Zamknij

Modzele na dłoniach i stopach. Jak się ich pozbyć?

16.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:03

Modzele tworzą się w miejscach największego obciążenia. Te zgrubienia o żółtym zabarwieniu pojawiają się zwykle na podeszwach stóp lub na dłoniach po ich wewnętrznej stronie. Są zawsze tam, gdzie ucisk jest największy i trwa najdłużej. Ich główną przyczyną są niewygodne buty, płaskostopie, nierównomiernie rozłożony ciężar, który dźwigają stopy.

Modzele to twarde zgrubienia na skórze
fot. Shutterstock

Modzele to rodzaj pogrubienia naskórka, które powstaje w wyniku powtarzalnego ucisku na skórę stóp i dłoni. Do rozwoju modzeli przyczyniają się zwykle zbyt ciasne, niewygodne buty, a także obuwie z nieodpowiednią wkładką, zbyt cienką podeszwą. Modzele pojawiają się często u osób z płaskostopiem, bywają też konsekwencją długotrwałego chodzenia (np. po zwiedzaniu). 

Mocny, długotrwały nacisk powoduje, że skóra obumiera i wytwarza warstwę rogową naskórka, która nie ulega złuszczeniu, a narasta i tworzy grubą i twardą warstwę. 

Jak wyglądają modzele?

Modzele to rodzaj odpowiedzi obronnej organizmu na powtarzający się ucisk. Lokalizują się najczęściej na podeszwach stóp w okolicy pięty lub nad głowami kości śródstopia. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. To pogrubiałe, widoczne wyraźnie odciski o żółtawym odcieniu, są twarde w dotyku.

Jak odróżnić modzele od odcisków? Modzele są bardziej rozlane, odciski skupione w jednym punkcie. Modzele nie zawierają rdzenia i przez to nie sprawiają dolegliwości bólowych i są łatwiejsze do usunięcia. Tym, co charakteryzuje modzele to pieczenie stóp w miejscu, gdzie utworzyło się zgrubienie. 

shutterstock
fot. shutterstock

Jak się pozbyć modzeli?

Leczenie modzeli polega na stosowaniu maści złuszczających opartych na kwasie salicylowym i moczniku. Samodzielnie w domu można wykorzystywać dostępne bez recepty preparaty do złuszczania skóry. Zdarza się jednak, że modzele są duże, grube i oporne na działanie ogólnodostępnych preparatów, wtedy należy zgłosić się do lekarza dermatologa lub podologa. Lekarz może zdecydować o wycięciu modzeli, a do tego celu używa małego nożyka. Takich procedur nie wolno jednak wykonywać samemu w domu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.