Zamknij

Skóra z AZS nie lubi sztucznych tkanin. Jakie ubranie dla atopika?

22.08.2018 13:03
Skóra chorych na AZS reaguje na czynniki zewnętrzne, w tym tkaniny ubraniowe.
fot. Shutterstock

Chorzy na AZS powinni unikać noszenia odzieży wykonanej ze sztucznych włókien. Nylon i elastan (lycra) mogą podrażniać nadwrażliwą skórę i zaostrzać postać atopowego zapalenia skóry. Lekarze są zgodni co do tego, że atopicy powinni zakrywać swoją skórę naturalnymi materiałami. Masz AZS? Noś jedwab i bawełnę.

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to częsty problem u dzieci. Szacuje się, że choruje na nie od 20 do 30 proc. wszystkich dzieci. Typowo atopowe problemy ze skórą mogą pojawić się już u niemowląt, nawet tych karmionych wyłącznie mlekiem matki.

Choć w większości przypadków dzieci wyrastają z AZS, to ta choroba skórna może towarzyszyć przez całe życie. Zmaga się z nią bowiem od 2 do 10 proc. ludzi dorosłych.

Ubranie dla atopika

Dla atopików strój jest szczególnie ważny. To twierdzenie może wydawać się śmieszne, ale naukowcy potwierdzili, że rodzaj tkaniny ubraniowej wpływa w konkretny sposób na skórę. To szczególnie ważne w przypadku AZS, bo skóra chorych jest tak wrażliwa, że reaguje na każdy czynnik, w tym ubranie.

Jak zatem powinni ubierać się atopicy? W materiały naturalne, przyjazne dla skóry.

W wielu badaniach klinicznych potwierdzono, że nylon pogarszał stan skóry u pacjentów z AZS, powodując większy dyskomfort i swędzenie niż bawełna. Skóra okryta tkaninami sztucznymi „nie oddycha”, a to prowadzi do zaostrzenia stanu skóry.

Za jeden z najbardziej przyjaznych dla skóry materiałów uważa się jedwab. To tkanina zbudowana z całkowicie naturalnych białek, co powoduje, że jest nie tylko delikatna, ale także przewiewna, elastyczna i ma cechy termoregulacyjne.

W badaniach próbowano wykazać, która z tkanin lepiej nadaje się dla chorych na atopowe zapalenie skóry — jedwab czy bawełna. Wyniki są co do tego sprzeczne, ale potwierdzają jedno: atopicy powinni nosić tkaniny naturalne, w których skóra lepiej się czuje, bo swobodnie oddycha i nie zaparza się.

Cierpisz na AZS lub masz problem z nadwrażliwą skórą? Wypróbuj zmianę garderoby. Ciasne ubrania ze sztucznych tkanin zamień na te delikatniejsze, bardziej przewiewny i przede wszystkim wykonane z bawełny lub jedwabiu. Sprawdź, czy przy jednoczesnym stosowaniu dotychczasowej pielęgnacji stan skóry się poprawi.

AZS to poważna choroba

Chorzy na AZS mają wrodzony defekt bariery naskórkowej. Z tego powodu są ciągle narażeni na stany zapalne. Mówi się, że ich skóra przypomina ceglany mur bez zaprawy.

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, zwykle zaczynająca się we wczesnym dzieciństwie. AZS to dermatoza zapalna, czyli zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się nasilonym świądem skóry i zapalnym procesem atopowym innych narządów i układów poza skórą, m.in. układu oddechowego (alergiczny nieżyt nosa i spojówek oraz astma oskrzelowa) oraz przewodu pokarmowego.

Cierpiącym na AZS najpierw dokucza swędzenie, które jest tak silne, że uniemożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności i często przerywa sen. Skóra staje się też z czasem coraz bardziej sucha i z tego powodu pęka, tworząc bolesne ranki. Na zgięciach pod łokciami i kolanami tworzą się czerwone grudki, które później zmienią się w ropne krostki. Na skórze pojawia się coraz więcej czerwonych, suchych plam przypominających liszaj (erytrodermia), a po każdym drapaniu zostają wyraźne ślady znane przeczosami.

Skóra atopików jest cienka i niemal przezroczysta. Reaguje na prawie każdy bodziec — boli przy każdym dotyku, szczypie po natłuszczaniu i wysusza się po kąpieli.

Podstawą leczenia AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry, czyli nawilżanie jej i stosowanie zaleconych przez lekarza emolientów. Jednak ubranie, jakie nosi chory z AZS, ma również olbrzymie znaczenie.

Zobacz także

Źródło: zdrowie.pap.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk