp w okolicy pięty lub nad głowami kości śródstopia. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. To pogrubiałe, widoczne wyraźnie odciski o żółtawym odcieniu, są twarde w dotyku.
Jak odróżnić modzele od odcisków? Modzele są bardziej rozlane, odciski skupione w jednym punkcie. Modzele nie zawierają rdzenia i przez to nie sprawiają dolegliwości bólowych i są łatwiejsze do usunięcia. Tym, co charakteryzuje modzele to pieczenie stóp w miejscu, gdzie utworzyło się zgrubienie.
Jak się pozbyć modzeli?
Leczenie modzeli polega na stosowaniu maści złuszczających opartych na kwasie salicylowym i moczniku. Samodzielnie w domu można wykorzystywać dostępne bez recepty preparaty do złuszczania skóry. Zdarza się jednak, że modzele są duże, grube i oporne na działanie ogólnodostępnych preparatów, wtedy należy zgłosić się do lekarza dermatologa lub podologa. Lekarz może zdecydować o wycięciu modzeli, a do tego celu używa małego nożyka. Takich procedur nie wolno jednak wykonywać samemu w domu.
Oceń artykuł